Kamforowy olejek można kupić w aptece, niektórych drogeriach lub za pośrednictwem Internetu. Kupując preparat, warto zwrócić uwagę na jego stężenie. Najlepsze efekty pielęgnacyjne i lecznicze otrzyma się wybierając nierozcieńczony, stuprocentowy olejek kamforowy. Produkt dostępny jest w małych, szklanych buteleczkach. Przed jego użyciem należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z jej wytycznymi.
Co to jest kamfora i jak pozyskuje się olejek kamforowy?
Olejek kamforowy pozyskiwany jest w wyniku ekstrakcji kamfory naturalnej (organicznego związku chemicznego z grupy terpenów, pochodnej kamfenu) z dwóch rodzajów drzew. Substancje jakie z nich pochodzą mają bardzo podobne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Różnią się jedynie lekko zapachem oraz nasileniem poszczególnych składników aktywnych. Olejek kamforowy może powstawać z drzewa kamforowego o nazwie Cinnamonum Camphora. Z niego powstaje typowa odmiana olejku. Preparat kosmetyczny pozyskiwany jest także z drzewa z Borneo o nazywającego się naukowo – Dryobalanops Camphora.
Odżywcze olejki do skóry - który z nich są najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Olejek kamforowy – skład
W składzie olejki kamforowego znajduje się, między innymi: kamfora, alkohol, pinen, terpeny, borneol, kamfen oraz safrol. Taka mieszanka powoduje, że preparat ma dość intensywny i przenikliwy zapach, który często wykorzystywany jest w aromaterapii, a także produkcji perfum.
Olejek kamforowy – zastosowanie w lecznictwie
Olejek z kamfory w lecznictwie ma swoje zastosowanie dzięki właściwościom antyseptycznym, przeciwzapalnym, rozkurczowym, rozgrzewającym, odprężającym, znieczulającym, owadobójczym oraz pobudzającym.
Olejek kamforowy jako środek dezynfekujący i odstraszający owady
Preparat powstający w wyniku ekstrakcji kamfory wykazuje silne działanie antyseptyczne. Dodawany jest do środków medycznych przeznaczonych do leczenia chorób skóry oraz zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Otwarty pojemnik z olejkiem lub kawałek szmatki w nim nasączony skutecznie odstrasza różnego rodzaju owady i insekty.
Kamfora a pobudzanie układu trawiennego
Olejek z kamfory wykorzystywany jest także jako środek pobudzający trawienie i przyspieszający metabolizm. Środek w naturalny sposób aktywuje układ krążenia i polecany jest na dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Środek znieczulający i łagodzący obrzęki
Olejek kamforowy to naturalny środek na łagodzący ból, gdyż wykazuje działanie znieczulające. Jest szczególnie skuteczny przy zastosowaniu miejscowym. Użycie olejku może powodować delikatne drętwienie nerwów czuciowych. Środek sprawdza się również na obrzęki na ciele.
Olejek kamforowy do ucha
Właściwości znieczulające i przeciwzapalne olejku powodują, że stanowi on dobry środek na ból ucha, np. przy jego zapaleniu. Środek można stosować u osób dorosłych, nacierając substancją skórę wokół ucha. Aby uniknąć podrażnień, przed nałożeniem olejku, wystarczy nałożyć odrobinę maści natłuszczającej. Olejku kamforowego nie można zakraplać bezpośrednio do kanału słuchowego. Grozi to bowiem uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej.
Zobacz film i dowiedz się co szkodzi uszom:
Kamfora w kosmetyce
Olejek kamforowy w kosmetyce wykorzystywany jest głównie do produkcji kremów do stóp stosowanych głównie latem, ponieważ zapewnia uczucie chłodu i świeżości. Ze względu na przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości preparat bywa składnikiem toników, kremów oraz maści do pielęgnacji cery trądzikowej. Olejek dodawany jest również do pomadek na usta, a także do produktów perfumeryjnych. Stanowi składnik perfum, dezodorantów i antyperspirantów. Kilka kropel preparatu można również dodać do kąpieli.
Olejek kamforowy w kosmetyce – działanie
Olejek z kamfory stosowany na twarz dezynfekuje skórę i zapobiega powstawaniu wągrów, pryszczy i ropni. Może być stosowany punktowo na opryszczkę. Po nasmarowaniu okolic klatki piersiowej olejkiem, ułatwia on oddychanie w stanach przeziębienia i grypy. Kamfora na włosy przeciwdziała łupieżowi, reguluje wydzielanie sebum oraz pobudza cebulki włosowe, dzięki czemu kosmetyki szybciej rosną. Olejek ułatwia pozbycie się zrogowaciałego naskórka, dlatego można wcierać w skórę łokci, kolan oraz pięt. Na twarz można go stosować punktowo, np. na wypryski, nasączonym wacikiem lub kosmetycznym patyczkiem do czyszczenia uszu.