Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19?

Kobieta, któta jest chora

Fot: blackCAT / gettyimages.com

Przebieg COVID-19 może być bardzo różny. Jedni przechodzą go bardzo łagodnie, drudzy źle znoszą infekcję i wymagają hospitalizacji. Chorzy także w różnym czasie wracają do zdrowia. Jak wygląda rekonwalescencja pacjenta z COVID-19?

Badania pokazują, że ogromna grupa pacjentów z COVID-19 nie potrzebuje specjalistycznej pomocy i może leczyć się w domowym zaciszu. Ale nie jest to reguła. Każdy pacjent może znosić chorobę inaczej i inny może być jej przebieg.

Osoby, u których infekcja COVID-19 była łagodna, szybciej wracają do zdrowia i codziennych obowiązków. Pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19, mogą potrzebować znacznie więcej czasu.

Zobacz także:

Koronawirus. Od czego zależy przebieg infekcji?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedne badania wykazują, że kluczowe znaczenie mają geny, inne, że grupa krwi, a jeszcze inne wskazują na przebyte niegdyś przeziębienia. Na początku pandemii sporo mówiło się o szczepionce na gruźlicę. Część badaczy sądziła, że w krajach, w których obywatele otrzymywali taką szczepionkę, pandemia ma łagodniejszy przebieg. Niestety badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim obaliły tę teorię. Naukowcy - na przykładzie Szwecji, która w połowie lat 70. XX wieku zaprzestała szczepień na gruźlicę - dowiedli, że odsetek osób zaszczepionych i nie, które wymagały hospitalizacji lub zmarły z powodu COVID-19, był niemal identyczny.

Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?

Czas, który organizm będzie potrzebował na pokonanie COVID-19, zależy przede wszystkim od skali i siły dolegliwości. W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeciętny pacjent z lekkim przebiegiem COVID-19 wraca do zdrowia w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni (zdarza się, że chorzy odzyskują siły już po tygodniu). Mimo że gorączka mija po siedmiu dniach, to kaszel może utrzymywać nawet kilka tygodni. Część pacjentów - po pokonaniu choroby - odczuwa jeszcze zmęczenie i wykonywanie codziennych czynności jest dla nich trudniejsze.

W przypadku pacjentów z dusznościami (szacuje się, że COVID-19 nasila się między 7. a 10. dniem od pojawienia się infekcji), którzy wymagają hospitalizacji i podania tlenu, powrót do zdrowia może trwać od dwóch do 8 tygodni.

Chorzy, którzy trafili na oddział intensywnej terapii i zostali podłączeni do respiratora - z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 1 na 20 chorych wymaga takiej pomocy - na powrót do formy sprzed zakażenia mogą potrzebować nawet półtora roku. 

Koronawirus. Kogo można uznać za ozdrowieńca?

Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby, tym samym może ona rozpocząć rekonwalescencję. Kiedy można powiedzieć, że chory pokonał już chorobę? Zgodnie z definicją amerykańskiego Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) za zdrową uznaje się osobę, która spełnia następujące kryteria:

  • od wystąpienia pierwszych objawów choroby minęło co najmniej 7 dni;
  • w przeciągu ostatnich 72 godzin nie miała gorączka;
  • nie ma innych objawów, takich jak kaszel lub duszność.

Dodatkowa za osobę zdrową uznaje się tę, która w dwóch kolejnych testach wykonanych w 24 godzinnym odstępie uzyskała wyniki negatywne.

Koronawirus. Jak zachowywać się w czasie rekonwalescencji?

Tak naprawdę nie ma żadnych specjalnych wytycznych odnośnie rekonwalescencji pacjentów z COVID-19. Jedyne, o czym muszą pamiętać, to o przestrzeganiu zdrowej i zbilansowanej diety. Powinna ona być lekkostrawna i obfitować w warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Należy także przyjmować dużo płynów.

Osoby, które dopiero co pokonały COVID-19, nie powinny się forsować (niektórzy pacjenci jeszcze przez dłużysz czas odczuwają nieprzyjemne dolegliwości). Dlatego bardzo ważny jest odpoczynek i umiarkowany wysiłek fizyczny (lekarze zachęcają do spacerów - początkowo powinny być krótkie - ok. 5 minut, z czasem można je stopniowo przedłużać).

Ponieważ koronawirus uszkadza głównie układ oddechowy, część pacjentów może wymagać specjalistycznej rehabilitacji pulmonologicznej. Na tę chwilę prowadzi ją jeden szpital w Polsce, w Głuchołazach.

Koronawirus. Czy ozdrowieniec może odczuwać jeszcze jakieś objawy?

Pokonanie infekcji nie zawsze jest równoznaczne z końcem problemów ze zdrowiem. U części pacjentów obserwuje się tzw. długi COVID-19. To sytuacja, w której chory jeszcze przez pewien czas (nawet kilka miesięcy) odczuwa dolegliwości typowe dla COVID-19, mimo że nie jest już nosicielem groźnego wirusa. Dlaczego tak się dzieje? To pytanie także pozostaje bez odpowiedzi, ale w ocenie badaczy z King's College London można przewidzieć, u kogo rozwinie się długi COVID-19. Przeprowadzona przez nich analiza pokazała, że ciężkim i długim przebiegiem COVID-19 przemawiają:

  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • problemy z oddychaniem;
  • ochrypły głos;
  • bóle mięśni.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus: 5 objawów, które zwiastują ciężki i długi przebieg COVID-19

Trzeba sobie zdawać sprawę, że koronawirus i choroba, którą wywołuje, mogą wywołać szereg powikłań. Coraz częściej mówi się, że infekcja może mieć negatywny wpływ na nie tylko na płuca, ale także serce, nerki czy cały układ nerwowe. U niektórych osób powikłania pojawiają się od razu, a u innych mogą dać o sobie znać dopiero po pewnym czasie.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
10
Polecamy
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Długi COVID nie grozi tym, którzy się zaszczepili.
"Powikłań nie będzie"
Długi COVID nie grozi tym, którzy się zaszczepili. "Powikłań nie będzie" Dzień Dobry TVN
4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19.
Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?
4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony? TVN zdrowie
Koronawirus:
5 objawów, które zwiastują ciężki i długi przebieg COVID-19
Koronawirus: 5 objawów, które zwiastują ciężki i długi przebieg COVID-19 TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby