Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?
menu
Polub nas na Facebooku

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?

NAN

Fot: somu1846 / fotolia.com

Bulgotanie w brzuchu może być oznaką różnych chorób jelit i dlatego trudno rozpoznać normalne lub nieprawidłowe objawy. Podobnie dzieje się w przypadku braku odgłosów z jelit, co może świadczyć o zaburzeniu ich pracy i wskazywać na różne schorzenia żołądkowo-jelitowe, które należy zbadać.

Odgłosy bulgotania w brzuchu są kłopotliwe, ale są również naturalne i rzadko oznaczają problemy zdrowotne. Mają one kilka różnych przyczyn, ale przeważnie świadczą tylko o tym, że system trawienny pracuje normalnie. Głośne odgłosy z brzucha, których nie można powstrzymać, mogą być oznaką czegoś poważniejszego, więc jeśli trwają długo i powodują dyskomfort, należy skonsultować je z lekarzem w celu rozpoznania ich przyczyny.

Bulgotanie w brzuchu – przyczyny

Odgłosy bulgotania w brzuchu i jelitach spowodowane są trawieniem zawartości przewodu pokarmowego, która jest popychana przez silne skurcze mięśni ściany jelita. Bulgotanie jest spowodowane głównie zawartością płynu w jamie brzusznej, który tworzy się ze spożytych pokarmów stałych, soków w żołądku oraz obfitych ilości wody wydzielanej do jelit w celu ułatwienia procesu trawienia. Dodatkowo przyczyniają się do tego: produkcja gazu w jelitach i niestrawione substancje pokarmowe. Odgłosy nasilają się szczególnie po jedzeniu lub przy odczuciu głodu oraz w sytuacji pojawienia się biegunki lub bólu brzucha. Innym określeniem tych dźwięków jest termin burczenie w brzuchu (ang. borborgmus).

Pozostałe przyczyny bulgotania w brzuchu to:

  • Sytuacje po spożyciu jedzenia i picia

Ruch żywności i płynów, który odbywa się za sprawą jelit, jest skoordynowanym i silnym procesem. Skurcze mięśni ciągle mieszają jedzenie i przesuwają je przez jelita. Chociaż normalne dźwięki (burczenie) są naturalne i oczekiwane po spożyciu posiłku, czasami niektóre potrawy i napoje mogą przyczyniać się do głośniejszego i częstszego bulgotania, ale nie oznacza to choroby jelit lub zaburzenia trawienia. Jednym z głównych przyczyn tego stanu są napoje gazowane, które zwiększają ilość gazu w jamie brzusznej. Bulgotanie pojawia się także we wczesnych objawach biegunki lub bólu brzucha.

Spożywanie pokarmów zbyt szybko prowadzi do połykania powietrza podczas jedzenia i picia, co może również zwiększyć ilość gazu w jamie brzusznej. Niektóre potrawy np.: fasola, kapusta i melon uwalniają ich więcej podczas trawienia w jelitach. Powodują one wzdęcie, które powoduje nadmierne bulgotanie. Niektóre pokarmy mogą nie być dobrze tolerowane przez niektóre osoby, dlatego mogą zmieniać normalną aktywność jelit.


Zobacz film: Jak przygotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Źródło: Wiem co jem  • Nadaktywność w obrębie jelit

Istnieją różne powody, dla których jelita mogą stać się nadaktywne lub nadpobudliwe. Prowadzi to do głośniejszego bulgotania w żołądku i jelitach. Często jest to spowodowane zapaleniem żołądka i jelit lub zatruciem pokarmowym z objawami bólu brzucha lub biegunki – dwoma ostrymi stanami, gdy jelita są podrażnione przez drobnoustroje lub toksyny. Różne substancje chemiczne związane z zatruciem pokarmowym, nadmiar alkoholu lub nawet leki mogą drażnić ścianę jelit i stymulować ich nadaktywność.

Czasami nadmierna aktywność jelit nie jest spowodowana żadną chorobą. Lęki i stres psychiczny mogą zmienić ich aktywność (tzw. motyle w brzuchu). Zaburzenia czynności jelita grubego, takie jak zespół nadwrażliwości jelita grubego przebiegające z biegunką, wzdęciem i skurczami czy bólem brzucha również wykazują nadmierną aktywność jelit. W wyniku tego może występować bulgotanie i głośniejsze od normalnych dźwięki w brzuchu.

Inne przyczyny nadwrażliwości jelit to między innymi: krwawienie z wrzodów, alergie pokarmowe, infekcje, które powodują zapalenie lub biegunkę, a także stosowanie leków przeczyszczających.

  • Niedrożność jelit

Ruch żywności, płynów i niestrawionych resztek pokarmowych przez jelita nie powinien być zakłócony. Jednak w przypadku wystąpienia niedrożności jelita, może odczuwać bulgotanie w brzuchu.

  • Nadmierny gaz i płyn w jamie brzusznej

Jakikolwiek nadmiar gazu lub płynu w jamie brzusznej jest przyczyną zmian w prawidłowym odgłosie pracy żołądka i jelit. Człowiek przyczynia się do nadmiernego nagromadzenia się gazów wewnątrz jelita, połykając powietrze podczas jedzenia i spożywając napoje gazowane, ale za ten stan mogą być odpowiedzialne też niektóre bakterie. Bakteryjne zapalenie lub infekcje jelita grubego powodują tworzenia się w nim gazu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Jak leczyć bulgotanie w brzuchu?

Leczenie bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny występowania zmian w pracy jelit lub żołądka. Normalne dźwięki trawienia nie wymagają leczenia. Żeby pozbyć się uciążliwego burczenia, można ograniczyć spożycie produktów spożywczych, które produkują gaz, takich jak: owoce, fasolki, sztuczne słodziki, napoje gazowane, niektóre warzywa (kapusta, kapusta brukselka i brokuły). Należy unikać produktów mlecznych w przypadku nietolerancji laktozy.

Jeśli wystąpią objawy, takie jak krwawienie lub ciężka niedrożność, konieczna może być hospitalizacja.  


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
595
102
Polecamy
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego TVN zdrowie
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie
Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie TVN zdrowie
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?