Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić?

woda

Fot.: Photocreo Bednarek / stock.adobe.com

Elektrolity zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Jedne z najważniejszych to potas, sód, magnez i wapń. Ich właściwy poziom wpływa m. in. na prawidłowe działanie układu mięśniowego i nerwowego. To właśnie od nich zależy utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ich niedobór (lub nadmiar) może prowadzić np. do omdlenia, drżenia i zaburzeń rytmu serca.

Elektrolity rozpuszczają się w płynach ustrojowych. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, należy nawadniać organizm, dbać o prawidłową dietę, a także dostosować podaż elektrolitów do stylu życia. Na przykład podczas intensywnych treningów lub upałów warto mieć na uwadze, że są one wydalane wraz z potem i należy uzupełniać ich poziom.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to wodne roztwory jonów mające dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Są obecne we wszystkich strukturach komórkowych ludzkiego organizmu – można je znaleźć we krwi, w osoczu czy płynach ustrojowych. Poziom elektrolitów jest ważnym elementem właściwego funkcjonowania organizmu – jeśli ich stężenie jest za niskie, mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy, a gdy dojdzie do jego znaczącego obniżenia, występują symptomy takie jak np. zaburzenia pracy serca. Ponadto odpowiedni poziom tych pierwiastków w organizmie umożliwia transport wody przez błony komórkowe. Poszczególne elektrolity mają swoje określone funkcje. Na przykład jony sodu i potasu biorą udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jeśli ich poziom będzie nieprawidłowy, może dojść do zaburzeń pracy mózgu. Z kolei jony chlorkowe odpowiadają m.in za kurczliwość mięśnia serca i mięśni szkieletowych.

Warto sprawdzić, czy poziom elektrolitów w organizmie jest w normie. Aby to zrobić, wystarczy pobrać próbkę krwi. Badanie elektrolitów jest często wykonywane, gdyż jest proste, szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wykonując je, zwykle nie trzeba być na czczo.

Zobacz film: Co zrobić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Niedobór elektrolitów – przyczyny i objawy

Niedobór elektrolitów uniemożliwia prawidłową pracę organizmu. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęstszym powodem są zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Inną przyczyną jest wysoka temperatura na zewnątrz – upały sprawiają, że intensywnie wydala się elektrolity wraz z potem. Ich niedobór może wynikać także ze wzmożonego wysiłku fizycznego, który, podobnie jak upał, wpływa na wydalanie elektrolitów z organizmu. Przewlekły niedobór tych pierwiastków może być skutkiem niewłaściwej diety. Brak zbilansowanego jadłospisu, a także niewielka ilość spożywanych płynów obniża ich poziom w organizmie. Ponadto niedobór elektrolitów mogą wywoływać także leki, zwłaszcza przeczyszczające i moczopędne. Każda z tych przyczyn może spowodować widoczne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim niski poziom elektrolitów przekłada się na brak energii i ogólne osłabienie. Osoba z niedoborem jest senna, apatyczna, może być też rozdrażniona. Do tego mogą pojawić się także: skurcze mięśni, zaparcia, biegunki, drżenie, ból mięśni i obrzęki. W poważnych zaburzeniach elektrolitycznych dochodzi także do: zaburzeń pracy serca, konwulsji, omdleń, a także łamliwości kości.

Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

Poziom elektrolitów można zwiększyć na kilka sposobów. Niewielkie niedobory są bardzo łatwe do wyrównania. Najprostszą metodą jest nawodnienie organizmu. Warto pamiętać, że najlepszym napojem jest woda, np. mineralna. Innym bogatym w elektrolity płynem jest sok pomidorowy (duża zawartość potasu), a także woda kokosowa. Powszechnie dostępne napoje gazowane, kawa i herbata nie uzupełniają niedoborów i nie nawadniają organizmu. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając sposób wyrównania poziomu elektrolitów. Inną metodą jest też wdrożenie zdrowej diety. Jeśli nie unika się produktów wysoko przetworzonych, można mieć niedobory elektrolitów. Dodatkowo warto pamiętać, że zaburzenia elektrolityczne mogą być również wynikiem niedostosowania ich podaży do stylu życia. Osoby, które regularnie ćwiczą, powinny pamiętać o uzupełnianiu ich po każdym treningu. Sprawdzą się tutaj napoje izotoniczne, które nie tylko nawadniają i dostarczają elektrolitów, ale również dodają energii. Warto także pamiętać o dostosowaniu podaży elektrolitów do panujących warunków atmosferycznych – latem człowiek więcej się poci, dlatego powinien przyjmować ich więcej. Nie bez powodu w miesiącach letnich tak łatwo o odwodnienie organizmu. Kolejnym momentem, gdy należy zwrócić uwagę na podaż elektrolitów są infekcje pokarmowe. Gdy występują objawy takie jak wymioty i biegunki, należy przyjmować te pierwiastki, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W aptekach dostępne są specjalne mieszanki zawierające ich duże stężenie – zazwyczaj mają łatwo przyswajalną formę, która umożliwia osobie borykającej się z infekcją na szybkie przywrócenie równowagi w organizmie.

Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
110
9
Polecamy
Za co odpowiada woda w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć
Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć Dzień Dobry TVN
Co zatrzymuje wodę w organizmie?
Te objawy warto znać 
Co zatrzymuje wodę w organizmie? Te objawy warto znać  Dzień Dobry TVN
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Dlaczego potrzebujesz potasu?
Sprawdź, gdzie jest go najwięcej
Dlaczego potrzebujesz potasu? Sprawdź, gdzie jest go najwięcej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?