Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lumbalizacja S1 i Th12 – objawy i leczenie wady kręgosłupa
menu
Polub nas na Facebooku

Lumbalizacja S1 i Th12 – objawy i leczenie wady kręgosłupa

Mężczyzna, którego bolą plecy

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Lumbalizacja dotyczy odcinków S1 lub Th12 kręgosłupa, które upodabniają się do sąsiadującego kręgu lędźwiowego, co skutkuje nieprawidłową budową kręgosłupa, wadą postawy z dolegliwościami bólowymi.

Lumbalizacja to wada wrodzona polegająca na nieprawidłowej strukturze kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jednym z objawów może być ból, choć czasami wada jest rozpoznawana zupełnie przypadkiem podczas badania rentgenowskiego (RTG) wykonywanego z innego powodu. Leczenie lumbalizacji opiera się na rehabilitacji, ćwiczeniach i unikaniu przeciążeń kręgosłupa.

Lumbalizacja – co to jest?

Kręgosłup składa się z kręgów podzielonych umownie na odcinki, które cechuje osobna budowa poszczególnych kręgów, inny rozkład krzywizny kręgosłupa. Odcinek lędźwiowy ma 5 kręgów i sąsiaduje z kręgiem Th12 odcinka piersiowego, a od dołu z kręgiem S1 kości krzyżowej. Lumbalizacja jest wadą wrodzoną kręgosłupa, która polega na tym, że kręgi graniczne kolejnych odcinków kręgosłupa mają nieprawidłowy kształt. To z kolei przekłada się na nieprawidłową postawę ciała, niewłaściwe rozłożenie obciążeń kręgosłupa. Zmiany pod wpływem obciążeń powodują dolegliwości bólowe. Można spotkać się z lumbalizacją Th12, kiedy to dwunasty krąg piersiowy upodabnia się do kręgów lędźwiowych. Może wystąpić także lumbalizacja S1, czyli upodobnienie się kręgu S1 do odcinka krzyżowego, a co za tym idzie, niezrośnięcie się tego kręgu z pozostałym odcinkiem kręgosłupa kształtującego kość krzyżową. Należy pamiętać, że nie zmienia się liczba kręgów kręgosłupa, tylko rozkład kręgów wchodzących w skład poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Czytaj takżeKręgosłup człowieka – budowa i fizjologiczne krzywizny

Lumbalizacja a inne wady kręgosłupa

Lumbalizacja to nie jedyna wada obejmująca strukturę kręgosłupa. Kręgi z pogranicza poszczególnych odcinków kręgosłupa mogą również w inny sposób podlegać zmianom. Może dojść np. do sytuacji, kiedy to kręgi lędźwiowe upodabniają się do sąsiadujących odcinków. Jeśli krąg L5 ulegnie zrośnięciu z kością krzyżową, określa się to mianem sakralizacji. Natomiast jeśli krąg pierwszy, czyli L1, będzie wyglądał jak krąg Th12, wtedy mowa o torakalizacji lub dorsalizacji.

Jak się objawia lumbalizacja S1 lub Th12?

Lumbalizacja Th12 generuje nieprawidłową postawę. Lumbalizacja S1 dodatkowo zwiększa ruchomość kręgosłupa w odcinku lędźwiowym przez wzrost długości odcinka kręgosłupa, na którym może być on w pewnym stopniu ruchomy. Może się zdarzyć, że taka wada wrodzona przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero przypadkiem podczas wykonywania badań obrazowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa z powodu np. dolegliwości bólowych. Jednak ze względu na nieprawidłowy rozkład sił i postawę w przypadku lumbalizacji osoba z tą wadą wrodzoną prędzej czy później zacznie odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa, szczególnie w dolnym odcinku. Ból będzie nasilać się szczególnie w przypadku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, zwłaszcza przy niewłaściwej postawie, czyli np. podczas pochylania się. W pozycjach wymuszonych u tych osób częściej będzie dochodziło do objawów korzeniowych, czyli bólu związanego z uciskiem wywieranym na korzenie nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego. Problemy związane z niewłaściwą budową kręgosłupa przyczynią się do szybszego rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, wygenerują wady postawy i patologie w postaci dyskopatii, czyli dolegliwości związane z przemieszczaniem się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego i następczym uciskiem na struktury nerwowe.

Jak ćwiczyć, aby mieć zdrowy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film:Jak dbać o kręgosłup ? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Czytaj takżeZdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy

Lumbalizacja – leczenie i ćwiczenia

Aby uchronić się przed bólem związanym z lumbalizacją, konieczne jest unikanie pozycji wymuszonych czy nieprawidłowej postawy, ponieważ one właśnie stanowią czynnik spustowy dla bólu kręgosłupa. Konieczne jest częste układanie się w pozycjach neutralnych dla kręgosłupa, ponadto bardzo ważne jest wdrożenie właściwych ćwiczeń, rehabilitacji i unikanie przeciążeń. Nie chodzi tylko o unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy. Każdy dodatkowy kilogram masy ciała to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest, by zredukować masę ciała. Osoby z problemami z kręgosłupem powinny zainwestować w materac do łóżka, który stopniem miękkości będzie dostosowany do problemów z kręgosłupem. Nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. Aktywność fizyczna powinna być uprawiana w stopniu umiarkowanym. Zbyt wyczynowy, ciężki wysiłek może być dodatkowo obciążający dla kręgosłupa. Ważne, by osoby z problemami z kręgosłupem wykonywały ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące obręcz lędźwiową oraz wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe. Pomocne w bólach kręgosłupa mogą okazać się masaże, akupunktura, prądy TENS, jak również inne zabiegi fizjoterapeutyczne dostosowywane do chorego.

Czytaj takżeĆwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jak rozciągnąć kręgosłup w bezpieczny sposób?

W przypadku napadu niewielkiego bólu u chorych z lumbalizacją kręgosłupa można w pierwszej kolejności spróbować rozluźnić grzbiet poprzez położenie się na plecach na prostym, twardym podłożu, podłożenie krzesła pod nogi tak, by nogi w stawie biodrowym i kolanowym tworzyły kąty proste, a kręgosłup w całości spoczywał. Ponadto wartościowe są ćwiczenia na lumbalizację polegające na wykonywaniu kociego grzbietu w podporze przodem czy wypychaniu bioder do góry w leżeniu na plecach z podkurczonymi nogami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
6
Polecamy
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? TVN zdrowie
Kręgosłup człowieka – budowa i fizjologiczne krzywizny
Kręgosłup człowieka – budowa i fizjologiczne krzywizny TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?