Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie programy odchudzające warto stosować, aby uzyskać idealną figurę przed latem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie programy odchudzające warto stosować, aby uzyskać idealną figurę przed latem?

Kobieta je stojąc oparta plecami o blat kuchennego stołu.

Fot. andresr / Getty Images

Najlepszym programem żywieniowym, który ma na celu utratę dodatkowych kilogramów jest zmiana nawyków żywieniowych. Wprowadzenie do codziennej diety nowych, zdrowych nawyków pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wagi oraz dobrego stanu zdrowia. Jeżeli chcesz schudnąć przed latem to jest to odpowiedni moment na dobre zmiany w kuchni. Zapomnij jednak o głodówkach, monodietach i innych nowych wynalazkach.  

Jak szybko schudnąć?

Rzecz w tym, że nie chodzi o to, by szybko schudnąć. Dojście do prawidłowej wagi powinno być efektem zdrowej, zrównoważonej i pełnowartościowej diety oraz aktywności fizycznej. Diety, które gwarantują szybką i „skuteczną” utratę wagi opierają się na drastycznym obcinaniu kalorii, na wyłączaniu jednego lub grupy składników z codziennego jadłospisu. Takie zabiegi zawsze kończą się efektem jo-jo. Po zakończeniu tych jakże cudownych diet, każdy powraca do starych nawyków żywieniowych, a dawna waga (często nawet większa) wraca bardzo szybko. Do utraty wagi trzeba podejść z głową i zdrowym rozsądkiem oraz z nastawieniem na zmianę nawyków żywieniowych, a nie na głodowanie przez 3 tygodnie.

Polecamy: Głodówka lecznicza: kto może ją stosować, jakie daje efekty i czy można na niej schudnąć?

Dlaczego restrykcyjne diety są szkodliwe dla organizmu?

Codzienna dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. węglowodanów złożonych, białka, tłuszczu, witamin, minerałów oraz wody. Ograniczając do minimum lub całkowita eliminacja jednego lub kilku składników odżywczych, np. dieta sokowa, białkowa, kapuściana, ketogeniczna z czasem prowadzą do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Restrykcyjne diety, głodowe porcje powodują, że tracimy wodę oraz masę mięśniową, a nie tkankę tłuszczową. Co więcej, metabolizm jest spowolniony, odczuwalny jest brak energii, spadki nastroju oraz napady głodu.

Jak zdrowo schudnąć?

Niestety uniwersalna dieta nie istnieje. Tak samo jak różnimy się między sobą wyglądem i charakterem, tak samo różnią się nasze organizmy. Podając dwóm osobom dokładnie takie samo śniadanie, zostanie ono przetrawione w zupełnie inny sposób. To, że dany produkt szkodzi jednej osobie, nie oznacza, że komuś innemu też będzie.

Zobaczcie, od czego należy zacząć odchudzanie:

Zobacz film: Odchudzanie: Jak zacząć? Wyrzucamy przetworzone mięso i cukier. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyróżnia się 3 typy metaboliczne:

  1. Typ ektomorficzny (białkowy) – dobrze trawi białka i tłuszcze, gorzej węglowodany,
  2. Typ endomorficzny (węglowodanowy) – dobrze trawi węglowodany zaś gorzej białka i tłuscze,
  3. Typ mezomorficzny (mieszany) – cechy obydwu typów metabolicznych.

Aby wiedzieć jaki typ metabolizmu dotyczy Twojego organizmu, trzeba przejść szereg badań. Jednak i bez tej wiedzy da się zdrowo i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Jak to zrobić?

  1. Planowanie posiłków. Dzienna racja żywieniowa powinna być rozłożona na od 3 do 5 posiłków, następujących po sobie ok. 2-3 godziny. Regularne posiłki regulują metabolizm, dostarczają energii, dzięki nim chęć na podjadanie jest ograniczona. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (nie wolno go pomijać!). Śniadanie napędza spowolniony po nocy metabolizm oraz dodaje energii na początek dnia. Natomiast kolacja powinna być lekka i spożyta około 2 godziny przed snem – zapomnij o kolacji o 18.00 jeżeli nie idziesz spać o godzinie 20.00.
  2. Wybieraj świeże, pełnowartościowe produkty, jak najmniej przetworzone. Jakość wybieranych produktów jest bardzo ważna, gdyż to z nich organizm czerpie wszystko, czego mu trzeba. Unikać produktów, które zawierają sporo konserwantów, stabilizatorów, barwników i całą listę innych substancji. Korzystaj z sezonowych owoców i warzyw, mrożone też są w porządku, jednak warto korzystać z tego, co aktualnie jest dostępne.
  3. Produkty z białej mąki zamień na te z mąki z pełnego przemiału, czyli ciemne pieczywo i makarony. Do tego wprowadź kasze, np. gryczaną, jęczmienna, ryże, otręby i płatki pszenne czy orkiszowe. Te produkty są źródłem węglowodanów złożonych, z których organizm czerpie energię, odpowiadają za prawidłową prace mózgu oraz wspierają trawienie białek i tłuszczu. Co więcej, te produkty są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, które na wiele sposobów wspierają nasz organizm.
  4. Do przyprawiania potraw zacznij dodawać termogeników, czyli naturalnych substancji, które powodują uwalnianie ciepła z organizmu, podkręcają metabolizm oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Do termogeników zalicza się chili, pieprz cayenne, imbir, cynamon, kurkumę. Niektóre z nich potrafią podkręcić metabolizm nawet o 20%.
  5. Wprowadź aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczynowe treningi na siłowni, równie dobrze może być to dłuższy spacer, basen rower. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i poświęć temu czas 2-3 razy w tygodniu przez 30-45 minut. Ruch przyspiesza metabolizm, wspomaga utratę tkanki tłuszczowej i poprawia pracę jelit.

Co jeść, aby schudnąć przed latem?

Źródła białka:

Kurczak, indyk, wołowina, ryby, jaja, pełne mleko, twaróg chudy, kefir, maślanka, jogurt naturalny, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, bób, ciecierzyca, groch, soja), amarantus.

Źródła węglowodanów:

Gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak), ryż (brązowy, basmati), makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, razowe, otręby pszenne, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych.

Źródła tłuszczu:

Ryby (łosoś, makrela, dorsz, śledź, pstrąg), oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany, orzechy, oliwki, pestki dyni, nasiona słonecznika, awokado.

Źródła witamin i minerałów:

Papryka, sałata rzymska, pomidory, brokuły, kalafior, rzodkiewka, szparagi, ogórki, marchewka, kiszonki (kapusta, ogórki), cebula, nasiona roślin strączkowych, szpinak oraz inna warzywa i owoce.

Stosowałeś kiedyś programy odchudzające?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?