Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kawa podczas karmienia piersią: dozwolona, ale w ograniczonych ilościach
menu
Polub nas na Facebooku

Kawa podczas karmienia piersią: dozwolona, ale w ograniczonych ilościach

NAN

Fot: LoloStock / stock.adobe.com

Matki pytające, czy można pić kawę, karmiąc piersią, powinny liczyć spożycie kofeiny w tym szczególnym czasie. Kawa pita z umiarem – 2 do 3 filiżanek dziennie – nie szkodzi ani matce, ani dziecku. Jednak nadmiar kawy w czasie karmienia piersią może powodować u dziecka kolki i problemy ze snem.

W czasie karmienia piersią kawa, herbata, alkohol i inne używki są całkowicie zabronione lub dozwolone w bardzo niewielkiej ilości. Karmiąca matka powinna całkowicie odstawić papierosy, które są bardzo szkodliwe zarówno dla płodu, jak i dla dziecka po przyjściu na świat. Karmiąc piersią, lepiej zrezygnować też z nadmiaru alkoholu, słodyczy, kofeiny czy produktów alergennych, np. orzeszków ziemnych.

Wpływ kofeiny na matkę karmiącą i dziecko

Zawarta w kawie kofeina w nadmiarze jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Dzienna maksymalna dawka dla osoby dorosłej to 600 miligramów kofeiny, a dla ciężarnych i matek karmiących – o połowę mniejsza i wynosi 300 miligramów kofeiny na dobę. Przedawkowanie kofeiny może doprowadzić nawet do problemów z układem krążenia, a długotrwałe przyjmowanie dużych ilości powoduje szereg problemów zdrowotnych. Trudno jest przedawkować kofeinę, ponieważ jej dzienna maksymalna dawka zawiera się w aż pięciu filiżankach kawy. Karmiące piersią kawoszki powinny zwracać uwagę także na inne źródła kofeiny, jak napoje energetyczne, colę czy czarną herbatę.

Zobacz także: Kawa w ciąży oraz w okresie karmienia piersią – dozwolona ilość kofeiny

Kofeina w bardzo niewielkim stopniu przenika do mleka i dla dziecka jest przeważnie niegroźna. Jednak odradza się picie kawy podczas karmienia piersią dziecka poniżej 3. miesiąca życia. Tak młody organizm nie jest w stanie wydalić kofeiny i odkłada ją w tkankach. Objawy tego to:

  • pobudzenie u dziecka, niepokój,
  • kolki,
  • problemy ze snem.

Zobacz film: Kto nie powinien pić kawy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Niewystarczająca ilość bądź jakość snu u niemowlaka może powodować, że dziecko zrobi się płaczliwe i marudne. Zależność kawa a karmienie piersią nie ma znaczenia w przypadku karmienia dzieci powyżej 2. miesiąca życia. Na matkę karmiącą kofeina wpływa tak, jak na inne dorosłe osoby.

Bezpieczne ilości kawy przy karmieniu piersią

Czy można pić kawę podczas karmienia piersią? Tak. Kawa a karmienie piersią to nie wybór albo-albo. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać bezpiecznej dobowej dawki kofeiny, czyli dla kobiet w ciąży i karmiących 300 miligramów. W praktyce oznacza to, że można wypić od 2 do 3 filiżanek kawy dziennie.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Warto pamiętać o tym, że nie każda kawa ma tyle samo kofeiny. Dlatego picie kawy przy karmieniu piersią należy nadzorować pod względem ilości i jakości napoju. Najwięcej kofeiny ma kawa rozpuszczalna i raczej odradza się używanie tego typu produktów matkom karmiącym. O wiele lepszym wyborem jest kawa z dodatkiem mleka, np. cappuccino, ale najzdrowsze jest espresso. Powstaje z mielonych ziaren kawy i ma niewiele kofeiny. Jest też najbardziej naturalne.

W pierwszych 2 miesiącach życia dziecka kawa przy karmieniu piersią nie jest wykluczona, należy jednak pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki kofeiny, a najlepiej pić kawę na minimum 4 godziny przed karmieniem. W praktyce – tuż po karmieniu, by przed kolejnym organizm zdążył kofeinę wydalić. W pierwszych tygodniach życia dziecka zachowanie czterogodzinnego odstępu między karmieniami jest niemożliwe, ale wskazówkę tę można stosować już od około 4. tygodnia życia dziecka.

Zobacz film: Kto powinien unikać picia kawy? Źródło: 36,6

Matki karmiące powinny pytać nie tylko o to, czy można pić kawę, karmiąc piersią, ale też o inne napoje i produkty zawierające kofeinę. Pod uwagę należy brać napoje kawowe i energetyczne, gazowane napoje o smaku coli oraz niektóre ciasta, czekoladę, kakao i cukierki. Źródłem kofeiny jest również czarna herbata, ale zawartość w niej kofeiny zależy m.in. od rodzaju herbaty, jej jakości, czasu parzenia czy nawet warunków uprawy. Karmiące piersią matki powinny wystrzegać się napojów z guaraną, ponieważ mogą one zawierać duże ilości kofeiny i naturalne substancje opóźniające jej uwalnianie.

Rozwiązaniem dylematu karmienie piersią a kawa może być kawa bezkofeinowa, zawierająca bardzo niewielką ilość kofeiny, lub kawa zbożowa. Popularna inka jest nie tylko dozwolona, ale nawet zalecana dla kobiet karmiących piersią i dla ciężarnych. Zawiera m.in. błonnik, magnez, selen oraz witaminy z grupy B. Jest to dobra kawa dla karmiącej mamy.

Co powinna jeść młoda mama? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co jeść w czasie ciąży i karmienia piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Picie kawy w ciąży a picie kawy podczas karmienia piersią

Kawa podczas karmienia piersią pita w rozsądnej ilości nie powoduje dotkliwych skutków. Jednak picie kawy w ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku, ponieważ kofeina spożywana przez ciężarną ma bezpośredni dostęp do płodu.

Kofeina w dużych ilościach, znacznie przekraczających 300 miligramów na dobę, może skutkować poronieniem, niską masą urodzeniową noworodka czy przedwczesnym porodem. Kawa w ciąży negatywnie wpływa też na samopoczucie kobiety. Może potęgować zgagę, a pita w nadmiarze ma związek z wypłukiwaniem wapnia w organizmie przez właściwości moczopędne. Negatywnym skutkiem picia dużych ilości kawy w ciąży jest wzrost zagrożenia anemią ciążową – kawa zmniejsza wchłanianie żelaza w organizmie, a jego niedobór jest główną przyczyną niedokrwistości w ciąży.

Picie kawy a karmienie piersią nie jest tak znaczące jak picie kawy w ciąży.

Zobacz film: Jaka kawa jest najzdrowsza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?