Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak sobie poradzić z poświątecznym obżarstwem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak sobie poradzić z poświątecznym obżarstwem?

Jedzenie

Fot: Sofie Delauw / gettyimages.com

Święta szybko minęły, a pełny brzuch niestety pozostał. Te kilka dni świąt to istna rozpusta, jeżeli chodzi o ilość jedzenia, które pochłaniamy. Wszystkie hamulce puszczają, przez co jemy dużo więcej, niż rzeczywiście tego potrzebujemy. Czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z uczuciem poświątecznego przepełnienia? 

Świąteczne obżarstwo

Świąteczne stoły czasem aż uginają się pod ciężarem wielkanocnego jedzenia. Ciężko oprzeć się smacznym potrawom, a babcie i ciocie nieustannie dokładają jedzenia na talerze, bo przecież wszyscy tak marnie wyglądamy! Nic dziwnego, że po świętach towarzyszy nam uczucie przejedzenia, wypełnienia, czasem nawet mogą pojawić się mdłości. Częstym efektem przejedzenia są również zgaga, odbijanie się, biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy i bóle brzucha. Po kilku dniach ucztowania, organizm nie radzi sobie z trawieniem całej treści żołądka, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu i co gorsza, odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Jeżeli doskwiera Ci poświąteczne przejedzenie, możesz wesprzeć swój organizm na kilka sposobów.

Zobaczcie, co można jeść, aby pomóc sobie przy zaparciach:

Zobacz film: Jedzenie na zaparcia - co powinniśmy jeść aby ich uniknąć? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Świąteczne obżarstwo – jak temu zaradzić?

Zioła i napary

Mięta

Mięta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejsza bóle brzucha i podrażnienia żołądka. Zmniejsza uczucie pełności oraz świetnie radzi sobie z gazami i wzdęciami. Obecny w liściach mentol łagodzi nadaktywność kwasów żołądkowych. Liście mięty można dodać do potraw, jednak w przypadku problemów z układem pokarmowym najlepiej sprawdzi się napar z liści i łodyg mięty.

Lawenda

Napar z lawendy pity po każdym posiłku pobudzi żołądek do produkcji soków żołądkowych i żółci, przyśpieszy ruchy perystaltyczne jelit, tym samym pomoże w zwalczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością. Lawenda stymuluje działanie mięśni gładkich, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha spowodowane nagromadzeniem się gazów.

Rumianek

Napar z rumianku zawiera flawonoidy i pochodne kumaryny, dzięki czemu poprawia trawienie. Rumianek wypity po ciężkostrawnym posiłku przyspieszy jego trawienie, ale nie wywoła innych dolegliwości żołądkowych, ponieważ zapobiega nadkwaśności żołądka czy nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego. Rumianek świetnie radzi sobie również z zalegającymi gazami.

Szczaw lancetowaty (kobylak)

Do naparu należy użyć sproszkowanego korzenia. Napar z kobylaka wspomaga trawienie, reguluje pracę jelit, wspomaga układ pokarmowy przy dolegliwościach związanych z biegunką lub zaparciem. Napar działa również przeciwbakteryjnie, wspomaga wydzielanie żółci oraz kwasów żołądkowych.

Dziurawiec

Napar z dziurawca mocno pobudza procesy trawienne i produkcje soków żołądkowych, łagodzi bóle brzucha, skutecznie zwalcza gazy i wzdęcia, gdyż działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Ze względu na silne działanie wspomagające produkcję soków trawiennych zaleca się picie naparu przed lub w trakcie posiłku.

Kminek

Kminek pomaga na wiele dolegliwości trawiennych - wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha czy lekkie zaparcia. Wykazuje działanie rozkurczowe na gładkie mięśnie żołądka, jelit i przewodów żółciowych. Pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz perystaltykę jelit. Kminek można spożywać w postaci naparu lub jako przyprawę do ciężkich, tłustych potraw, np. bigosu, kapusty czy smażonych ryb.

Tremogeniki na przyspieszenie trawienia

Tremogeniki to naturalne substancje, które powodują uwolnienie ciepła z organizmu, podkręcają przemianę materii nawet o 25 proc., zwiększają wydatek energetyczny organizmu oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki tym właściwościom termogeniki świetnie sprawdzą się na pozbycie się uczucia przejedzenia po świętach.

Imbir

Imbir ma właściwości rozgrzewające, dzięki czemu podkręca przemiany metaboliczne. Dodatkowo pobudza wydzielanie enzymów trawiennych oraz śliny. Imbir ma działanie rozkurczowe, dlatego łagodzi bóle. Co więcej, zawarty w imbirze gingerol pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha! Imbir świetnie się sprawdzi w postaci naparu lub jako przyprawa (sucha lub świeży korzeń) do potraw.

Chili

Chili zawiera kapsaicynę, która przyspiesza przemianę materii nawet o 25 proc. i przyczynia się do szybszego spalania kalorii. Chili zwiększa wydzielenie ciepła przez organizm, zmniejsza apetyt, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wykazuje działanie antybakteryjne i antynowotworowe.

Cynamon

Cynamon reguluje poziom cukru we krwi, co przekłada się na mniejsze odkładanie tkanki tłuszczowej oraz hamuje przypływy apetytu. Cynamon również pobudza trawienie, przyspiesza przemianę materii, zapobiega nadkwaśności oraz działa przeciwbiegunkowo. Cynamon zawiera błonnik, który wspiera pracę jelit oraz pomaga w usunięciu toksyn z organizmu.

O czym warto pamiętać?

  • Jedz regularnie małe porcje, mniej więcej co 3 godziny.
  • Aktywność fizyczna podkręca metabolizm, dlatego wykorzystaj piękną pogodę na dłuższy spacer.
  • Włącz do jadłospisu więcej warzyw, są lekkie, pożywne i są źródłem błonnika.
  • Jedz bez pośpiechu i dokładnie przeżuwaj pokarm.
  • Pij dużo wody, około 1,5-2 l dziennie. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?