Rozprzestrzenianiu wielu chorób można zapobiec dzięki częstemu i dokładnemu myciu rąk bądź stosowaniu specjalnych żeli. Żel antybakteryjny to produkt przeznaczony do higienicznej dezynfekcji rąk, który zapewnia neutralne pH dla skóry. Po jego zastosowaniu ręce są czyste i wypielęgnowane. W sprzedaży znajdują się nawet specjalne serie żeli dezynfekujących dla dzieci. Produkt ten dostępny jest też w poręcznych opakowaniach, które bez problemu mieszczą się w torebce czy plecaku.
Co to jest antybakteryjny żel do rąk?
Antybakteryjny żel do rąk to środek czyszczący, który zabija niemalże wszystkie bakterie, grzyby, wirusy i zarazki, zapobiegając jednocześnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. Przeznaczony jest do mycia rąk na sucho. Większość produktów tego typu dodatkowo pielęgnuje i natłuszcza skórę, chroniąc ją tym samym przed nadmiernym wysuszeniem.
Podczas stosowania żelu do dezynfekcji rąk należy unikać kontaktu z oczami, a w przypadku przedostania się preparatu do oczu natychmiast trzeba przemyć je letnią wodą. Produktu nie wolno stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.
Dezynfekcja przed koronawirusem - chwyt marketingowy czy konieczność? Odpowiedź na filmie:
Ile kosztuje żel antybakteryjny do rąk?
Żele do dezynfekcji rąk można kupić w drogeriach i aptekach lub dzięki sprzedaży internetowej. W większości przypadków zaopatrzone są w pompkę ułatwiającą dozowanie preparatu. Opakowanie 500 ml kosztuje około 14 zł. Zakupić można też znacznie mniejsze i poręczne opakowania zawierające 30, 50 lub 60 ml produktu. Taka forma pozwala na noszenie żelu przy sobie, gdyż z powodzeniem zmieści się w kieszeni kurtki czy torebce. Kosztuje od 4 do 7 zł. W sprzedaży pojawiły się także specjalne żele antybakteryjne do rąk dla dzieci o słodkich owocowych zapachach, co umila najmłodszym tę z pozoru prozaiczną czynność, jaką jest mycie rąk.
Jak aplikuje się żel antybakteryjny?
Żel antybakteryjny łatwo rozprowadza się na skórze rąk nawet w trudno dostępnych miejscach (między palcami i przy paznokciach), a efekty jego działania są natychmiastowe. Około 3 ml preparatu wciera się w skórę rąk przez średnio 30 sekund i pozostawia do wyschnięcia. Zdezynfekowanych dłoni nie należy osuszać ani spłukiwać wodą. Żel nie pozostawia uczucia lepkości i nie spływa z rąk.
Co może zawierać żel antybakteryjny do rąk?
Żele dezynfekujące posiadają w swoim składzie alkohol, dlatego ich bardzo częste stosowanie może powodować podrażnienia i wysuszać dłonie, oraz triklosan (aromatyczny organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych fenoli), który może podnosić oporność bakterii na antybiotyki. Zdarza się, że składnik ten jest przyczyną reakcji alergicznych i zapalenia skóry. Część produktów zawiera D-pantenol, który po wniknięciu w skórę przekształca się w witaminę B5, witaminę E, które regenerują skórę, lub ekstrakt z aloesu, który zapewnia jej wygładzenie i ujędrnienie. Większość żeli posiada glicerynę znaną z właściwości pielęgnacyjnych, która pomaga utrzymać skórę miękką i nawilżoną. Mogą też zawierać bisabolol o właściwościach kojących i pielęgnujących.
W jakich sytuacjach powinno się stosować żel antybakteryjny do rąk?
Żel antybakteryjny do rąk przydaje się zwłaszcza w przypadku ograniczonego dostępu do mydła i bieżącej wody, który zaistnieć może podczas wycieczki, obozowania, biwaków i kempingów. Wskazane jest zaopatrzenie się w ten produkt na wyjazdy do egzotycznych krajów. Preparat wykorzystywany jest do dezynfekcji rąk w warunkach przemysłowych i domowych. Stosowany jest przez personel medyczny oraz w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich, odnowy biologicznej czy masażu. Ponadto żelu antybakteryjnego używa się w zakładach zbiorowego żywienia, żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Jest przydatny po korzystaniu z publicznych toalet, po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa.
Jak zrobić żel antybakteryjny?
Żel antybakteryjny można kupić lub przygotować samodzielnie w domu. Żel dezynfekujący do rąk DIY (z ang. do it yourself, czyli zrób to sam) przygotowuje się z: 5–10 kropli olejku lawendowego, 30 kropli olejku z drzewa herbacianego, 1 łyżki wyciągu z oczaru wirginijskiego lub wódki, 200 ml żelu z aloesu i ¼ łyżeczki olejku z witaminą E. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i przełożyć do pojemnika z pompką. Przed każdym użyciem powinno się delikatnie wstrząsnąć preparat, którego trwałość wynosi nawet 3–4 miesiące.
Kolejną propozycją na przygotowanie żelu dezynfekującego do rąk jest połączenie: 1/4 szklanki żelu aloesowego, 1 łyżki spirytusu salicylowego, 1/2 łyżeczki gliceryny, 10 kropel olejku z drzewka herbacianego, 10 kropel olejku cynamonowego i wody filtrowanej lub płynnego srebra koloidalnego w takiej ilości, żeby osiągnąć pożądaną konsystencję. Po dokładnym wymieszaniu składników żel przelewa się do buteleczki z pompką.
Osoby, które nie chcą korzystać z preparatów na bazie alkoholu mogą przygotować żel antybakteryjny z użyciem następujących olejków eterycznych – pomarańczowy (antyseptyczny), lawendowy (antybakteryjny, antywirusowy), goździkowy (antybakteryjny), cynamonowy (antybakteryjny, antygrzybiczny). Żel dezynfekujący powstaje przez połączenie: 30 ml żelu z aloesu, 15 kropel olejku z pomarańczy, 10 kropel olejku z lawendy, 10 kropel olejku z cynamonu i 5 kropel olejku z goździków. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników żel umieszcza się w pojemniku z pompką.
Mycie i dezynfekowanie rąk jest, wbrew pozorom, bardzo ważne. Zobaczcie, ile bakterii może was zaatakować w kuchni! A przecież kuchnia jest regularnie sprzątana, prawda?
Przykładowy dobry przepis na 100ml:
80ml alkoholu ( spirytus 99%, izopropylowy 99%, etylowy 99%)
+
20ml żelu aloesowego.
Inny przepis na 100ml:
* 80 ml spirytusu, etanolu 99% lub alkoholu izopropylowego 99%
* 15 ml wody (jeśli nie macie wody destylowanej, to może być zwykła woda)
* 5 ml gliceryny w płynie (do kupienia w aptekach albo sklepach kosmetycznych)