Lamblioza, inaczej określana jako giardioza, to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki Giargia lamblia. Stanowi bardzo częstą przyczynę przewlekłych bólów brzucha, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Na ból brzucha często nakłada się dodatkowo biegunka. Lamblie lokalizują się w jelicie cienkim, przewodach żółciowych oraz w pęcherzyku żółciowym. Rzadziej zasiedlają dalsze odcinki przewodu pokarmowego.
Lamblia jelitowa – co to jest i jak można się zarazić?
Lamblioza wywołana jest przez pasożyt Giargia lamblia, inaczej Giargia intestinalis, czyli lamblia jelitowa. Źródłem zakażenia jest kał chorych bądź nosicieli lamblii. Ilość cyst (jednej z form rozwojowych lamblii) w kale może sięgać nawet kilku milionów. Inwazyjne formy lamblii mogą przetrwać w kale około 14 dni, a w wilgotnej glebie nawet do 5 miesięcy. Do zakażenia z człowieka na człowieka dochodzi poprzez kontakty seksualne, zwłaszcza u homoseksualistów. Może również dojść do przeniesienia cyst poprzez zaniedbania higieniczne, np. poprzez przeniesienie cyst z okolicy odbytu do jamy ustnej pod paznokciami. Częściej zdarzają się zakażenia wśród małych dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, a także dzieci z uboższych, wielodzietnych rodzin.
W jaki sposób można rozpoznać infekcję pasożytniczą? Odpowiedź na filmie:
Jakie objawy dają lamblie?
Najczęściej zakażenia lambliozą przebiegają bezobjawowo. Jeśli objawy zakażenia się pojawiają, to po około 10 dniach od zarażenia. W zależności od cech osobniczych różny jest obraz kliniczny choroby, a także jej długość. Najczęściej zakażenie ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Objawy są podobne u dzieci i u dorosłych. Należą do nich:
- biegunka z dużą ilością śluzu i tłuszczu,
- utrata masy ciała,
- osłabienie,
- kurczowe bóle brzucha,
- wzdęcia,
- wymioty,
- gorączka.
Lamblia może dawać ostre objawy bądź przybrać obraz kliniczny. W przewlekłym zakażeniu również obserwuje się spadek masy ciała, utrzymującą się biegunkę, zaburzenia wchłaniania, co generuje niedobory pokarmowe, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia. Konsekwencją są zaburzenia wchłaniania tłuszczów, witamin, laktozy, mikroelementów. Może również dojść do odwodnienia. Do bardzo rzadkich objawów zalicza się nadwrażliwość na lamblię w postaci objawów skórnych, czyli wysypkę, owrzodzenia, zapalenie stawów.
Lamblie – jak rozpoznać?
Lamblie w formie cyst wydalane są okresowo z kałem o stałej konsystencji. Biegunce, czyli płynnej formie kału, towarzyszy wydalanie innej postaci lamblii, czyli trofozoitów. W kale można również wykryć swoiste antygeny poprzez wykonanie testu immunoenzymatycznego. Badanie krwi pozwala na stwierdzenie podwyższonego poziomu eozynofilii, czyli komórek kwasochłonnych, będących jedną z form leukocytów. Materiał do badania można również pobrać za pomocą sondy bezpośrednio z dwunastnicy.
Jak leczyć lambliozę?
W leczeniu lambliozy można wykorzystać metronidazol, furazolidon lub tynidazol. Dobór leczenia i jego przebieg są dostosowywane indywidualnie do pacjenta. Konieczne jest stosowanie zasad higieny osobistej, a także dokładne mycie surowych warzyw czy owoców. Można również wspomóc się naturalnym leczeniem lamblii.
Leczenie naturalne lamblii
Wśród naturalnych metod leczenia można wymienić przyprawy, takie jak pieprz syczuański i kardamon. Pierwszy można wykorzystać w kuchni w formie sproszkowanej. Drugi jest dostępny zarówno w formie nasion, jak i olejku kardanowego. Domowym sposobem walki z lambliami może być również olejek kamforowy, który można nabyć w większości drogerii czy aptek. Działa silnie antyseptycznie, rozkurczowo, znieczulająco, dlatego też ma szerokie zastosowanie w dolegliwościach z przewodu pokarmowego. Wśród ziół na lamblię wyróżnia się tymianek, szałwię, orzech włoski czy tatarak.
Sopień nasilenia objawów i czas trwania choroby jest zależny od aktualnego stanu organizmu. Stan bariery jelitowej (fizjologicznych bakterii) również powoduje, że pasożyty słabiej działają na organizm. Dlatego też sprawdza się podaż probiotyków, czyli preparatów wspomagających naturalną florę jelitową, zarówno już po zakażeniu, jak i jako profilaktyka dobrostanu przewodu pokarmowego. Konieczna jest właściwa dieta, ponieważ zaburzenia wchłaniania wystarczająco zmniejszają ich podaż do komórek organizmu. Nie wolno więc ich ograniczać dodatkowo w diecie. Ważne też, by unikać słodyczy, ponieważ dużo węglowodanów prostych (cukrów prostych) w diecie stanowi doskonałą pożywkę dla pasożytów. Duże spożycie warzyw, kefiru czy kiszonych produktów wpływa negatywnie na lamblie.
Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Odpowiedź pediatry znajdziecie na filmie: