Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć bardzo różny przebieg. W dużej mierze decydują o tym geny oraz - jak donoszą badacze z King's College London - objawy, które pojawiają się u chorego.
Zobacz także:
- Jak przetrwać COVID-19 w domu? Praktyczne rady lekarza dla pacjentów
- Ponad 80 proc. pacjentów z COVID-19 może mieć niedobór wit. D
- Koronawirus. Otyłość zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Dlaczego?
Koronawirus. Jakie objawy przemawiają za ciężkim przebiegiem infekcji?
U niektórych pacjentów, którzy wygrali z chorobą, obserwuje się tzw. długi COVID. Mimo że w ich organizmie nie ma już wirusa, to nieprzyjemne objawy towarzyszące zakażeniu utrzymują się u nich przez minimum trzy tygodnie od wyzdrowienia. Tacy pacjenci często też mają powikłania po przechorowaniu COVID-19. Czy da się przewidzieć taki przebieg choroby?
W tym celu badacze z King's College London przyjrzeli się grupie ponad 4000 pacjentów z koronawirusem ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którzy skorzystali ze specjalnej aplikacji i opisali w niej swoje objawy. Dodatkowo zamieścili w niej informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia, chorób współistniejących oraz stylu życia. Na tej podstawie naukowcy wytypowali pięć objawów, które mogą przemawiać za ciężkim i długim przebieg COVID-19. Są to:
2. ból głowy;
3. problemy z oddychaniem;
4. ochrypły głos;
5. bóle mięśni.
Na zmęczenie skarżyło 98 proc. badanych, a na bóle głowy - 91 proc. Pozostałe dolegliwości zaobserwowano u niemal 2/3 użytkowników aplikacji (analiza objęła 1500 osób).
Badacze są zdania, że osoby, które w pierwszym tygodniu choroby mają takie dolegliwości, są bardziej narażeni na ciężki i długi przebieg COVID-19.
Koronawirus. Co może wpływać na przebieg choroby?
Badanie przeprowadzone przez specjalistów z King's College London pokazało, że przebieg choroby zależy także od:
- wieku - osoby powyżej 70. roku życia znacznie częściej (22 proc. badanych) zgłaszały, że mimo wyzdrowienia nadal mają objawy typowe dla COVID-19. Dla porównaniu wśród pacjentów między 18. a 49. rokiem życia długo utrzymujące się dolegliwości zgłaszało zaledwie 10 proc. chorych.
- płci - badanie pokazało, że wśród młodszych pacjentów objawy COVID-19 znacznie dłużej utrzymywały się u kobiet (taką deklarację złożyło 15 proc. pań i 10 proc. mężczyzn).
- masy ciała - objawy COVID-19 znacznie dłużej utrzymywały się u osób z nieprawidłowym BMI.
Teraz badacze z King's College London chcą sprawdzić, czy tzw. długi COVID-19 występuje u tych pacjentów, którzy nie wymagali hospitalizacji.
Kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: