Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

wkładka domaciczna

Fot: Menshalena / gettyimages.com

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Sposobów na zabezpieczenie przed ciążą jest wiele, a jednym ze środków antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna nazywana także spiralą antykoncepcyjną. To środek antykoncepcyjny przeznaczony do umieszczenia w macicy podczas ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego. Właściwości antykoncepcyjne spirali utrzymują się przez cały cykl menstruacyjny. W zależności od założonego typu wkładka działa od roku do 5 lat.

Zobacz także:

Przygodny seks – zalety i niebezpieczeństwa erotycznych przygód

Seks oralny szkodzi kobietom? Niepokojące wyniki najnowszych badań

Co to jest antykoncepcja? Wszystko, co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna to popularna metoda nowoczesnej antykoncepcji. Spirale antykoncepcyjne produkowane są z elastycznego plastiku i mogą być w wielu konfiguracjach przestrzennych, które dopasowywane są do światła macicy. Najczęściej jednak mają kształt litery T. Wszystkie wkładki mają wbudowane nitki umożliwiające regularne sprawdzanie prawidłowości jej położenia. Nitki przymocowane do wkładki po jej założeniu zostają przycięte i znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki macicy.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wkładek domacicznych. Pierwszy z nich to wkładki domaciczne z substancją aktywną – działanie spirali wspomaga zawarty w nich środek aktywny, którym często jest miedź, srebro lub cynk. Wkładki te działają średnio do 5 lat. Wskaźnik Pearla w przypadku wkładki miedzianej waha się w granicach 0,3 – 4. Środek aktywny, gromadząc się w śluzie szyjki macicy i śluzówce macicy:

  • wspomaga oraz rozszerza obszar działania wkładki nieaktywnej, czyli obojętnej;
  • upośledza przemiany energetyczne glikogenu w komórce plemnika;
  • zapobiega po zapłodnieniu jaja zagnieżdżeniu zarodka;
  • wykazuje właściwości plemnikobójcze;
  • działa antybakteryjnie i wspomaga naturalne procesy obronne organizmu.

Drugi rodzaj to wkładki domaciczne ze zbiorniczkiem z hormonami, które stopniowo uwalniane, zmieniają stan śluzu szyjki macicy, uniemożliwiając tym samym przenikanie plemników do wnętrza dróg rodnych kobiety. Spirale domaciczne z progesteronem działają około roku. Wskaźnik Pearla w przypadku spirali hormonalnej wynosi około 0,2.

Wkładka domaciczna – skutki uboczne

Stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych nie jest pozbawione wad. Spirala nie jest idealną metodą antykoncepcyjną i może doprowadzić do:

  • znacznego zwiększenia krwawienia miesiączkowego, pojawienia się ponad terminowego krwawienia (zazwyczaj w połowie cyklu);
  • nieprawidłowo włożona lub niedopasowana powoduje dyskomfort i dolegliwości bólowe, ponadto może skutkować ciążą;
  • zwiększenia częstości występowania stanów zapalnych błony śluzowej macicy oraz przydatków;
  • samoistnych poronień i ciąż pozamacicznych;
  • wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia promienicy;
  • stanów zapalnych pęcherza moczowego;
  • zaburzeń nastroju, depresji, obniżenia libido;
  • czasem dolegliwości bólowych piersi;
  • częstszych upławów;
  • wystąpienia gorączki.

Mimo dużej skuteczności spirali antykoncepcyjnej, skutki uboczne, jakie niesie za sobą ta metoda, są na tyle niebezpieczne, że należy dokładnie przemyśleć decyzję jej zastosowania.

Przeciwwskazania do stosowania wkładek domacicznych

Spirali antykoncepcyjnej nie zaleca się stosować przed upłynięciem trzech miesięcy od porodu lub poronienia. Ze stosowania wkładek powinny zrezygnować także kobiety, które nie rodziły, ponieważ mają niedostateczne rozwarcie szyjki macicy. Spirala jest niewskazana, gdy u kobiety występują: nadżerki, mięśniaki macicy, torbiele jajników, stany zapalne narządów rodnych, niedobory żelaza, obfite krwawienia, niski poziom hemoglobiny, niedokrwistość, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, wysoki poziom OB, skłonności do poronień, choroba Wilsona, wady wrodzone lub nietypowa budowa macicy, bardzo mała lub bardzo duża macica (nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm). Przeciwwskazania do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej stanowią także: uczulenie na składnik aktywny, przebyta ciąża pozamaciczna, kontakty z wieloma partnerami, podejrzane niezdiagnozowane zmiany w gruczołach piersiowych oraz trwające, niedawno przebyte lub nawracające zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Spirala antykoncepcyjna – wady

Wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najdroższych metod antykoncepcyjnych. Cena spirali waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Stosowanie spirali antykoncepcyjnych wymaga przeprowadzenia niezbędnych badań, w tym m.in. cytologii, badania ginekologicznego, wywiadu, USG przezpochwowego i pomiaru ciśnienia tętniczego. Jeżeli to konieczne, lekarz kieruje na badania hormonalne. Ponadto metoda ta wymaga systematycznego kontrolowania umiejscowienia wkładki, w celu wykluczenia wszelkich anomalii i możliwości przemieszczenia się czy też przebicia ścianki macicy. Na początku stosowania spirali konieczna jest wizyta kontrolna u ginekologa, średnio po dwóch tygodniach od założenia wkładki. Spiralę zawsze zakłada lekarz przy pomocy specjalnego aplikatora. Zakładanie wkładki może być bolesne, bo ujście jamy macicy jest bardzo wrażliwym miejscem. Spirala jest często samoistnie wydalana przez organizm. Przeciwnicy spirali uważają ją za środek wczesnoporonny, lecz nie istnieją na to potwierdzone dowody medyczne. Spirala domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zdarza się także, że wkładka powoduje niepłodność.

Antykoncepcja - obie strony są odpowiedzialne. Dostępne metody antykoncepcyjne dla mężczyzn

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?