Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie zioła na nerki warto stosować? Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie zioła na nerki warto stosować? Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek?

Nerki

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Zioła na nerki można stosować zapobiegawczo i leczniczo. Niektóre z nich mają działanie oczyszczające i moczopędne – pomagają w leczeniu stanów zapalnych i są w stanie zapobiegać tzw. kamicy nerkowej. Przyjmowanie tego typu preparatów zawsze należy skonsultować z lekarzem internistą lub urologiem.

Zioła na nerki mogą wspomagać pracę mniej wydolnego narządu, pod warunkiem że są używane z rozsądkiem i o dodatkowej kuracji został poinformowany lekarz prowadzący. W terapii stosowane są m.in. liście brzozy, czarnej porzeczki, melisy, rdestu czy pokrzywy.

Zioła na nerki – kiedy je stosować?

Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek są stany zapalne w ich obrębie lub kamica. Zioła na nerki można stosować jako wspomaganie leczenia, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Jednym z pierwszych jest ból w plecach. Wraz z postępującą niewydolnością tego narządu mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu. Niekiedy występują bóle reumatyczne, rwa kulszowa i artretyzm, stąd każdy z tych objawów wymaga dokładnej diagnostyki i określenia przyczyny dolegliwości. Największy dyskomfort powoduje kamica, ponieważ w przebiegu tej choroby w drogach moczowych zaczynają się odkładać osady soli wapnia. Złogi nie tylko wpływają niekorzystnie na samo funkcjonowanie nerek, ale także powodują zaburzenia pracy układu krwionośnego. Często są przyczyną nadciśnienia. Wszystkie kamienie nerkowe powodują dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie. Różnica polega jedynie na tym, że te moczanowe i szczawianowe odkładają się znacznie częściej niż np. fosforanowe.

Wpływ na rozwój kamicy ma styl życia człowieka, środowisko, w jakim przebywa i nawyki żywieniowe. Chorobie sprzyjają: nadużywanie soli kuchennej, środki chemiczne zawarte w pokarmie, przyjmowanie niektórych leków (np. sulfonamidów na ból głowy), a także palenie papierosów i twarda woda.

Zobacz film: Dlaczego większość chorych nie wie, że ma problem z nerkami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakie zioła na nerki?

Ponieważ każdą kurację trzeba prowadzić z rozsądkiem, należy wcześniej zasięgnąć opinii na temat tego, jakie zioła można bezpiecznie stosować na nerki. Szczególnie, że niektórych substancji nie można łączyć z przyjmowanymi lekami. Przede wszystkim ziołolecznictwo powinno być wdrożone w celu zapobiegania chorobom nerek, ponieważ leczenie zazwyczaj wymaga już stosowania farmakoterapii.

Najlepiej sprawdzają się zioła o działaniu moczopędnym, które pozwalają na skuteczniejsze wydalanie niepożądanych substancji, jak mocznik czy chlor. Działanie oczyszczające przypisuje się m.in.: liściom brzozy, czarnej porzeczki, borówki, rdestu i pokrzywy. Dobre efekty daje stosowanie preparatów z kory wierzby, kwiatu nawłoci, skrzypu, wrzosu czy jagód jałowca. Podobnie działają korzeń i nać pietruszki, seler oraz nasienie kozieradki i czarnuszki czy kłącze perzu. Lista ziół jest naprawdę długa, dlatego dużo łatwiej zaopatrzyć się w gotowe mieszanki, które zazwyczaj trzeba spożywać 2 do 3 razy dziennie (zwykle łyżeczkę ziół należy zalać połową szklanki gorącej wody).

Domowe sposoby leczenia nerek od lat wykorzystują zdrowotne właściwości soku z brzozy i łopianu, a także wywarów przygotowanych z obierek ziemniaczanych i słomy owsianej, które pomagają zapobiegać kamicy nerkowej. Przyjmowanie ziołowych leków na nerki zawsze należy skonsultować z lekarzem specjalistą – niektóre z nich są niewskazane, jeżeli zdiagnozowane zostały również inne schorzenia. Nigdy nie wolno prowadzić leczenia na własną rękę.

Zioła na nerki i wątrobę

Zioła na nerki i wątrobę nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli podczas ich stosowania nie zostanie wdrożona odpowiednia dieta. Podstawą żywienia powinny być jarskie produkty z niewielką ilością białka zwierzęcego, które pozwalają na lepsze pozbycie się toksyn z organizmu. Konieczne jest zastąpienie soli ziołami – np. pietruszką, która wykazuje działanie oczyszczające i jest wskazana przy dysfunkcji nerek i wątroby. Niestety twarda woda często wymaga stosowania odpowiednich filtrów.

Zioła na wątrobę również powinny być wykorzystywane w celu zapobiegania chorobom, ponieważ wspomagają proces jej regeneracji i uwalniają ją od zanieczyszczeń. Zaleca się, aby dieta oczyszczająca wątrobę przeprowadzana była raz do roku przez 8 tygodni. Należy w tym czasie wyeliminować z pożywienia: nabiał, czerwone mięso, pieczywo pszenne, słodycze, grzyby i używki – alkohol, kawę i herbatę. Dobrze jest ją połączyć z kuracją ziołową, np. pić przed snem napar z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha (łyżkę ziół należy zalać połową szklanki gorącej wody i odczekać 10 min.). Rośliny te mają silne działanie żółciotwórcze, żółciopędne i wspomagają regenerację hepatocytów.

W aptekach dostępne są suplementy diety wspierające prawidłową pracę wątroby. Można je kupić bez recepty, w formie tabletek. Zawierają najczęściej wyciąg z nasion ostropestu plamistego, który jest bogaty w sylimarynę, i karczocha, który zawiera duże ilości cynaryny.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
99
22
Polecamy
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
4 najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczają, regenerują i wspomagają jej pracę
4 najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczają, regenerują i wspomagają jej pracę TVN zdrowie
Zioła na trzustkę – które z nich warto stosować w leczeniu?
Zioła na trzustkę – które z nich warto stosować w leczeniu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko