Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby zębów i przyzębia – rodzaje. Jak im zapobiegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby zębów i przyzębia – rodzaje. Jak im zapobiegać?

Matka i córka w domu szczotkują  zęby

Fot. andresr / Getty Images

Choroby zębów i przyzębia mają wiele mechanizmów, jednak przede wszystkim wynikają z nieodpowiedniej diety, braku higieny jamy ustnej oraz zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Powikłania chorób zębów mogą obejmować ropnie w narządach czy zapalenie wsierdzia.

Choroby zębów i przyzębia to grupa schorzeń dotykająca ludzi w każdym wieku. Chory ząb daje bardzo dokuczliwe objawy i zawsze wymaga konsultacji ze stomatologiem. Są schorzenia, które częściej dotykają dzieci, inne są charakterystyczne dla osób w starszym wieku. Czynników ryzyka jest wiele, choć zła dieta, nadmierne spożycie słodyczy, niedobór witamin i minerałów osłabiają szkliwo zębowe i dziąsła, powodują rozwój próchnicy, co przyczynia się do powstania chorób zębów.

Choroby zębów i przyzębia – czy można je lekceważyć?

Choroby zębów to bardzo poważny problem, który należy zwalczać. Mogą one bowiem stać się źródłem infekcji uogólnionych, powodując nawet powikłania narządowe. Leczenie chorób zębów to postępowanie konieczne przed planowanymi zabiegami czy w procesie przygotowania do ciąży. Jama ustna, w tym zęby, to doskonałe wrota dla wnikania bakterii. Mogą one wraz z krwią przenosić się do innych części organizmu, gdzie tworzą ropnie, miejscowe zmiany zapalne. Niejednokrotnie to właśnie z winy zębów dochodzi do powikłań pooperacyjnych, zakażenia ran czy powikłań położniczych.

Jak zapobiegać chorobom zębów i przyzębia?

Aby zapobiec chorobom zębów i przyzębia, konieczna jest właściwa higiena jamy ustnej i zębów. Zaleca się mycie zębów po posiłku co najmniej 2 razy w ciągu dnia. Dobrze, by szczotkowanie zębów trwało nawet 3 minuty i obejmowało wszystkie przestrzenie w jamie ustnej. Wielu dentystów poleca szczoteczki elektryczne, które wspomagają odpowiednie czyszczenie przestrzeni między zębami.

Dobór pasty jest indywidualny. Fluor zawarty w pastach do zębów ma korzystny wpływ na rozwój szkliwa zębów. Dlatego też nie należy bać się używania past z fluorem nawet przez dzieci. Oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ nadmiar fluoru może prowadzić do fluoryzacji zębów. Na rynku dostępnych jest wiele past o różnym przeznaczeniu. Wraz z dentystą warto dobrać odpowiednią pastę do potrzeb zębów.

Konieczne jest szybkie reagowanie w sytuacji pojawienia się niepokojących ubytków w zębach, które stanowią doskonałe źródło wnikania szkodliwych bakterii. Warto też raz w roku wybrać się do dentysty profilaktycznie, ponieważ mikroubytki czy kamień nazębny mogą nie być wyczuwalne, natomiast również stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Jeśli chory ząb boli, może być już za późno. Warto więc zaoszczędzić sobie dyskomfortu i sukcesywnie dbać o bezobjawowe zmiany, zanim dojdzie do poważniejszych ubytków i zakażeń. W przypadku krwawień z dziąseł warto przyjmować witaminę C, ponieważ wspomaga ona uszczelnianie naczyń krwionośnych.

O tym, czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: problemy z zębami jaki mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Do profilaktyki chorób zębów zalicza się także używanie płynów do higieny jamy ustnej czy nitek dentystycznych.

Rodzaje chorób zębów

Najczęstszą chorobą zębów występującą już u dzieci jest próchnica. Objawia się ubytkami w zębach. Jest to choroba bakteryjna. Leczenie polega na usunięciu tkanki zakażonej i wypełnieniu ubytku. Zaniedbane zmiany prowadzą do poważnych schorzeń zębów i powstania ubytków głębokich, wymagających leczenia kanałowego. Wynikiem nieleczonej próchnicy zęba może być zapalenie miazgi zęba, co objawia się bólem, nadwrażliwością. Zapalenie miazgi zęba jest bardzo niebezpieczne ze względu na większą możliwość przedostawania się bakterii do krążenia czy zajęcia przez nie kości. Ostateczną formą takiego zakażenia jest zgorzel. Powstaje na skutek działania bakterii beztlenowych, doprowadzających do rozkładu martwej tkanki zęba.

Obok próchnicy jedną z najczęściej kojarzonych chorób zębów jest nadwrażliwość zębów. Objawia się nieprzyjemnych uczuciem, bólem po spożyciu bardzo ciepłego lub bardzo zimnego produktu. Najczęściej do nadwrażliwości dochodzi, gdy dziąsła są osłabione, odsłaniają zębinę niepokrytą szkliwem zębów. Jest to dość częsty problem u kobiet ciężarnych, u których już na początku ciąży dochodzi do rozpulchnienia dziąseł i odsłaniania się szyjek zębowych. Ten sam problem mają często osoby starsze.

Jedną z chorób zębów i przyzębia jest ropień. Może on wytworzyć się na skutek uszkodzenia dziąsła. Ma najczęściej ostry przebieg uszkadzający ząb i tkanki okołozębowe. Wśród chorób przyzębia wymienia się także paradontozę, czyli zapalenie przyzębia. Może doprowadzić nawet do uszkodzenia i wypadnięcia zębów. Do powstania choroby przyczynia się kamień nazębny prowadzący do zapalenia dziąseł, ich cofania się, odsłaniania szyjek zębowych. Paradontoza może doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
212
19
Polecamy
Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł
Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł TVN zdrowie
Próchnica zębów – rodzaje, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Próchnica zębów – rodzaje, przyczyny, leczenie i profilaktyka TVN zdrowie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?
Czy jest bolesne?
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok