Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny i zapobieganie przelewania w brzuchu
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny i zapobieganie przelewania w brzuchu

NAN

Fot: viktoriagavril / fotolia.com

Przelewanie w brzuchu jest krępujące – często objawia się burczeniem niekomfortowym w towarzystwie. Najczęściej przyczyną tego dźwięku jest głód, ale mogą do niego prowadzić także poważne schorzenia układu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego lub choroba wrzodowa.

W celu poznania przyczyn przelewania w brzuchu warto jest w pierwszej kolejności poznać działanie układu pokarmowego, który jest za to odpowiedzialny. Układ pokarmowy jest długi, gdyż rozpoczyna się w jamie ustnej, a kończy w odbycie. Jego działanie jest pozornie proste, jednak na jego komplikację mogą wpłynąć narządy, które znajdują się w jego pobliżu. Jedzenie przemieszcza się przez cały układ pokarmowy dzięki ruchom perystaltycznym mięśni gładkich. Dzięki temu pożywienie może się przemieszczać i mieszać z sokami trawiennymi i być trawione, a następnie pozyskane substancje odżywcze mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu i rozprowadzone po organizmie.

Przelewanie w brzuchu jako efekt pracy układu trawiennego

Do przelewania w brzuchu dochodzi w końcowej fazie spożywania pokarmów – przetrawione jedzenie miesza się z kwasami żołądkowymi. Dodatkowo powietrze produkowane w układzie pokarmowym spręża się w momencie skurczów jelit, co jest bezpośrednią przyczyną specyficznego dźwięku, nazywanego potocznie burczeniem w brzuchu.

Najczęściej przyczyną charakterystycznego burczenia jest głód. Dzieje się tak ze względu na pracę układu trawiennego nawet, gdy osoba nie spożywa żadnego pokarmu. Około dwie godziny przed całkowitym opróżnieniem żołądka układ zaczyna wytwarzać hormony, które pobudzają układ nerwowy. Właśnie stamtąd do mózgu płynie sygnał o potrzebie jedzenia. Mózg z kolei pobudza ruchy perystaltyczne jelit, aby poprzez delikatny ból oraz burczenie zmusić osobę do sięgnięcia po pokarm.

Inne przyczyny przelewania w brzuchu

Przelewanie w brzuchu może także wynikać ze stosowanej przez osobę ścisłej diety. Dzieje się tak ze względu na nagłe zmniejszenie codziennej ilości spożywanego jedzenia – układ trawienny nie jest do tego przyzwyczajony. Do tego burczenie może wzmagać same składniki diety, nawet jeżeli jest to pożywienie o dużych wartościach odżywczych. Jedzenie jest trawione szybko, a organizm reaguje na opróżniającą się zawartość żołądka.

Picie napojów gazowanych również wzmaga krępujące dźwięki z żołądka. Gazy zawarte w płynach mieszają się z powietrzem w żołądku, a następnie sprężają się i rozprężają, co prowadzi do wzdęć i zaburzeń pracy układu trawiennego. W naturalnych okolicznościach organizm jest w stanie wyeliminować nadmiar gazów. Cały proces wydalania gazów może się odbyć wewnątrz układu pokarmowego poprzez burczenie w brzuchu i ulatnianie się brzydkich zapachów drogą odbytniczą.

Zobacz także: Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?

Inną przyczyna nagromadzenia gazów w żołądku jest zbyt szybkie spożywanie posiłków – jeżeli osoba zbyt szybko przełyka pokarmy lub pochłania wraz z nimi powietrze, również można się spodziewać przelewania w żołądku.

Uczucie przelewania się w brzuchu może też być objawem wrzodów w przewodzie pokarmowym. Ich obecność zakłóca równowagę gazów w organizmie. Charakterystycznymi objawami wrzodów są też ból i dyskomfort w żołądku. Podobnie objawia się także nadwrażliwość jelita grubego.

Przelewanie się w brzuchu matki i niemowlaka

Przelewanie i bulgotanie u malucha może być rezultatem diety matki – w czasie ciąży powinna unikać warzyw wiatropędnych (fasoli, bobu, innych roślin strączkowych, brokułów, kalafiora), a także konserwantów i proszku do pieczenia.

Charakterystyczne dźwięki z żołądka niemowlaka wynikają także z wczesnej fazy rozwoju układu pokarmowego – nie jest on jeszcze przygotowany na przyjmowanie niektórych związków organicznych, co prowadzi do problemów gastrycznych.

Nietolerancja laktozy

Przelewanie i bulgotanie w brzuchu może też świadczyć o nietolerancji laktozy - dwucukru występującego w mleku. Najczęściej towarzyszą temu inne objawy: wzdęcia, kolka, skurcze żołądka, nadmierna produkcja gazów, nudności, biegunka i wymioty. Są to symptomy, które mogą świadczyć o innych chorobach układu pokarmowego, tak więc należy szczegółowo obserwować reakcję organizmu na produkty mleczne oraz przeprowadzić serię specjalnych badań diagnostycznych.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

W przypadku zdiagnozowania nietolerancji laktozy, należy zrezygnować z karmienia naturalnego i obecności w diecie niemowlaka jakichkolwiek produktów mlecznych. W ich miejsce należy zastosować substytuty dostarczające organizmowi malucha niezbędnych substancji odżywczych.

Jeżeli rozpoznanie nietolerancji laktozy dotyczy dziecka urodzonego przedwcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to problem tymczasowy. Organizm wcześniaka może nie wytwarzać enzymu rozkładającego laktozę.

Zapobieganie przelewania w brzuchu

Aby zapobiegać krępującym odgłosom z żołądka, należy zmienić dietę i nawyki przy stole. Warto do każdy posiłek popijać herbatą ziołową (np. z mięty), która ułatwia proces trawienia. Poza tym, przeżuwanie każdego kęsa powinno być spokojne i dokładne. Należy kontrolować oddech w czasie jedzenia – połykanie powietrza jest spowodowane zbyt głębokim oddychaniem. Posiłki nie powinny też być zbyt obfite – korzystniejsze jest rozkładanie mniejszych ilości pożywienia na każdy posiłek.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
14
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni