Jaki materac wybrać – lateksowy czy piankowy? Przed tym zadaniem staje wiele osób, które kupiły nową ramę łóżka. Dokonując wyboru, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – czy cierpimy na bóle pleców i karku? Czy jesteśmy alergikami? Dla kogo ma być materac – dla dziecka czy osoby dorosłej? I w końcu pytanie o nasze preferencje – czy lepiej wysypiamy się na twardym czy miękkim podłożu?
Materac lateksowy – wady i zalety
Materac lateksowy od środka zbudowany jest z bloczków lateksowych, powstałych z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego i syntetycznego lateksu. Niezaprzeczalną zaletą materaca z lateksu jest fakt, że przepuszcza powietrze – odpowiada za to porowata struktura bloczków lateksowych oraz umieszczenie w materacu wielu kanałów wentylacyjnych.
Materac lateksowy to dobre rozwiązanie dla niemowlaka, ponieważ nie gromadzi w sobie dużych ilości kurzu i alergenów. Zapewnia to wspomniana wyżej dobra wentylacja. Lateks ma również właściwości przeciwgrzybicze. Użytkownicy materaców lateksowych chwalą sobie ich elastyczność – dobrze dopasowują się do kształtów ciała, co pozwala przybrać w czasie snu zdrową i wygodną pozycję. Materac lateksowy sprawdzi się więc przy bólach pleców i różnego rodzaju chorobach kręgosłupa. Materac lateksowy dla dziecka jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli ma ono alergię na roztocza. Ponadto materace lateksowe odpowiednie są dla rekonwalescentów, osób starszych i chorych, stale przebywających w łóżku.
Do wad materaca lateksowego należy duże pochłanianie wilgoci ze środowiska i potu. Pomimo właściwości antygrzybiczych lateks ma tendencję do pleśnienia. Nie nadaje się więc dla osób z problemem nadmiernej potliwości i do pomieszczeń, gdzie może być duża wilgoć.
Materac lateksowy co jakiś czas należy poddawać dezynfekcji za pomocą pary wodnej – nie jest to jednak uciążliwe, ponieważ struktura materaca pozwala na nieodwracanie go podczas zabiegu. Niektórzy użytkownicy materaców lateksowych uskarżają się na zapach gumy. Jest on wyczuwalny jednak tylko na początku i znika w toku użytkowania materaca.
Polecamy: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?
Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:
Dobry materac lateksowy do łóżeczka
Dobrym rozwiązaniem dla dzieci jest materac lateksowo-kokosowy. Nadaje się już dla noworodków. Jest podzielony na stronę twardszą i bardziej miękką. Strona twarda, kokosowa, przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt do 8–9 miesiąca życia. Po tym czasie, gdy dziecko zaczyna już samo „harcować” w łóżeczku, siadać, próbować stawać i przewracać się, należy materac przełożyć na stronę lateksową, czyli bardziej miękką. Większość materaców tego typu to wyroby medyczne I klasy. Dobrze zatrzymują ciepło, są antyalergiczne i antybakteryjne. Przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć. Są również na tyle elastyczne, że dopasowują się do ciała dziecka.
Materac piankowy – zalety i wady
Materace piankowe wykonuje się z dwóch rodzajów pianek – termoplastycznej i wysokoplastycznej. Dzięki temu materace doskonale dostosowują się do kształtu ciała. Pianki „reagują” na kształt ciała użytkownika i dostosowują się do niego. Dodatkowo pianka termoplastyczna zwiększa elastyczność pod wpływem ciepłoty ciała.
Materace piankowe tworzą doskonałe podparcie dla kręgosłupa, co pozwala przybrać wygodną i zdrową pozycję podczas snu. Materac piankowy dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa użytkownika. Pozwala to mocniej podeprzeć plecy w części lędźwiowej i łagodniej podpierać biodra, co jest zdrowe dla całego kręgosłupa. Również sam użytkownik nie czuje zbyt mocnego ucisku, dzięki czemu śpi spokojnie, bez konieczności częstego zmieniania pozycji. Ponadto materace wykonane z pianki wysokoelastycznej są antyalergiczne i dobrze odprowadzają wilgoć.
Od kilku lat produkuje się materace z pianki visco, szerzej znane jako memory foam. Jak taka pianka działa w praktyce? Przez chwilę po wstaniu z łóżka możemy zauważyć odkształcenia powstałe na skutek nacisku ciała na materac. Początkowo pianka była opracowana dla kosmonautów z NASA, którzy byli narażeni na długotrwałe leżenie w ograniczonej przestrzeni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z chorobami kręgosłupa, które długo leżą w tej samej pozycji i są narażone na odleżyny.
Polecamy: Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?
Do wad materaców piankowych należy wysoka cena – potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. W wielu sklepach można kupić materace z pianki poliuretanowej już nawet za 100 zł, niestety ich jakość jest bardzo często wątpliwa, a sami użytkownicy dość szybko z nich rezygnują, m.in. ze względu na pojawiające się bóle kręgosłupa. Materace ze „sztucznej” pianki nie są elastyczne i nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla pleców.
Bibliografia:
- 1Kawalec A., Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl. Hig. Epidemiol 2013, 94(1): 1-5.