Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy pojawiają się zachcianki w ciąży? Na czym polegają?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy pojawiają się zachcianki w ciąży? Na czym polegają?

Kobieta w ciąży, która je placki z borówkami

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Nie ma wyraźnej granicy występowania zachcianek w ciąży. U niektórych kobiet to zjawisko pojawia się bardzo późno, u części nawet wcale. Zachcianki ciążowe powinny być realizowane z rozwagą. Ustępują po porodzie, jednak wcześniej nastręczają kobiecie różnych uciążliwych objawów.

Dawniej, gdy nie było dostępnych tak dokładnych badań ultrasonograficznych, kobiety bazowały na różnych ludowych przesądach, by określić prawdopodobną płeć dziecka. Metody uznawano jako skuteczne, bo w końcu było aż 50% szans na poprawną diagnozę. Do dziś utrzymuje się przekonanie, że zachcianki w ciąży mogą wskazywać na prawdopodobną płeć dziecka. Zachcianki w ciąży to jednak sposób, w jaki organizm dopomina się pewnych produktów. Powinno się jednak zachować rozwagę w kwestii realizacji wszystkich ciążowych zachcianek.

Kiedy zaczynają się zachcianki w ciąży?

Nie ma żadnej reguły dotyczącej pojawiania się zachcianek w ciąży. Nie jest też zasadą, że każda kobieta w ciąży ma typowe zachcianki ciążowe. Każdy człowiek bowiem niejednokrotnie czuje ochotę zjedzenia np. czekolady. Typowa zachcianka ciążowa charakteryzuje się tym, że kobieta czuje nie tylko psychiczną, ale często wręcz fizyczną potrzebę spożycia jakiegoś produktu. Wynika to z niedoborów niektórych minerałów czy substancji odżywczych w organizmie. Zdarza się, że kobieta łączy ze sobą produkty, które normalnie nie współgrają ze sobą. Sztandarowym przykładem jest zawsze ogórek kiszony w połączeniu z kremem czekoladowym. Niejednokrotnie jednak potrzeby organizmu są przez kobietę mylnie rozpoznawane i spożywa ona często różne słodycze, zrzucając to na barki zachcianek ciążowych.

Początek ciąży najczęściej nie jest dla kobiety szczególnie komfortowy, jeśli chodzi o samopoczucie i zachcianki kulinarne. Niewielu kobietom w tym czasie towarzyszy apetyt, wręcz przeciwnie, wiele z nich traci na wadze, ma nudności i wymioty. Dopiero od drugiego trymestru samopoczucie się poprawia, wraca apetyt, a co za tym idzie – wtedy najczęściej pojawiają się zachcianki ciążowe. Choć jak wcześniej wspomniano, nie jest to regułą. Niekiedy zachcianki pojawiają się dopiero pod koniec ciąży bądź nigdy nie występują.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Wśród ludowych przekonań panuje opinia, że nadmierna chęć kobiety na słodkie wskazuje na dziewczynkę, a na kwaśne – na chłopca. Nie ma to jednak absolutnie żadnego przełożenia na praktykę. Siłą rzeczy, jeśli jest 50% szans na trafienie właściwej płci, to sprawdzalność tej metody jest znikoma. Tak naprawdę smaki i zachcianki w ciąży absolutnie nie zależą od płci dziecka. Wiele kobiet mających urodzić dziewczynkę czuje wręcz odrzucenie względem niektórych produktów słodkich, i odwrotnie.

Przyczyny zachcianek w ciąży

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta dopiero od drugiego trymestru, jednak zaledwie o ok. 300 kalorii. Jednak nie jest to na tyle spektakularna ilość dodatkowych kalorii, by pozwolić sobie na spore pofolgowanie. Mimo iż pojawia się ochota na łatwo przyswajalne źródła energii, takie jak węglowodany, to jednak kobieta powinna pamiętać, że przyczyną jej zwiększonego zapotrzebowania na jedzenie jest przede wszystkim zapotrzebowanie na związki budulcowe, czyli białko. Niejednokrotnie zachcianki w ciąży mają związek z różnymi niedoborami pokarmowymi. Wzrasta bowiem w ciąży istotnie konieczność podaży witamin i minerałów. Jeśli kobieta je niewłaściwie suplementuje, może dojść do ich niedoborów, co w pierwszej kolejności objawia się swego rodzaju zachciankami. Na przykład nagła chęć na czekoladę niekoniecznie musi oznaczać, że kobieta po prostu ma chęć na czekoladę. Taka zachcianka może być wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na magnez czy potas.

Ponadto pojawiające się w ciąży nudności często są skutecznie hamowane, jeśli po pewnym posiłku narastają, kobieta często zmienia smak na przyjazny dla niej i hamujący uczucie nudności. Stąd też dziwne dla otoczenia połączenia.

Niejednokrotnie zdarza się, że zachcianki w ciąży wiążą się z drastyczną zmianą upodobań kulinarnych kobiety. Nie powinno więc dziwić np. spożywanie mięsa przez wegetarianki. Organizm domaga się u nich źródeł białka dla rozwoju dziecka.

Zachcianki w ciąży – umiar

Kobieta powinna odróżnić, czy dana zachcianka to typowa zachcianka ciążowa, czy tylko lekka ochota zjedzenia czegoś dobrego. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wymagane jest spełnienie zachcianki. Jeśli np. kobieta czuje potrzebę napicia się wina, to zdecydowanie nie powinna jej ulegać. Zdrowy rozsądek powinien również towarzyszyć sięganiu po słodycze.

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? Czy odchudzanie to dobry pomysł? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Odchudzanie w ciąży - czy to bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
264
28
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?