Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaka maseczka będzie najlepsza dla dziecka do szkoły?
menu
Polub nas na Facebooku

Jaka maseczka będzie najlepsza dla dziecka do szkoły?

Getty Images/ Imgorthand

Maseczka jednorazowa, wielorazowego użytku czy może przyłbica? Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla dziecka w szkole. 

Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli długo czekało na odpowiedź na to pytanie. Tuż przed pierwszym dzwonkiem okazało się, że takiego nakazu nie ma, ale dyrektor danej placówki może indywidualnie wprowadzić tego rodzaju zasady. W wielu szkołach istnieje jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust na korytarzach i wspólnych przestrzeniach. I tutaj rodzi się kolejne pytanie – jakie maseczki będą najlepszym wyborem dla naszych pociech?

Przeczytaj też: Nauka w czasie pandemii: 8 zasad, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka w szkole

Maseczki dla dzieci – jakie wybrać do szkoły?

Maseczki to są takie filtry, które zatrzymują z jednej strony kropelki, wydostające się z naszych dróg oddechowych, czyli chronią przed ewentualnym zarażeniem otoczenie, ale też ochraniają osobę, która nosi maseczkę. Dlatego też, im lepszą maseczkę damy dziecku, tym lepiej – tłumaczy dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik kliniki pediatrii WUM.

Zastanawiasz się, jaka to jest lepsza maseczka? Najlepszym rozwiązaniem są jednorazowe maski. Pamiętajmy tylko, że powinny być one użyte tylko raz. W związku z tym, gdy ją ściągniemy, należy ją wyrzucić. Ekspert zaznacza, że jeśli nie jest ona wilgotna, do 4 godzin spełnia swoja rolę. A co z maseczkami „domowej roboty”?

Jeśli chodzi o maseczki domowej roboty, mamy badania, że jeśli użyjemy trzech warstw materiału, to tak wykonana maseczka odpowiada chirurgicznej – dodaje lekarz.

Specjalista zaznacza też, że sens noszeni maseczek polega na tym, że jeśli zmniejszymy dawkę wirusa, który może się dostać do naszych dróg oddechowych, poniżej dawki zakażającej, to istnieje duża szansa, że pozostaniemy zdrowi. Ponadto zostały już przeprowadzone badania, które udowadniają, że przebieg choroby zależy od dawki zakażającej. Oznacza to, że im mniej wirusa przedostanie się do naszego organizmu, tym łagodniej przejdziemy chorobę.

A czy przyłbica jest dobrą alternatywą dla maseczki? Ekspert nie ma wątpliwości, tego typu produkty świetnie chronią osobę, która je nosi (chronią nie tylko usta i nos, ale i oczy). Natomiast stanowią słabszą ochronę dla otoczenia, ponieważ wydychane powietrze może przedostawać się dołem.

Jak przechowywać maseczkę?

Jeśli ściągamy maseczkę jednorazową – najlepiej wyrzucić ją od razu do zamykanego kosza na śmieci. W przypadku materiałowej maski, należy schować ją do zamkniętego pojemnika lub też woreczka foliowego. Ważne jest również to, by pamiętać o niedotykaniu tej maseczki w miejscu, w którym może być ona skażona. Maseczkę zakładajmy i ściągajmy trzymając ją wyłącznie za sznurki czy gumki. Jeśli zdarzy ci się dotknąć ją z zewnątrz, umyj lub zdezynfekuj ręce

Przeczytaj też: Czy koronawirus jest dużym zagrożeniem dla dzieci? Naukowcy sprawdzili to przed powrotem uczniów do szkół

Jakie objawy może dawać koronawirus u dzieci? Czy Covid-19 przechodzi się dziś łagodniej, niż kilka miesięcy temu? Jak wysoka temperatura może świadczyć o chorobie i kiedy rodzic może zostać poproszony o odbiór dziecka z zajęć? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale. 

Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?

Po przyniesieniu maseczki do domu, powinno się ją jak najszybciej wyprać (do tego momentu wciąż przechowuj ją w zamkniętym pudełku czy woreczku). Zużytą maskę należy wrzucić do prania na minimum 60 stopni i włączyć około 45- minutowy program. Kiedy maseczka już wyschnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje zostały usunięte, należy ją przeprasować. Żelazko powinno być ustawione na możliwie najwyższą temperaturę. Na koniec można także spryskać ją płynem do dezynfekcji. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
10
Polecamy
Koronawirus a powrót dzieci do szkół.
Ekspert odpowiada na pytania rodziców
Koronawirus a powrót dzieci do szkół. Ekspert odpowiada na pytania rodziców Dzień Dobry TVN
Nosić czy nie nosić?
WHO wyraziło swoje stanowisko odnośnie używania maseczek
Nosić czy nie nosić? WHO wyraziło swoje stanowisko odnośnie używania maseczek TVN zdrowie
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem? TVN zdrowie
Maseczki są pełne bakterii.
Jak często powinniśmy je wymieniać, by pomagały zamiast szkodzić?
Maseczki są pełne bakterii. Jak często powinniśmy je wymieniać, by pomagały zamiast szkodzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia