Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki?
menu
Polub nas na Facebooku

Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki?

Kobieta, która jest chora

Fot: cyano66 / gettyimages.com

Grypa a karmienie piersią to nie powód, aby rezygnować z dostarczania dziecku matczynego mleka, które zawiera przeciwciała (immunoglobuliny). Chora matka może wspomagać się domowymi rozwiązaniami, ale i stosować określoną farmakoterapię.

Zachorowanie na grypę to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jednakże grypa a karmienie piersią nie należy do najprostszych relacji. Mimo to należy pamiętać, aby nie odstawiać dziecka od piersi na czas choroby matki. Karmienie naturalne nie wyklucza także możliwości wykonania szczepienia przeciwko grypie.

Grypa a karmienie piersią

Grypa a karmienie piersią to problematyczna zależność, ze względu na możliwość przekazania dziecku chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednakże zarówno podczas karmienia naturalnego, jak i sztucznego matka powinna przedsięwziąć szczególne środki ostrożności, aby w możliwie jak największym stopniu zredukować prawdopodobieństwo zakażenia dziecka. Jednym z efektywniejszych środków profilaktycznych jest ograniczenie jego kontaktu z chorą. Na czas grypy należy skierować się o pomoc w opiece nad dzieckiem do bliskich osób. Zapewni to możliwość odpoczynku dla matki, która zmaga się z gorączką, bólem głowy, mięśni i gardła, brakiem sił i ogólnym rozbiciem oraz zmniejszy ryzyko transmisji zakażenia. Podczas kontaktu z potomkiem chora matka powinna zakładać na usta i nos maseczkę higieniczną. Produkt ten jest powszechnie dostępny w aptekach i sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Kosztuje około 80 gr. Takie postępowanie ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa grypy, który przekazywany jest drogą kropelkową, m.in. podczas kichania i kasłania. Dodatkowo nie wolno wkładać do ust smoczka czy studzić pokarmów poprzez dmuchanie na nie. Chora matka powinna zadbać o higienę rąk i myć je przed każdym przystawieniem dziecka do piersi.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie grypy, a jak przeziębienia? Źródło: Stylowy Magazyn.

Grypa a karmienie piersią – jakie leki może zażywać matka?

Warto wiedzieć, jakie leki są dozwolone dla matek, kiedy matka karmiąca piersią zachoruje na grypę. Nie ma potrzeby wprowadzenia antybiotykoterapii, ponieważ grypa to choroba wirusowa, a antybiotyki stosuje się w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leków antywirusowych przez karmiącą matkę. W przypadku grypy wskazane są oseltamiwir i zanamiwir. Jednakże przed zastosowaniem tych preparatów należy skonsultować się z lekarzem. Oseltamiwir przyjmowany jest w kapsułkach w dawce 75 mg, 2 razy dziennie, przez 5 dni. Zanamiwir podaje się wziewnie w dawce 5 mg 2 razy dziennie. Środki te są też rekomendowane dla ciężarnych.

Karmiąca kobieta może bezpiecznie zażywać paracetamol i ibuprofen, które wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ten pierwszy powinno stosować się w dawce do 4 g na dobę (dawkę 1 g można powtarzać co 6 godziny). Ibuprofen powinno się zażywać w jednorazowej dawce 200–400 mg, którą można powtórzyć po 6–8 godzinach.

Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki 1200 mg na dobę. Zarówno do paracetamolu, jak i ibuprofenu często dołączana jest pseudoefedryna. Jest to lek zmniejszający obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Niestety wpływ tego środka na organizm dziecka nie został jak dotąd dobrze poznany, dlatego należy zrezygnować z leków go zawierających. Dodatkowo zabronione jest przyjmowanie kodeiny, aspiryny i pyralginy.

Grypa a karmienie piersią – co stosować oprócz leków przeciwbólowych?

Pomocne w łagodzeniu grypowych dolegliwości okazują się proste domowe sposoby. Matka powinna wygrzewać się w łóżku i mieć zapewniony spokój. Koniecznie należy nawadniać organizm. Wskazane jest picie niegazowanej wody mineralnej w temperaturze pokojowej i rozgrzewających herbat z dodatkiem soku malinowego, z lipy, czarnej porzeczki, czarnego bzu czy dzikiej róży. Warto sięgnąć po ciepłe mleko z miodem, masłem i rozgniecionym czosnkiem. W przypadku towarzyszącego grypie katarowi warto udrożnić zatkany nos za pomocą inhalacji i oczyszczać go przy użyciu roztworu wody morskiej. Pozytywne efekty przynosi też maść majerankowa. Na bolące gardło zastosować można syrop islandzki, prawoślazowy i tymiankowy. Jednak najbardziej popularny jest syrop Prenalen, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i IP Centrum Zdrowia Dziecka. Brak jest przeciwwskazań do stosowania podczas karmienia piersią powszechnie dostępnych w aptekach tabletek do ssania na bazie naturalnych ziół. Preparatem dedykowanym specjalnie kobietom w ciąży i karmiących piersią jest Prenalen GARDŁO, który zawiera suchy wyciąg z propolisu, sok malinowy w proszku i witaminę C.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Szczepienie przeciwko grypie a karmienie piersią

Państwowa Inspekcja Sanitarna i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomendują szczepienia przeciw grypie u kobiet karmiących piersią. Podawać można inaktywowane szczepionki, które sprawią, że w organizmie matki powstają przeciwciała. Są to białka produkowane przez układ odpornościowy, które pomagają zwalczyć infekcję. Przeciwciała przechodzą do mleka w śladowej ilości i na pewno nie zaszkodzą dziecku, a wręcz mogą okazać się pomocne. Szczepienie mamy nie zastąpi szczepienia dziecka i nie stanowi dla niego wystarczającego zabezpieczenia przed chorobą.

Karmienie piersią a grypa u dziecka

Drugą konieczną do rozpatrzenia sytuacją jest przystawianie do piersi dziecka chorego na grypę. Naturalne karmienie jest wtedy jak najbardziej wskazane. Specjaliści donoszą, że dziecko karmione piersią przejdzie chorobę łagodniej i szybciej. Mleko matki dostarcza przeciwciała i zapewnia uzupełnianie płynów utraconych w nadmiarze podczas trwania choroby. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko w wyniku grypy jest nadmiernie osłabione, co uniemożliwia prawidłowy pobór mleka z piersi. Wówczas można mu je podawać przy użyciu strzykawki, butelki lub zakraplacza.

Bibliografia:

1. Lothrop H., Sztuka karmienia piersią, Poznań, Media Rodzina, 2011.

2. Kamińska E., Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po Dyplomie”, 2011, 15(6), s. 77-85.

3. Szenborn L., Matkowska-Kocjan A., Grypa u ciężarnych – leczenie i profilaktyka, „Medycyna po Dyplomie”, 2010, 19(7), s. 98-103.

Zobacz film: Objawy grypy. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam Dzień Dobry TVN
Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki
Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki TVN zdrowie
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki TVN zdrowie
Miód przy karmieniu piersią - jego właściwości i przeciwwskazania
Miód przy karmieniu piersią - jego właściwości i przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?