Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak prawidłowo oddychać w maseczce?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Chłopak, który ma maseczkę

Fot: d3sign / gettyimages.com

Wiele osób ma problemy z oddychaniem w maseczce, skarżą się na duszności. Jak uniknąć takich problemów i jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Czyli spokojnie, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej, a wdech i wydech robimy nosem. Oddychanie przez usta może tylko pogłębić wrażenie duszności - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Skąd się bierze duszność w czasie noszenia maseczki? 

Problemy z oddychaniem w czasie noszenia maseczki mogą się pojawić z wielu przyczyn. U niektórych osób zadziała tzw. czynnik psychologiczny. Zakrycie nosa i ust nasuwa skojarzenia, że brakuje nam dopływu powietrze. Takie wrażenie może potęgować odczuwanie duszności, mimo że w rzeczywistości wcale powietrza nam nie brakuje, a saturacja krwi tlenem (natlenowanie) jest w normie. Znaczenie może mieć także nastawienie do noszenia maseczki. Niektóre osoby, które nie mają przekonania, co do ich skuteczności mogą czuć się w nich niekomfortowo i mieć problemy z oddychaniem.

Cześć osób w odpowiedzi na odczucie braku powietrza zaczyna nadmiernie oddychać, tzn. szybciej, płycej i przez usta. Taki sposób oddychania prowadzi do niedotlenienia.

Przyczyną problemów z oddychaniem przy noszeniu maseczki może być materiał, z którego została ona wykonana. Jeśli tkanina jest zbyt gęsta lub ma zbyt wiele warstw może pojawić się duszność.

Kto może mieć kłopoty z oddychaniem w maseczce?

Problemy z oddychaniem w maseczce mogą mieć:

  • osoby, które mają utrwalony niewłaściwy wzorzec oddychania, dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i chorych, w maseczce może się on nasilać i powodować objawy hiperwentylacji;
  • chorzy na serce, nadciśnienie tętnicze, astmę, POCHP, bezdech senny, alergię, chorobę refluksową oraz osoby, które cierpią na napady lęku i paniki;
  • małe dzieci - jeśli dziecko zgłasza takie problemy konieczna jest konsultacja z lekarzem, może się zdarzyć nie prawidłowy sposób oddychania doprowadzi m.in. do wady zgryzu, zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, a nawet gorszy rozwój intelektualny.

Czy uprawianie sportu w maseczce to dobry pomysł?

Dla większości z nas uprawianie sportu w maseczce to duży dyskomfort. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli maseczka jest wykonana z odpowiedniego materiału i nie ogranicza wymiany powietrza, nie powinna wpływać na uprawianie sportu. Zresztą wiele osób już przed epidemią biegało w maseczkach, np. po to, aby chronić się przed smogiem. Dla pozostałych, nieprzyzwyczajonych do maseczek może to być sporym wyzwaniem z powodów wymienionych wcześniej.

Najważniejsze, by unikać oddychania przez usta, gdy intensywność wysiłku metabolicznie jeszcze tego nie wymaga oraz niekorzystnych konsekwencji z tym związanych. Wiele osób podczas uprawiania sportu właśnie tak oddycha, a maseczka na twarzy może nasilać ten nieprawidłowy wzorzec. Takie oddychanie prowadzi do hiperwentylacji, nadmiernego skurczu naczyń i oskrzeli, niedotlenienia organizmu, spadku formy i wytrzymałości oraz czasami do innych niepokojących objawów - uczucia ucisku/bólu w klatce piersiowej, znaczącej duszności, a nawet zaburzeń rytmu serca - mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Co zrobić, żeby lepiej oddychać w maseczce ?

Aby nie mieć problemów z oddychaniem w czasie noszenia maseczki trzeba po prostu ćwiczyć oddech. Jak? Np. przez 10-15 sekund oddychamy normalnie przez nos (wdech i wydech przez nos), potem robimy stop po wydechu i liczymy w myślach do 5 (czyli zatrzymujemy oddech na 3-5 sekund), potem powracamy do normalnego oddychania przez nos przez 10-15 sekund i znowu zatrzymujemy oddech po wydechu na 3-5 sekund, znowu wracamy do normalnego oddychania przez nos prze 10-15 sekund i znów stop po wydechu.

Zobacz film i dowiedz się więcej o prawidłowym oddychaniu w maseczce:

Zobacz film: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło 36,6

Należy pamiętać, że zatrzymanie oddechu powinno następować zawsze po wydechu! Nie wolno zatrzymywać powietrza na dłużej niż 5 sekund. Osoby, które mają problemy z układem oddechowym czy krążenia powinny skrócić ten czas do 3 sekund.

Warto także wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które uruchomią przeponę:

  • oddychanie przez nos z książką na brzuchu w pozycji leżącej świadoma praca, by poprzez wdychanie powietrza do dolnej części klatki piersiowej i wydychanie, książka unosiła się i opadała.
  • oddychanie w „pozycji plażowej” - leżąc lub siedząc trzymamy ręce splecione za głową, na karku, łokcie odwiedzione od głowy. Takie ułożenie ciała blokuje górną część klatki piersiowej i wymusza zdrowe oddychanie przeponowe.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce?
Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce? TVN zdrowie
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce.
O czym trzeba pamiętać?
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce. O czym trzeba pamiętać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?