Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć stany lękowe - objawy, rodzaje i przyczyny zaburzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć stany lękowe - objawy, rodzaje i przyczyny zaburzenia

NAN

Fot: beeboys / stock.adobe.com

Objawy stanów lękowych to m.in. nadmierna potliwość, bóle w klatce piersiowej i głowie, przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty i problemy z erekcją. Przyczyną choroby jest nadmierny stres. Stany lękowe po alkoholu i marihuanie mają nasilone działanie. Leczenie zaburzenia opiera się na psychoterapii, gdzie pracuje się nad źródłem problemów psychicznych. W skrajnych przypadkach psychiatra zleca też neuroleptyki i benzodiazepiny.

Stany lękowe i nerwice to poważne zaburzenia psychiczne powodowane nadmiernym stresem. W obecnych czasach konsumpcjonizmu odnotowuje się coraz większą liczbę tych schorzeń.

Stany lękowe - objawy

Lęk jest to stan psychiczny, podczas którego osoba czuje się zagrożona zarówno z powodu czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Stan ten może trwać chwilowo lub mieć przebieg ciągły i prowadzić do depresji lękowej. Objawy lęku mogą być somatyczne. Osoba nimi dotknięta może czuć:

  • wzmożoną potliwość
  • bóle głowy i klatki piersiowej, 
  • szybsze bicie serca wraz z przyspieszeniem oddechu, 
  • mrowienie w różnych częściach ciała, 
  • zaczerwienie skóry (głównie na twarzy) lub jej blednięcie, 
  • szumy w uszach, 
  • nudności,
  • wymioty,
  • problemy z oddychaniem,
  • problemy z erekcją i libido. 

Niektóre ostrzejsze stany lękowe mogą nawet kończyć się omdleniami. Wraz z objawami fizjologicznymi pojawiają się również objawy psychiczne i psychomotoryczne (ruchy ściśle sprzężone z psychiką). Pojawia się nadpobudliwość, poczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju i strachu przed czymś nieokreślonym. Osoba jest zdenerwowana, mogą wystąpić u niej tiki, problemy z koncentracją uwagi oraz z pamięcią, zaburzenia rozumowania i planowania, poczucie mętliku w głowie, gonitwy myśli. Stany lękowe mogą pojawić się z innymi problemami psychicznymi, tj. nerwicą, depresją, psychozą, schizofrenią, zaburzeniami świadomości, np. w delirium alkoholowym, ale i w chorobach somatycznych, np. cukrzycy. W stanach niepokoju osoba cierpiąca odczuwa ból fizyczny. Stan lękowy jest pewnym znakiem, że dzieje się coś złego, jest zawsze powiązany z psychiką ludzką.

Stany lękowe - przyczyny i rodzaje

Naturalną rzeczą jest, że człowiek doświadcza lęku przed nową sytuacją. Przyczyną niepokoju może być poczucie braku bezpieczeństwa, niestabilności finansowej lub zawodowej. Strach może dotyczyć obawy przed utratą bliskiej osoby czy pojawić się w razie choroby swojej lub kogoś ważnego. Ważne jest, czy osoba potrafi sobie z tym poradzić i czy nie jest to dla niej zbyt silny, obezwładniający lęk. Niektórzy swój niepokój wyładowują w sposób agresywny, inni pasywny i ucieczkowy. Można wyróżnić różne rodzaje stanów lękowych, które są klasyfikowane i diagnozowane według przyczyn i efektów niepokoju. Jednym z bardzo często występujących zaburzeń lękowych są fobie. W takich przypadkach strach wzbudzają sytuacje, w których z obiektywnego punktu widzenia nie ma żadnego zagrożenia. Pojawia się wtedy lęk przed czymś irracjonalnym, co u innych osób nie jest postrzegane jako groźne. Przykładowo osoba może bać się miejsc publicznych i z tego powodu nie wychodzi z domu. W fobii lęk nie jest tymczasowy tylko jest permanentnym stanem, który wraca za każdym razem, gdy osoba styka się z przedmiotem strachu lub nawet o nim pomyśli. Zdarza się, że rozpamiętywanie przedmiotów niepokoju w życiu przeobraża się w obsesje (nawet jeśli jest się w pełni zdrowym), np. gdy myśli się o strachu przed chorobą czy śmiercią. Wtedy naturalny lęk zamienia się w stany lękowe. Istnieją również częste przypadki zespołu lęku napadowego. Wiąże się on z nagłymi atakami paniki bez konkretnej przyczyny, którym mogą towarzyszyć objawy somatyczne. Doświadczając takich ataków, człowiek zaczyna bać się kolejnych przypadków pogarszania się jego samopoczucia.

Zobacz także: Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obsesja wiąże się też z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Człowiek wtedy powtarza pewne czynności w wyniku natrętnych myśli oraz w obawie przed często irracjonalnymi konsekwencjami. Czynności powtarzane nazwane zostały kompulsjami i są to na przykład częste mycie rąk lub sprzątanie. Dobrze obrazującym przykładem jest serialowy detektyw Monk, który idąc po chodniku liczył płytki lub słupki. Stany lękowe są również ściśle związane ze stresem i mogą pojawić się w wyniku doświadczenia traumatycznego przeżycia, tj. wypadek wojna, gwałt, kataklizm. Ofiara wciąż przeżywa stres i lęk, nawet gdy nic już jej nie zagraża. Często pojawiają się też samoczynne retrospekcje, koszmary lub problemy ze snem. Istnieje również zespół lęku uogólnionego, kiedy odczuwa się stres i niepokój nawet w zwykłych sytuacjach życiowych. Przyczyną takiego zaburzenia jest nadmierne wystawienie na sytuacje stresowe oraz genetyka. Osoba cierpiąca na to schorzenie żyje w ciągłym napięciu i jest stale poddenerwowana. Czynnikami nasilającymi objawy są używki, takie jak alkohol lub marihuana.

Stany lękowe - leczenie

Podstawą leczenia stanów lękowych jest zgłoszenie się do lekarza, najpierw pierwszego kontaktu, który zbierze informacje na temat stanu rzeczy i skieruje klienta do psychologa, psychoterapeuty lub w stanach ostrych i bardzo uniemożliwiających życie - do psychiatry. Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Niekiedy wystarczy psychoterapia i uświadomienie sobie własnych lęków i ich przyczyn. Czasami będzie potrzebne wsparcie lekami, a nawet hospitalizacja. Na rynku farmaceutycznym istnieją leki przeciwlękowe: pochodne benzodiazepiny i neuroleptyki. Niestety długotrwałe przyjmowanie takich leków może mieć konsekwencje zdrowotne, dlatego zawsze trzeba przyjmować je w porozumieniu z lekarzem. Warto wspierać się za to naturą i pić napary ziołowe, które mają delikatne działanie uspokajające, np. melisę. Najczęściej jednak stany lękowe są związane z psychiką i podstawą jest rozpoznanie ich źródła. Praca w sferze psychicznej może całkiem uwolnić człowieka od nienaturalnego lęku i wyjaśnić mu wiele aspektów życia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
284
32
Polecamy
Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy?
Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy? Dzień Dobry TVN
Stany lękowe – rodzaje, przyczyny i leczenie
Stany lękowe – rodzaje, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie