Jak przystawiać dziecko do karmienia? – to pytanie nurtujące wiele mam. Karmienie piersią, mimo że jest naturalnym zjawiskiem, wymaga pewnego przygotowania. Kobiety mogą skorzystać z pomocy poradni laktacyjnych , certyfikowanych doradców laktacyjnych w tej kwestii innych mam. Odpowiednio przeprowadzone karmienie jest bardzo ważne, gdyż mleko matki to najbardziej wartościowy pokarm dla małego dziecka.
Polecamy: Karmienie noworodka – zasady karmienia piersią i sztucznie
Jak przystawiać noworodka do karmienia piersią – pozycje, informacje ogólne
Czynnikiem decydującym w dużym stopniu o dobrym przystawieniu dziecka do piersi jest przyjęcie odpowiedniej pozycji do karmienia. Bez względu na ułożenie ważne jest, by:
- kobiecie było wygodnie, komfortowo i czuła się rozluźniona, ciało było dobrze oparte, przez co nie będzie odczuwać ciężaru dziecka, karmienie było przyjemne i satysfakcjonujące,
- kobieta nie pochylała się do dziecka, a podnosiła je do odpowiedniego poziomu, gdyż w karmieniu obowiązuje zasada – przystawia się dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka,
- głowa, plecy, pośladki dziecka znajdowały się w jednej linii, brzuch dziecka przylegał do ciała kobiety, a jego buzia skierowana była w kierunku piersi.
Jak przystawiać noworodka do karmienia piersią – wybrane pozycje siedzące i leżące
Oto wybrane pozycje siedzące, w jakich przystawia się noworodka do karmienia:
- pozycja klasyczna – najczęściej wybierana i możliwa do przybrania w różnych warunkach. Kobieta przyjmuje pozycję siedzącą, pamiętając o wyprostowaniu i oparciu pleców. Pod rękę, na której będzie się trzymać dziecko, warto podłożyć poduszkę, co ją znacznie odciąży. W przypadku karmienia prawą piersią głowę dziecka kładzie się w zgięciu ręki prawej. Brzuch dziecka przytula się do swojego. Przedramieniem przytrzymuje się plecy, a dłonią pośladki.
- pozycja krzyżowa – wskazana w przypadku dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym, wcześniaków, słabo ssących, ze słabym odruchem szukania. Podobna do klasycznej, przy czym kobieta do podtrzymywania dziecka używa przeciwległej ręki do piersi, którą będzie karmić. Ma wolną jedną rękę, dzięki czemu może pomóc dziecku chwycić pierś. Dziecko układa się w taki sposób, żeby było przytulone brzuchem do brzucha matki. Dłonią trzyma się główkę, a przedramieniem plecy dziecka. Prawą pierś podtrzymuje się dłonią prawą, a lewą pierś dłonią lewą.
Jak przystawić dziecko do karmienia na leżąco? Dziecko można karmić, leżąc na boku lub na wznak. W pierwszym przypadku kobieta układa się wygodnie na boku – warto podłożyć sobie pod plecy poduszkę. Dziecko kładzie się przed sobą, tak by brzuchem dotykało brzucha matki. Pod głowę można położyć mu płaską poduszkę lub swoje przedramię, a drugą ręką trzymać plecy. Z kolei w leżeniu na wznak, czyli tzw. pozycji pod górkę, kobieta kładzie się na plecach i podpiera poduszkami. Dziecko kładzie się w poprzek lub wzdłuż swojego brzucha. Pozycja ta wskazana jest dla kobiet po cesarskim cięciu, przy zbyt szybkim płynięciu pokarmu lub w sytuacji, gdy dziecko nie nadąża z połykaniem.
Polecamy: Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki?
Jak przystawiać dziecko do karmienia – trzymanie piersi
Ważną rolę w przystawianiu dziecka do karmienia odgrywa umiejętne trzymanie piersi. Najlepiej, by od spodu podtrzymywały ją cztery palce, a od góry kciuk. Palcami nie należy dotykać otoczki brodawki, ale skóry znajdującej się za jej granicami. Głowę dziecka powinno się nieco odchylić i przystąpić do wzbudzenia tzw. odruchu szukania. W tym celu brodawką muska się (w kierunku góra–dół) okolicę nad górną wargą. Kiedy dziecko otworzy szeroko usta, brodawkę kieruje się ku podniebieniu, zwracając uwagę, aby dolna warga dziecka znajdowała się na granicy otoczki. Piersią powinna być wypełniona szczelnie cała buzia dziecka.
Jak przygotować brodawki do karmienia piersią?
Oprócz wiedzy o pozycjach do karmienia i umiejętnym trzymaniu piersi ważne jest też zdobycie informacji na temat tego, jak przygotować brodawki do karmienia piersią. Konieczny jest dobór odpowiedniego biustonosza. Brodawek nie powinno się smarować żadnymi kosmetykami i mocno uciskać. Z kolei warto poddawać je wodnym masażom przy użyciu słuchawki od prysznica.
Jak przystawiać dziecko do karmienia piersią – czynniki wskazujące na powodzenie
O prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi świadczy kilka czynników, w tym zwłaszcza:
- nieodczuwanie bólu brodawek,
- odgłosy regularnego przełykania,
- wypełnione, okrągłe policzki i szeroko otwarta buzia dziecka,
- wywinięta dolna, a odchylona górna warga – więcej otoczki powinna obejmować pierwsza z nich,
- czubek nosa i broda dziecka dotykają piersi.
Jak przystawiać dziecko do karmienia piersią – czynniki wskazujące na brak powodzenia
O braku powodzenia w przystawianiu dziecka do piersi świadczą m.in.:
- odczuwanie bólu brodawek, marszczenie się otoczki,
- wąski kąt ust,
- mlaskanie lub cmokanie,
- nos i broda dziecka znajdują się w pewnej odległości od piersi,
- w buzi dziecka jest sama brodawka bez otoczki,
- zapadanie się policzków podczas ssania,
- brodawka spłaszczona po karmieniu.
Zobaczcie także, jak łagodnie zakończyć karmienie piersią:
Bibliografia:
1. M. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik, A. Pietkiewicz, Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy, Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
2. L. Miczyńska, A. Kochanek, Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
3. H. Weker, M. Barańska, Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
4. G. Rybak, Chcę karmić piersią, PZWL, Warszawa 2006.