Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego

NAN

Fot: WavebreakMediaMicro / fotolia.com

Co powoduje wzdęcia? Przyczyny wzdęcia występującego często lub przewlekle mogą leżeć w złym odżywianiu. Wzdęciom sprzyjają m.in. tłuszcze i cukry w dużej ilości i zbyt szybkie jedzenie. Jeśli wzdęty brzuch jest jedną z kilku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może być oznaką choroby.

Wzdęcie brzucha z powiększeniem jego obwodu objawia się uczuciem gniecenia, pełności i ucisku w brzuchu. Na skutek nagromadzenia gazów brzuch się powiększa i może boleć. Czasem pojawia się również ból klatki piersiowej oraz duszność. Podczas wzdęcia słyszalne jest przelewanie i bulgotanie w brzuchu.

Zobacz także: Co na wzdęcia - domowe sposoby, zioła, dieta na wzdęcia

Przewlekle wzdęty brzuch – przyczyny: błędy żywieniowe i tryb życia

Częste wzdęcia przyczyny związane mogą mieć z dietą i sposobem jedzenia. Nadmierne wydzielanie gazów i ich gromadzenie w brzuchu i jelitach często spowodowane jest spożywaniem zbyt dużych ilości jedzenia. Przejedzenie utrudnia procesy trawienne, może skutkować zaleganiem nadmiaru niestrawionych resztek w układzie pokarmowym i ich fermentacją. W wyniku fermentacji wydziela się gaz, który jest przyczyną wzdęcia brzucha.

Sposób żywienia wpływa na kondycję układu pokarmowego i jego pracę. Zbyt szybkie i łapczywe jedzenie sprawia, że do żołądka dostaje się duża ilość powietrza. Może ono powodować wzdęcia po posiłku.

Bardzo często za wzdęcia odpowiada nadmierne spożycie cukru. Jak rozpoznać taki problem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mamy wzdęcia po spożyciu cukru. Źródło: Co nas truje

Ważne jest też to, co się je. Po czym są wzdęcia? Przeważnie po posiłkach składających się w większości z tłuszczów i cukrów. Ciężkostrawne są:

  • dania smażone,
  • tłuste mięso,
  • przetwory mięsne jak np. kiełbasa,
  • produkty o dużej zawartości skrobi, m.in. ziemniaki,
  • tłusta śmietana,
  • czekolada,
  • sery dojrzewające i topione,
  • orzechy.

Przyczyny wzdęcia brzucha i gazów również wiążą się z jedzeniem. Duże ilości gazów wytwarzają się w układzie pokarmowym podczas trawienia roślin strączkowych i kapustnych, takich jak: groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, soja, kapusta, brukselka, kalafior i brokuły. Mogą występować również u osób jedzących duże ilości świeżych warzyw i owoców.

Zobacz film: Odchudzanie - jakie błędy popełniamy najczęściej? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Przyczyny i zapobieganie przelewania w brzuchu

Jeśli wzdęcia pojawiają się po spożyciu konkretnych produktów, można podejrzewać nietolerancję pokarmową. Nie każdy organizm wytwarza enzymy trawiące:

  • laktozę – cukier zawarty w mleku krowim i jego przetworach,
  • fruktozę – cukier zawarty w owocach i używany w przemyśle spożywczym jako substancja słodząca w np. napojach gazowanych,
  • gluten – mieszanka białek roślinnych, zawierają go m.in. pszenica, żyto i jęczmień oraz produkty wytworzone z tych zbóż.

Oprócz wzdęcia nietolerancja pokarmowa może objawiać się biegunkami i zaparciami, bólem głowy, nudnościami i wymiotami, czasem też zmianami skórnymi.

Przyczyny wzdęcia po jedzeniu to również spożywanie fast foodów, żywności wysokoprzetworzonej, dużej ilości słodyczy oraz picie słodkich napojów gazowanych.

Niezwiązany z jedzeniem powód wzdęć występujących często lub przewlekle to interakcje między zażywanymi lekami. Objawy ze strony układu pokarmowego mogą dawać m.in. antybiotyki powodujące zaburzenia w składzie flory bakteryjnej jelita grubego, niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy oraz zatruciach pokarmowych i biegunkach. Leki te powinny być zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza, lepiej skonsultować też stosowanie leków dostępnych bez recepty, czy w połączeniach z innymi środkami nie spowodują dolegliwości m.in. ze strony układu pokarmowego.

Przyczyną wzdęcia i bólu brzucha może być też stres. Silne lub długo utrzymujące się napięcie nerwowe sprawia, że w organizmie zachodzą zmiany i powodują zaburzenia w działaniu wielu układów, w tym układu pokarmowego.

Wzdęcia występują często u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na trawienie, dlatego ruch pozawala zapobiegać gromadzeniu się gazów w brzuchu i jelitach.

Przewlekle wzdęty brzuch – przyczyny: choroby układu pokarmowego

Jeśli wzdęciu brzucha towarzyszą inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy udać się do lekarza. Mogą to być objawy chorób, takich jak:

  • zespół jelita drażliwego – oprócz wzdęć występują biegunki i zaparcia, ból brzucha, czasem nudności, zmęczenie, niepokój i bóle głowy,
  • stany zapalne jelit – nieswoiste zapalenia jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroby pasożytnicze, w tym lamblioza wywołana przez lamblie,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy – najczęściej wywołane przez bakterię Helicobacter pylori,
  • po operacjach jamy brzusznej, zwłaszcza laparoskopowych, podczas których do brzucha wtłaczany jest dwutlenek węgla.

Wzdęty brzuch może być skutkiem zakażenia Helicobacter pylori, nawet jeśli nie rozwinęła się choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Przyczyny wzdęcia brzucha występującego nagle

Wzdęcie brzucha pojawiające się nagle razem z takimi objawami jak ból brzucha, nudności i wymioty oraz zatrzymanie stolca oznacza niedrożność jelit. To stan realnie zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Przyczyny niedrożności jelit mogą być różne, mają podłoże mechaniczne lub porażenne. Mechaniczne zablokowanie jelit może nastąpić na skutek m.in. obecności guza czy przepukliny. Porażenna niedrożność wywołana jest przeważnie przez ostre infekcje w jamie brzusznej i zapalenie otrzewnej.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
100
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?