Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki na wątrobę bez recepty – kiedy można je stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Leki na wątrobę bez recepty – kiedy można je stosować?

ludzka wątroba otoczona lekami

Fot. Shidlovski / Getty Images

Stłuszczenie wątroby to jeden ze stanów, gdzie leki bez recepty sprawdzą się, są bezpieczne i pomogą w regeneracji tego narządu. Należy najpierw jednak potwierdzić rozpoznanie na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych.

Jeśli pojawiają się ból w nadbrzuszu (w okolicy wątroby) bądź inne objawy niepokojące, przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania pozwalające na potwierdzenie, że przyczyną jest właśnie wątroba. Jednak chorób wywołujących zaburzenia funkcji wątroby jest wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby jest nadużywanie alkoholu. Przyczyną mogą być także zakażenia wirusowe, leki, zatrucia czy szereg innych patologii. Dostępne są bez recepty leki, które mają za zadanie wspomóc detoksykujące funkcje wątroby i trawienie, a to z kolei przekłada się również na redukcję masy ciała.

Kiedy można stosować leki na wątrobę bez recepty?

Kiedy pojawiają się niepokojące dolegliwości w postaci osłabienia, zaburzeń trawienia, bólu brzucha, wzdęć, krwawych wybroczyn na ciele, wodobrzusza, wymiotów, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest bowiem wykluczenie najpierw przyczyn, w przypadku których zaleca się zastosowanie celowanego leczenia. Bardzo często choroby wątroby są kojarzone z niezdrowym trybem życia. Tak jest w rzeczywistości, jednak nie można wykluczyć również innych przyczyn chorobowych, w przypadku których konieczna jest właściwa diagnostyka. Stosowanie leków bez recepty na wątrobę na własną rękę bez jakichkolwiek badań byłoby nierozsądne. Jeśli lekarz w badaniach diagnostycznych potwierdzi stłuszczenie wątroby, które może ulec regeneracji po zmianie trybu życia, czy też brak jest istotnych objawów i wyników badań, które mogłyby wskazywać na ciężką chorobę wątroby, można sięgnąć po dostępne bez recepty leki, zioła czy inne środki naturalne, mające usprawnić pracę wątroby, co przekłada się również na poprawę samopoczucia, wzrost energii i polepszenie ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz film i sprawdź czy leki bez recepty są bezpieczne dla zdrowia: 

Zobacz film: Czy leki bez recepty są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Leki na wątrobę dostępne bez recepty – co zawierają?

Leki na wątrobę dostępne bez recepty to najczęściej suplementy oparte na naturalnych składnikach. Wybór leków i suplementów mających korzystny wpływ na pracę wątroby jest bardzo duży. Najczęściej można je dostać pod postacią gotowych kapsułek lub mieszanek ziołowych. Doskonale sprawdzają się takie zioła, jak: dziurawiec, mniszek lekarski, ostropest plamisty. Na regenerację wątroby wpływają fosfolipidy. Można także sięgnąć po witaminy grupy B.

Leki na wątrobę bez recepty – działanie i właściwości

Głównymi związkami wykorzystywanymi w lekach na wątrobę bez recepty są fosfolipidy. Mają one za zadanie wspomagać regenerację wątroby. Z dość dużą łatwością potrafią wnikać do uszkodzonych komórek, prowadząc do ich regeneracji. Sprawdzają się, jeśli ktoś nadużywający alkoholu chce zregenerować ten narząd. Należy jednak pamiętać, że jest to suplement wspomagający regenerację wątroby, a nie lek działający natychmiast. Dlatego też istotne jest, by chory odstawił całkowicie alkohol. Wątroba potrzebuje co najmniej 3 miesięcy na regenerację, chociaż częściową.

Leki bez recepty na wątrobę zawierają wyciągi z takich roślin, jak dziurawiec, karczoch czy ostropest plamisty. Dzięki nim wykazują znaczne właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Zioła te wykorzystywane są jako silne środki przeciwutleniające. Ich właściwością jest również normowanie poziomu glukozy we krwi. Wiele suplementów zawierających zioła działa żółciotwórczo i żółciopędnie, co z kolei usprawnia procesy trawienne. Podobne właściwości mają również pokrzywa, mięta pieprzowa, piołun. Należy pamiętać, że wymienione zioła nie działają wybiórczo na wątrobę, a wpływają również na inne narządy. Leki na wątrobę bez recepty powodują spadek masy ciała, dlatego też niektórzy stosują je podczas odchudzania.

Należy pamiętać, że niektóre leki stosowane przewlekle mogą wchodzić w interakcję z różnymi preparatami naturalnymi. Nie należy więc wszystkich leków przyjmować jednocześnie, jednak warto skonsultować się z lekarzem, co do możliwych interakcji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?