Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lamblie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Co zrobić, gdy malec ma pasożyty?
menu
Polub nas na Facebooku

Lamblie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie. Co zrobić, gdy malec ma pasożyty?

Oleksandra Polishchuk/getty images

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą wieku przedszkolnego. Nie oznacza to, że chorują wyłącznie dzieci. Równie często zdarza się ona u dorosłych, lecz podobnie, jak u małych pacjentów, przebiega na ogół bezobjawowo lub przypomina zatrucie pokarmowe. Zakażenie lamblią trzeba leczyć farmakologicznie. W innym wypadku choroba może się przeistoczyć w groźną dla zdrowia giardiozę.

Lamblioza u dzieci jest częstsza, niż u dorosłych, ponieważ pasożyt rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich, szczególnie w placówkach oświatowych. Lamblia przenosi się drogą pokarmową. Wystarczy spożyć zakażony pokarm lub wypić wodę, w której będą pasożyty. Ich rozwój trwa od 7 do 14 dni.

Lamblie u dzieci i dorosłych – co to za choroba?

Zakażenie lambliami, czyli lamblioza, to typowa choroba pasożytnicza przenoszona drogą pokarmową. Zarazić się nią może każdy, kto wypije skażoną wodę lub spożyje zakażony pokarm. Chorują zwykle dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ pasożyt rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich. Zarazić się mogą także dorośli, choć nie zdarza się to często. Ostrożność powinny zachować osoby z obniżoną odpornością, ponieważ są bardziej podatne na zachorowanie. Zaleca się im częste mycie rąk oraz unikanie wody z nieznanych źródeł. U niemowlaka zakażenie lambliami występuje bardzo rzadko. Przyczyną choroby jest zwykle mleko matki.

Lamblia to pasożyt zaliczany do grupy pierwotniaków i do rodziny wiciowców. Fachowo nazywa się ją ogoniastkiem jelitowym, ponieważ jest obecny w jelicie cienkim człowieka oraz niektórych zwierząt. Cysty lamblii są wydalane z kałem i nie widać ich gołym okiem, dlatego zakażenie bardzo trudno zdiagnozować. Okres inkubacji tego pierwotniaka w organizmie wynosi około 7–14 dni. Pierwsze objawy zachorowania mogą pojawić się dopiero po upływie tego czasu. Nie jest to jednak regułą, ponieważ choroba ma bardzo często bezobjawowy przebieg.

Lamblie u dzieci – objawy zakażenia

Zakażenie lambliami u dziecka ma nieco ostrzejszy przebieg, niż u dorosłego. Organizmy małych pacjentów gorzej radzą sobie z pasożytami, więc choroba może się u nich manifestować objawami podobnymi do zatrucia pokarmowego lub rotawirusa. Są to zazwyczaj:

  • bóle brzucha, których źródło bardzo ciężko zlokalizować,
  • skurcze brzucha i towarzyszące temu wzdęcia,
  • niestrawność i uczucie pełności w jamie brzusznej po zjedzonym posiłku,
  • senność w ciągu dnia, apatyczność,
  • uczucie zmęczenia oraz osłabienie ogólne,
  • zauważalny spadek masy ciała,
  • biegunka,
  • wymioty.

Objawy lamblii u dzieci są łudząco podobne do innych chorób przewodu pokarmowego, co bardzo utrudnia właściwą diagnostykę i opóźnia proces leczenia. Równie mało charakterystyczne są objawy skórne. Pokrzywka na ciele lub stan zapalny stawów mogą świadczyć o szeregu innych schorzeń. U dzieci zakażonych tym pierwotniakiem niekiedy rozwija się żółtaczka lub zapalenie pęcherzyka żółciowego, ale tego typu przypadki nie są zbyt częste.

Jak rozpoznać lambliozę u dzieci?

Diagnostyka zakażenia lambliami u dziecka jest trudna, ponieważ objawy choroby są nieswoiste i można w łatwy sposób je błędnie zinterpretować. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest badanie kału na obecność pasożytów. Do analizy trzeba oddać kał z trzech dni, pobrany w dwudniowych odstępach czasu. Warto pamiętać, że nie w każdej próbce można znaleść cysty, dlatego kał należy pobierać częściej, niż jeden raz dziennie. Gotowe próbki zanosi się do analizy i tam bada pod mikroskopem.

Dziecku z podejrzeniem lambliozy pobiera się też krew. Jest to tzw. badanie serologiczne na obecność pasożytów. Jeśli doszło do zakażenia, w krwi malca pojawią się przeciwciała, którymi organizm dziecka zamierza się bronić przed zakażeniem. Badania tego rodzaju wykonuje się jednak rzadko, ponieważ są one mało przydatne pod względem diagnostycznym.

Lamblie u dzieci – leczenie farmakologiczne

Leczenie zakażenia opiera się głównie na farmakoterapii. Najskuteczniejszym lekiem na lamblie u dzieci jest metronidazol – antybiotyk podawany doustnie przez kilka dni. Po zakończeniu terapii badanie kału trzeba powtórzyć. Jeśli lekarz uzna, że nie doszło do pełnego wyleczenia, poda kolejny lek – tinidazol, który działa podobnie do metronidazolu. Kolejne badania kontrolne odbywają się po 2 lub po 4 tygodniach.

Małe dzieci bardzo łatwo się odwadniają, dlatego w czasie choroby nie można zapominać o uzupełnianiu płynów. Odwodnienie jest częstym powodem hospitalizacji. Terapii farmakologicznej nie wolno przerywać. Trzeba pamiętać też o probiotykach podawanych do antybiotyków. Na czas zakażenia warto również zmienić dietę dziecka na bardziej lekkostrawną i ograniczyć ilość podawanych jednorazowo pokarmów.

Zobacz film: Cała prawda o pasożytach

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Wiercińska-Drapało, Giardioza – obraz kliniczny, rozpoznawanie i leczenie, [w:] „Gastroenterologia Kliniczna” 2010, t. 2, nr 3, s. 98–102.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
6
Polecamy
Lamblioza – czym jest?
Objawy i leczenie lambliozy
Lamblioza – czym jest? Objawy i leczenie lambliozy TVN zdrowie
Lamblie jelitowe – jakie badania wykonać?
Leczenie naturalne
Lamblie jelitowe – jakie badania wykonać? Leczenie naturalne TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby