Wzdęcia brzucha i gazy to jedne z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, wśród których najczęstszą przyczyną jest spożycie pikantnych i ciężkostrawnych potraw, długotrwały stres, a także wprowadzanie zbyt dużej ilości powietrza do układu pokarmowego w trakcie jedzenia (przy zbyt szybkim i łapczywym jedzeniu). Gazy może wywoływać laktoza (zwłaszcza u osób z nadwrażliwością na laktozę) , której spore ilości zawierają mleko i produkty mleczne. Osoby z zaparciami są podatne na częste wzdęcia brzucha i gazy jelitowe, ponieważ transport produktów procesu trawienia jest wolniejszy, a nagromadzenie toksyn w jelitach o wiele większe niż u innych osób.
Bardzo często za wzdęcia odpowiada nadmierne spożycie cukru. Jak rozpoznać taki problem? Zobaczcie na filmie:
Wzdęcia i gazy – dlaczego się tworzą?
Wzdęcia brzucha to nagromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym, wywołane najczęściej zaburzonym procesem trawienia i fermentacji bakteryjnej w jelitach, zwłaszcza w jelicie grubym. Niestrawione resztki pokarmowe wędrują z żołądka do jelita, gdzie zostają poddane działaniu bakterii jelitowych, które wywołują proces fermentacji. Produktami reakcji chemicznej zachodzącej w jelitach są gazy złożone z dwutlenku węgla, wodoru, metanu i azotu. Wzdęcia brzucha mogą wynikać także z połykania powietrza w trakcie jedzenia lub mówienia. Dolegliwość wywołuje widoczny efekt powiększenia brzucha, sprawiający dodatkowy dyskomfort. Gazy i wzdęcia zdarzają się częściej osobom nieprzestrzegającym zasad zdrowego żywienia, jedzącym produkty ciężkostrawne, pijącym napoje gazowe, a także palącym papierosy.
Czosnek i imbir na wzdęcia brzucha i gazy
Do zwalczania gazów i wzdęć brzucha domowymi sposobami zaleca się picie herbaty z dodatkiem łyżeczki sproszkowanego imbiru przed posiłkiem lub dodawanie niewielkich ilości świeżego lub suszonego imbiru do posiłków. Właściwości imbiru skutecznie kontrolują i eliminują problem gazów w jelitach. Podobne działanie ma także czosnek, którego ząbek najlepiej zjeść na surowo lub dodać do potraw. Zdaniem wielu jest to naturalny i jeden z najskuteczniejszych sposobów na gazy jelitowe i poprawiających pracę układu trawiennego..
Napary i herbatki ziołowe na wzdęty brzuch
Wybierając domowe sposoby na wzdęcia i gazy, warto pamiętać o dobroczynnym działaniu różnego rodzaju naparów i herbatek ziołowych, zawierających m.in.: anyż, rumianek, koper włoski, mniszek lekarski, miętę i melisę. Napar z mniszka lekarskiego ma szerokie działanie prozdrowotne, wpływa m.in. na trawienie. W celu eliminacji dokuczliwych gazów i wzdęć warto wypić napar z mniszka lekarskiego tuż przed posiłkiem, dzięki czemu nagromadzenie gazów w jelitach ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Suszony lub gnieciony można dodawać także do potraw.
Herbatka zawierająca anyż znacznie niweluje dolegliwości żołądkowe w postaci gazów jelitowych oraz bólu żołądka. Aby przygotować napar z anyżem, należy zagotować szklankę wody, do wrzątku dodać stopniowo łyżkę sproszkowanego anyżu i odczekać, aż ostygnie. Regularne spożywanie takiego naparu szybko przynosi pożądany efekty w postaci redukcji gazów jelitowych.
W domowych warunkach na wzdęcia brzucha oraz gazy warto zastosować także napar z rumianku, który działa rozkurczająco na żołądek, zapobiegają tworzeniu się gazów, a także w skuteczny sposób wpływa na procesy trawienne w organizmie. Zdaniem wielu osób, wzdęciom zapobiega także napar z bazylii pity od 3 do 4 razy dziennie po ok. 1/2 szklanki. Wystarczy dodać łyżkę bazylii na ok. 200 ml gotującej się wody. Po obfitym posiłku można wypić także napar z kopru włoskiego.
Domowe sposoby na unikanie gazów oraz wzdęć
Aby nie doprowadzać do wzdęć brzucha i gazów jelitowych, warto przestrzegać kilku zasad, które dodatkowo wpłyną dobroczynnie na proces trawienia i przyniosą ulgę osobom cierpiącym na zaparcia. Aby uniknąć niechcianych gazów i jelit, warto spożywać małe, ale częste i regularne posiłki (ok. 4–5 dziennie). Spożywane jedzenie należy dokładnie przeżuwać, co ułatwi późniejsze trawienie. Osoby skarżące się na częste wzdęcia i gazy powinny ograniczyć spożycie tłuszczów, słodyczy, surowych warzyw i owoców, a także słodkiego mleka. Potrawy najlepiej gotować lub przyrządzać na parze (unikać smażenia). Nowe produkty należy wprowadzać do organizmu pojedynczo.
Unikaniu wzdęć i gazów nie sprzyja jedzenie pokarmów odgrzewanych, konserw oraz sztucznie barwionych. Warto natomiast wypijać dziennie ok. 2 l płynów, najlepiej w niewielkich porcjach i między posiłkami.