Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaki wybrać aparat ortodontyczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Jaki wybrać aparat ortodontyczny?

Kobieta zakłada niewidoczny aparat ortodontyczny

Fot. maestria.clinic

Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Dziś można to zrobić nawet w dojrzałym wieku. Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują wiele modeli aparatów. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Często decydują się oni na ortodontyczne aparaty samoligaturujące. 

Dlaczego należy korygować wady zgryzu?

To nie jest wyłącznie kwestia estetyki, tu zdecydowanie chodzi o zdrowie pacjenta – mówi dr n. med. Andrzej Bożyk z warszawskiej kliniki stomatologicznej Maestria Clinic. Krzywe zęby są bardziej narażone na próchnicę, ponieważ trudniej je oczyścić, oraz choroby przyzębia, na przykład stany zapalne lub ropnie dziąseł. Ponadto, podczas jedzenia wykrzywione zęby mogą stykać się krawędziami, powodując ścieranie się szkliwa oraz odsłanianie zębiny i tym samym zwiększając wrażliwość zębów.

Nieprawidłowo ustawione zęby nie pełnią dobrze swojej podstawowej funkcji, czyli rozdrabniania pokarmu, co zaburza pracę przewodu pokarmowego. Mogą także powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Leczenie aparatem ortodontycznym likwiduje tego rodzaju problemy. Bywa też konieczne, gdy straci się ząb, bo pomaga przygotować miejsce pod implant.

Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny? Źródło: 36,6

Co to jest ortodontyczny aparat samoligaturujący?

W skrócie można powiedzieć, że jest to aparat, dzięki któremu zęby wyprostują się szybciej, bardziej komfortowo i prawie w naturalny sposób – wyjaśnia dr Bożyk. Ortodontyczne aparaty samoligaturujące nazywane są również aparatami bezligaturowymi lub aparatami bez gumek, czyli ligatur gumowych. Zawierają specjalne zamki, które przymocowuje się do zębów, by przeciągnąć przez nie specjalny drut przemieszczający zęby. Taka budowa pozwala na użycie dużo mniejszej siły podczas prostowania zębów niż w klasycznych aparatach.

Fot. maestria.clinic

Polecamy: Spuchnięte dziąsło – przyczyny, co oznacza i jakie są metody leczenia?

Zalety aparatu samoligaturującego

Dzięki takiej budowie, noszenie aparatu samoligaturującego jest dla pacjentów dużo bardziej komfortowe. Skraca się także czas leczenia, a odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi zostają wydłużone i odbywają się jedynie co 8–12 tygodni.

Kolejną zaletą ortodontycznych aparatów samoligaturujących – wskazuje dr Bożyk – jest brak elementów elastycznych, co sprzyja utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Z tego powodu aparaty te są odpowiednie dla osób z chorobami przyzębia.

Ortodontyczne aparaty samoligaturujące w wielu przypadkach dają możliwość leczenia bez konieczności usuwania zębów. Dzięki nim można także wyglądać młodziej – podkreśla dr Andrzej Bożyk – ponieważ zęby przemieszczając się, zmieniają jednocześnie położenie tkanek miękkich, a więc mocniej podpierają policzki, wargi. To tzw. lifting ortodontyczny.

Zobacz film i dowiedź się jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych:

Rodzaje aparatów samoligaturujących

Metalowy aparat samoligaturujący posiada zamki, które są bardziej widoczne, co nie każdemu pacjentowi odpowiada – mówi dr Bożyk. Jednak zasadniczą zaletą takiego aparatu jest jego niska podatność na uszkodzenia, gdyż metalowe zamki się nie deformują. W innych rodzajach aparatów samoligaturujących zamki mogą być w całości wykonane z kryształu albo ceramiki lub tylko częściowo i mieć metalowe klapki. Niewątpliwie taki zamek jest bardziej estetyczny, lecz przy okazji łatwiej go uszkodzić.

Dla kogo są przeznaczone ortodontyczne aparaty samoligaturujące?

Wszystkie rodzaje samoligaturujących aparatów ortodontycznych można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dorośli ze względów estetycznych częściej wybierają aparaty z zamkami całkowicie kryształowymi lub ceramicznymi. Dzieciom lekarze ortodonci sugerują zakładanie aparatów z metalowymi zamkami, które są mocniejsze i bardzie odporne na ewentualne uszkodzenia.

A może niewidoczny?

Metoda o nazwie Invisalign pozwala na praktycznie niewidoczne leczenie ortodontyczne wad zgryzu za pomocą przezroczystych, wymiennych nakładek bez metalowych elementów. Ich noszenie nie sprawia kłopotów ani nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, można je zdejmować do mycia zębów i jedzenia, a przez 2 godziny dziennie w ogóle nie nosić. Pacjenci bardzo sobie chwalą tę metodę – mówi dr Bożyk – ponieważ leczenie jest z góry zaplanowane na podstawie symulacji komputerowej i dzięki temu znana jest liczba nakładek oraz czas leczenia i jego koszt.

Więcej informacji: https://maestria.clinic/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?