Objawy świńskiej grypy nie odbiegają znacząco od tych występujących w zakażeniach szczepami innego wirusa. Należy pamiętać jednak, że ta choroba może mieć poważny przebieg oraz powikłania, dlatego jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.
Co to jest świńska grypa? Objawy jako wynik zakażenia
Świńska grypa wywołana przez wirusa typu A H1N1 to stosunkowo nowa choroba. Pierwsze przypadki zakażenia tym wirusem u zwierząt odnotowano w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to patogen wyhodowano u świń. U stworzeń tych zaobserwowano szybkie rozprzestrzenianie się schorzenia, jednak z niską śmiertelnością. Pierwsze notowane poważne zachorowania u ludzi miały miejsce dopiero w 2009 roku. Pandemia rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W Polsce zanotowano pierwszy przypadek w maju tego samego roku, a koniec pandemii ogłoszono dopiero w sierpniu 2010. W czasie tym na świńską grypę oraz jej powikłania zmarło od 100 000 do 500 000 osób.
Identyfikacja wirusa zakłada, iż nazwa świńska grypa odnosi się do choroby wywoływanej przez wirusa będącego mieszańcem patogenów odpowiedzialnych za grypę ludzką, ptasią, świń euroazjatyckich i amerykańskich świń linii euroazjatyckiej. Z tego powodu niektórzy uważają, iż nazwa tej infekcji jest błędna i nie powinna być powszechnie używana.
Czytaj także: Dlaczego koronawirus jest groźniejszy niż grypa?
Podstawowe objawy świńskiej grypy u ludzi
Pierwsze objawy świńskiej grypy są podobne do symptomów innych podtypów tej choroby. Dolegliwości pojawiają się nagle, mają większe nasilenie na początku choroby. Okres wylęgania się infekcji to 2–3 dni, choć może trwać nawet do 10. Objawy świńskiej grypy pojawiają się po kontakcie z drugim człowiekiem lub świnią bezpośrednio albo z ich wydzielinami. Nie można zakazić się przez spożycie wieprzowego mięsa.
W jej przebiegu obserwuje się zmęczenie oraz osłabienie organizmu, objawy ze strony układu oddechowego pod postacią kaszlu, nieżytu nosa, bólu gardła. Typowy jest ból mięśni oraz gorączka, może pojawić się ból głowy, nudności, wymioty oraz biegunka. Chory cierpi na brak apetytu, skarży się na zmęczenie, często nie może wstać z łóżka.
Jeszcze w ubiegłym dziesięcioleciu uważano, że choroba ma zdecydowanie cięższy i przebieg od standardowego zakażenia. Obecnie wiadomo, że świńska grypa nie jest groźniejsza od zwykłej grypy. Atakuje przede wszystkim osoby w średnim wieku. Jest szczególnie groźna dla starszych, dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów z osłabioną odpornością i przewlekle chorych (na cukrzycę, nadciśnienie, choroby płuc).
Jakie są objawy świńskiej grypy u dzieci?
Naukowcy uważają, że grupą narażoną na ciężkie objawy świńskiej grypy są dzieci w wieku poniżej 2 roku życia. Objawy świńskiej grypy u niemowląt to często bezdech, zasinienie powłok skórnych, nadmierna senność, utrata apetytu, zmniejszenie aktywności. Dolegliwości te są jednak niespecyficzne i rozpatrywane samodzielnie nie upoważniają do rozpoznania choroby. U małych pacjentów częściej rozwijają się objawów takie jak odwodnienie w wyniku intensywnych wymiotów oraz biegunki. Wysoka gorączka u dzieci skutkuje niejednokrotnie pojawieniem się dreszczy gorączkowych.
Jak walczyć z grypą? Dowiesz się tego z filmu:
Objawy ciężkie świńskiej grypy
Choć zwykle przebiega podobnie jak inne typy, świńska grypa może objawiać się, atakując dolne drogi oddechowe i doprowadzając do ciężkich postaci zapalenia płuc, a nawet niewydolności oddechowej, dlatego pogorszenie się stanu chorego oraz pojawienie się trudności w nabieraniu powietrza skłania do jak najszybszego szukania pomocy.
Przyspieszony, płytki oddech, uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych, niebieskawe zabarwienie powłok skórnych to objawy sugerujące wystąpienie komplikacji i wymagające niezwłocznej interwencji. W późniejszym czasie może dojść do niedotlenienia układu nerwowego, co prowadzi do zaburzeń świadomości, patologicznej senności, a nawet drgawek.
Jak zapobiegać objawom świńskiej grypy?
Profilaktyka to najskuteczniejsza metoda chroniąca przed powikłaniami chorób. Obecnie przed zachorowaniem na różne typy wirusa zabezpieczają szczepionki aktualizowane zgodnie z obserwacjami na temat mutacji wirusa. Dzięki ich zastosowaniu udało się zapobiec wielu epidemiom, w tym nawrotom świńskiej grypy.
Dodatkowo konieczne jest utrzymywanie higieny na odpowiednim poziomie, izolacja w trakcie choroby oraz brak kontaktu z osobami podejrzanymi o zachorowanie.
Bibliografia:
-
Clinical management of human infection with pandemic (H1N1) 2009: revised guidance, World Health Organization
- A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.