Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lamblie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Co zrobić, gdy malec ma pasożyty?
menu
Polub nas na Facebooku

Lamblie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Co zrobić, gdy malec ma pasożyty?

Oleksandra Polishchuk/getty images

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą wieku przedszkolnego. Nie oznacza to, że chorują wyłącznie dzieci. Równie często zdarza się ona u dorosłych, lecz podobnie, jak u małych pacjentów, przebiega na ogół bezobjawowo lub przypomina zatrucie pokarmowe. Zakażenie lamblią trzeba leczyć farmakologicznie. W innym wypadku choroba może się przeistoczyć w groźną dla zdrowia giardiozę.

Lamblioza u dzieci jest częstsza, niż u dorosłych, ponieważ pasożyt rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich, szczególnie w placówkach oświatowych. Lamblia przenosi się drogą pokarmową. Wystarczy spożyć zakażony pokarm lub wypić wodę, w której będą pasożyty. Ich rozwój trwa od 7 do 14 dni.

Lamblie u dzieci i dorosłych – co to za choroba?

Zakażenie lambliami, czyli lamblioza, to typowa choroba pasożytnicza przenoszona drogą pokarmową. Zarazić się nią może każdy, kto wypije skażoną wodę lub spożyje zakażony pokarm. Chorują zwykle dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ pasożyt rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich. Zarazić się mogą także dorośli, choć nie zdarza się to często. Ostrożność powinny zachować osoby z obniżoną odpornością, ponieważ są bardziej podatne na zachorowanie. Zaleca się im częste mycie rąk oraz unikanie wody z nieznanych źródeł. U niemowlaka zakażenie lambliami występuje bardzo rzadko. Przyczyną choroby jest zwykle mleko matki.

Lamblia to pasożyt zaliczany do grupy pierwotniaków i do rodziny wiciowców. Fachowo nazywa się ją ogoniastkiem jelitowym, ponieważ jest obecny w jelicie cienkim człowieka oraz niektórych zwierząt. Cysty lamblii są wydalane z kałem i nie widać ich gołym okiem, dlatego zakażenie bardzo trudno zdiagnozować. Okres inkubacji tego pierwotniaka w organizmie wynosi około 7–14 dni. Pierwsze objawy zachorowania mogą pojawić się dopiero po upływie tego czasu. Nie jest to jednak regułą, ponieważ choroba ma bardzo często bezobjawowy przebieg.

Lamblie u dzieci – objawy zakażenia

Zakażenie lambliami u dziecka ma nieco ostrzejszy przebieg, niż u dorosłego. Organizmy małych pacjentów gorzej radzą sobie z pasożytami, więc choroba może się u nich manifestować objawami podobnymi do zatrucia pokarmowego lub rotawirusa. Są to zazwyczaj:

  • bóle brzucha, których źródło bardzo ciężko zlokalizować,
  • skurcze brzucha i towarzyszące temu wzdęcia,
  • niestrawność i uczucie pełności w jamie brzusznej po zjedzonym posiłku,
  • senność w ciągu dnia, apatyczność,
  • uczucie zmęczenia oraz osłabienie ogólne,
  • zauważalny spadek masy ciała,
  • biegunka,
  • wymioty.

Objawy lamblii u dzieci są łudząco podobne do innych chorób przewodu pokarmowego, co bardzo utrudnia właściwą diagnostykę i opóźnia proces leczenia. Równie mało charakterystyczne są objawy skórne. Pokrzywka na ciele lub stan zapalny stawów mogą świadczyć o szeregu innych schorzeń. U dzieci zakażonych tym pierwotniakiem niekiedy rozwija się żółtaczka lub zapalenie pęcherzyka żółciowego, ale tego typu przypadki nie są zbyt częste.

Jak rozpoznać lambliozę u dzieci?

Diagnostyka zakażenia lambliami u dziecka jest trudna, ponieważ objawy choroby są nieswoiste i można w łatwy sposób je błędnie zinterpretować. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest badanie kału na obecność pasożytów. Do analizy trzeba oddać kał z trzech dni, pobrany w dwudniowych odstępach czasu. Warto pamiętać, że nie w każdej próbce można znaleść cysty, dlatego kał należy pobierać częściej, niż jeden raz dziennie. Gotowe próbki zanosi się do analizy i tam bada pod mikroskopem.

Dziecku z podejrzeniem lambliozy pobiera się też krew. Jest to tzw. badanie serologiczne na obecność pasożytów. Jeśli doszło do zakażenia, w krwi malca pojawią się przeciwciała, którymi organizm dziecka zamierza się bronić przed zakażeniem. Badania tego rodzaju wykonuje się jednak rzadko, ponieważ są one mało przydatne pod względem diagnostycznym.

Lamblie u dzieci – leczenie farmakologiczne

Leczenie zakażenia opiera się głównie na farmakoterapii. Najskuteczniejszym lekiem na lamblie u dzieci jest metronidazol – antybiotyk podawany doustnie przez kilka dni. Po zakończeniu terapii badanie kału trzeba powtórzyć. Jeśli lekarz uzna, że nie doszło do pełnego wyleczenia, poda kolejny lek – tinidazol, który działa podobnie do metronidazolu. Kolejne badania kontrolne odbywają się po 2 lub po 4 tygodniach.

Małe dzieci bardzo łatwo się odwadniają, dlatego w czasie choroby nie można zapominać o uzupełnianiu płynów. Odwodnienie jest częstym powodem hospitalizacji. Terapii farmakologicznej nie wolno przerywać. Trzeba pamiętać też o probiotykach podawanych do antybiotyków. Na czas zakażenia warto również zmienić dietę dziecka na bardziej lekkostrawną i ograniczyć ilość podawanych jednorazowo pokarmów.

Zobacz film: Cała prawda o pasożytach

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Wiercińska-Drapało, Giardioza – obraz kliniczny, rozpoznawanie i leczenie, [w:] „Gastroenterologia Kliniczna” 2010, t. 2, nr 3, s. 98–102.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
6
Polecamy
Lamblioza – czym jest?
Objawy i leczenie lambliozy
Lamblioza – czym jest? Objawy i leczenie lambliozy TVN zdrowie
Lamblie jelitowe – jakie badania wykonać?
Leczenie naturalne
Lamblie jelitowe – jakie badania wykonać? Leczenie naturalne TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?