Koronawirus 2019-nCoV wywołuje zapalenie płuc, które bardzo przypomina SARS, czyli zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Pierwsze doniesienia o osobach zakażonych nieznanym dotąd wirusem pochodziły z chińskiej miejscowości Wuhan. Zdaniem specjalistów wirus początkowo atakował tylko zwierzęta. Z czasem zaczął mutować i przenosić się na ludzi. Kiedy chorych zaczęło przybywać, władze Wuhan zdecydowały się wstrzymać wjazdy i wyjazdy do miejscowości, a także wprowadzić dodatkowe kontrole na lotnisku. Niestety mimo środków bezpieczeństwa pacjenci z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem zaczęli zgłaszać się do szpitali m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Francji czy Australii.
Koronawirus 2019-nCoV dotarł do Polski
Groźny wirus dotarł także do Polski, na szczęście są to pojedyncze przypadki. Do szpitala w Bydgoszczy trafił mężczyzna, który podróżował do Australii i miał przesiadkę w Chinach. Z kolei do łódzkiego szpitala została przewieziona Amerykanka, która mieszkała w jednym z hoteli. Kobieta miała przyjechać do Polski z Chin.
Pod opieką lekarzy pozostają także studenci z Rzeszowa, którym udało się opuścić Wuhan przed zamknięciem miasta.
Zobacz także: Czym jest koronawirus? Jakie są objawy zakażenia koronawirusowego u ludzi?
Koronawirus 2019-nCoV - jakie są objawy zakażenia?
Patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą:
- duszności;
Objawy mogą wystąpić po 2-14 dniach od zakażenia. Dlatego osoby, które zauważyły u siebie takie objawy i w ostatnim czasie podróżowały w rejony, w których potwierdzono ogniska choroby, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym wirusie, które zabił już 80 osób!
Koronawirus 2019-nCoV - jak się chronić?
Nie ma leku ani szczepionki, które mogłyby uchronić przed zakażeniem tym groźnym wirusem. Najlepszą profilaktyką jest trzymanie się podstawowych zasad higieny, tj. mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, unikanie kontaktów z osobami, które mają objawy infekcji górnych dróg oddechowych, unikanie miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta, a także unikanie kontaktu z ich wydzielinami oraz odchodami.
Dodatkowo należy pamiętać o zasłanianiu twarzy podczas kichania oraz kasłania, stosowaniu jednorazowych chusteczek i unikaniu dużych skupisk ludzkich.
Koronawirus 2019-nCoV - jak wygląda leczenie?
Jak dotąd nie ma leku, który sprawdziłby się w leczeniu koronawirusa 2019-nCoV. Jedyną formą leczenia jest łagodzenie objawów choroby, czyli tzw. leczenie objawowe.
Minister zdrowia i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wystosowali specjalne zalecenia do wszystkich placówek, które prowadzą oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.