Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ketony w moczu w ciąży – co robić? Co oznaczają?
menu
Polub nas na Facebooku

Ketony w moczu w ciąży – co robić? Co oznaczają?

Kobieta w ciąży, która robi badanie moczu

Fot: jackf / gettyimages.com

Ketony w moczu nie powinny występować, choć w ciąży zdarza się, że się pojawiają i wcale nie muszą oznaczać żadnej istotnej patologii. Mogą jednak być związane z cukrzycą, dlatego konieczna jest zawsze właściwa diagnostyka.

Ketony w moczu w ciąży to dość częste zjawisko. Nie zawsze stanowią powód do niepokoju, gdyż wiele czynników może mieć wpływ na ich pojawienie się. Należą tu m.in. niepowściągliwe wymioty ciężarnych czy nawet wysiłek fizyczny. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ketony w moczu są uznane za zjawisko nieprawidłowe, przede wszystkim związane z cukrzycą, podejmowanym wysiłkiem fizycznym, głodzeniem się czy znacznym ograniczeniem spożycia węglowodanów.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Ketony w moczu w ciąży – skąd się biorą?

Ketony w moczu w ciąży, mimo iż mogą się pojawić, powinny wzbudzać czujność, gdyż generalnie uznaje się, że są zjawiskiem nieprawidłowym. Ketony, inaczej ciała ketonowe, powstają w wątrobie, a dalej są transportowane do krwi, gdzie norma nie przekracza 0,2 mmol/litr. Do ketonów zalicza się: aceton, kwas acetooctowy i kwas betahydroksymasłowy. Powstają, kiedy komórki nie są w stanie czerpać energii z glukozy, a zaczynają z tłuszczów. Powinno to zawsze wzbudzić niepokój, choć niekoniecznie bez żadnych dodatkowych objawów klinicznych.

Objawy niepokojące towarzyszące ketonom w moczu

Same ketony w moczu w ciąży mogą się pojawić. Natomiast zdecydowanie nie wolno ich lekceważyć, jeśli dochodzi do wystąpienia dodatkowych objawów klinicznych czy innych zaburzeń we wskaźnikach laboratoryjnych. Mogą to być bardzo wysokie poziomy glukozy we krwi, zapach acetonu z ust, zaczerwienienie bądź istotne zblednięcie powłok skóry, skłonność do infekcji, zmęczenie, wzmożone pragnienie, suchość w ustach i częste oddawanie moczu. Oczywiście te ostatnie objawy są wspólne dla ciąży o przebiegu prawidłowym, dlatego decyzję o tym, czy ketony w moczu są w danym przypadku niepokojące czy nie, podejmuje lekarz.

Ketony w moczu – przyczyny

Wśród przyczyn pojawienia się ciał ketonowych w moczu wymienia się przede wszystkim cukrzycę typu 1, w której występuje niedobór lub brak insuliny, czyli hormonu uczestniczącego w transporcie glukozy do komórek. Tym samym komórki nie mogą wykorzystać glukozy jako źródła energii i zaczynają ją czerpać z tłuszczów. Ketony, których poziom we krwi zaczyna narastać, pojawiają się w moczu, gdyż jest to ich naturalna droga eliminacji. Stąd objawami są hiperglikemia (wzrost poziomu glukozy we krwi), a także obecność glukozy w moczu. Obecność zbyt dużego poziomu ketonów w organizmie może stanowić zagrożenie życia pod postacią śpiączki ketonowej.

Przyczynami ketonów w moczu mogą być: niskowęglowodanowa dieta, a także głodówka, picie alkoholu, wysiłek fizyczny, wymioty czy gorączka.

Ketony w moczu w ciąży – badanie i norma

Ketony w moczu w ciąży wykryć można przy okazji badania ogólnego moczu, które powinno być regularnie wykonywane w ciąży. W tym celu pobiera się próbkę moczu do jałowego pojemnika po wcześniejszym oczyszczeniu okolic intymnych. Następnie próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Prawidłowy wynik to taki, gdy ketonów w moczu po prostu nie ma. W ciąży jednak często zdarza się, że pojawiają się w śladowej ilości (5–15 mg/dl). Może być to wynikiem wysiłku fizycznego, zbyt małej podaży kalorii, wymiotów czy gorączki. Nie można również wykluczyć, że ketony w moczu mają związek z rozwijającą się cukrzycą ciężarnych.

Co można wyczytać z badania moczu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Ketony w moczu w ciąży – co robić?

Po wykluczeniu innych objawów czy wyników mogących sugerować patologię, jeśli ketony zostały wykryte w śladowej ilości, nie ma potrzeby wdrażania jakiegokolwiek leczenia. Zaleca się odpoczynek, znormalizowaną dietę i właściwe nawadnianie organizmu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
300
32
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?