Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

NAN

Fot: goodluz / fotolia.com

Sprawdzone sposoby na migrenę obejmują najczęściej stosowanie leków. Są one tylko częścią terapii. Ważne jest również zrozumienie i poznanie innych metod radzenia sobie z bólem migrenowym, które mogą pomóc zmniejszyć ich częstotliwość i nasilenie.

Migrena jest zaburzeniem neurobiologicznym obejmującym zarówno zmiany neurologiczne, jak i naczyniowe w mózgu podczas wystąpienia jej ataku. Osoby z predyspozycją genetyczną mają obniżony próg bólowy i stają się nadwrażliwe na bodźce. Migrena to ciągły pulsujący ból głowy, często z jednej strony głowy (choć może być promieniujący na całą głowę), któremu towarzyszą nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk. U około 20% osób cierpiących na migrenę może pojawić się aura, która charakteryzuje się zaburzeniami neurologicznymi wzroku (np. błyski, plamki lub migające kolorowe światła wokół widzianego miejsca).

Zobacz film i sprawdź skąd się bierze migrena: 

Zobacz film: Skąd się bierze migrena? Źródło: 36,6

Naturalne sposoby na migrenę – jak leczyć ból domowymi metodami?

Zmiany stylu życia i codziennych nawyków może pomóc w redukcji migren. Oto kilka wskazówek, które mogą przyczynić się do uzyskania kontroli nad atakami:

  1. Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz zrelaksować się podczas trwania ataku migreny. Przy pierwszym napadzie, jeśli to możliwe, wyłącz światła w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zrelaksuj się w ciemnym, cichym pokoju.
  2. Wypróbuj terapię niskotemperaturową. Zastosuj zimne kompresy ściskające głowę. Zimno daje efekt drętwienia, który może osłabić ból. Poza tym zimno jest naturalnym lekiem przeciwzapalnym.
  3. Pij sok z winogron. To idealny sposób na napady migreny. Winogrona są doskonałym lekiem przeciwzapalnym. Wymieszaj świeże, dojrzałe owoce z odrobiną wody i wypij.
  4. Śpij dobrze. Migreny mogą nie dać zasnąć lub obudzić w nocy. Dlatego należy ustalić regularne godziny snu. Budź się i zasypiaj o tej samej porze każdego dnia – nawet w weekendy. Odpręż się wieczorem. Słuchaj kojącej muzyki lub czytaj ulubioną książkę. Uważaj, co jesz i pijesz przed snem. Intensywne ćwiczenia, ciężkie posiłki, kofeina, nikotyna i alkohol mogą zakłócić sen.
  5. Jedz mądrze. Codzienne nawyki żywieniowe mogą wpływać na migrenę. Dlatego jedz w spokoju każdego dnia o tym samej porze. Nie pomijaj posiłków. Funkcjonowanie organizmu na czczo zwiększa ryzyko migreny. Odstępy pomiędzy posiłkami powinny wynosić około 3 godzin. Zacznij prowadzić dzienniczek żywności spożywanej podczas ataków migreny – pomoże to w zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu potencjalnie szkodliwych pokarmów. Jeśli podejrzewasz, że niektóre produkty, takie jak sery, czekolada, kofeina czy alkohol, powodują migrenę, wyeliminuj je z diety. Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. Jedz orzechy (wiele odmian orzechów zawiera salicylan, który blokuje ból). Spróbuj dodawać do potraw lub herbaty świeży imbir. Działa on przeciwbólowo i łagodzi nudności.
  6. Ćwicz regularnie. Podczas aktywności fizycznej organizm uwalnia substancje chemiczne, które blokują sygnały bólu w mózgu. Pomagają one również złagodzić lęki i depresję. Otyłość zwiększa ryzyko przewlekłego bólu głowy, więc utrzymanie zdrowej wagi poprzez ćwiczenia i dietę to podstawa w walce z migreną. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, wybierz dowolne ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność. Spacerowanie, pływanie i jazda na rowerze są często właściwymi wyborami. Ważne jest, aby zacząć powoli. Ćwiczenia prowadzone zbyt energicznie mogą powodować migreny.
  7. Rozpraw się ze stresem. Zarządzaj swoim czasem mądrze. Zaktualizuj listę rzeczy do zrobienia każdego dnia – zarówno w pracy, jak i w domu. Znajdź czas, aby robić coś, co lubisz przez co najmniej 15 minut dziennie. Może to być spacer, kawa z przyjacielem lub hobby. Jest to naturalny sposób na stres. W zrelaksowaniu pomoże głębokie oddychanie z przepony. Skup się na wdychaniu i wydychaniu powietrza powoli i głęboko przez co najmniej 10 minut dziennie. Możesz skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak przeciwstawianie się negatywnym myślom, szkolenie relaksacyjne i redukcja stresu poprzez jogę, masaż głowy i karku czy akupresura.
  8. Dodaj magnez do swojej diety. Niedobór tego pierwiastka jest związany z bólami głowy i migrenami. Suplementacja zapobiega migrenom z aurą i może zapobiec również migrenom związanym z miesiączką.

Wiedząc, jak radzić sobie z bólem migrenowym poprzez zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych oraz wybierając metody, które najlepiej sprawdzają się w migrenach, można przejąć kontrolę nad bólem. Należy pamiętać, że naturalne i domowe sposoby na migrenę wpływają na zmniejszenie objawów i na czas jej trwania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
33
Polecamy
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Jesienna depresja – przyczyny, objawy, przeciwdziałanie
Jesienna depresja – przyczyny, objawy, przeciwdziałanie Dzień Dobry TVN
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Sylwia
Wioletta weź się ucisz, znalazła się ekspertka
Czytaj całość
Ela
Nic dodać, nic ująć.
Czytaj całość
Wioletta
Skąd są te porady??? Jakaś paranoja.Widać,że osoba ktòra je pisała nie ma pojęcia co to jest migrena.Obniżony pròg bòlu??? Osoby z migreną zniosą każdy bòl, bo żaden bòl nie jest tak silny i tak niszczący jak w ciężkiej migrenie,trwającej nieprzerwanie 3 doby.Wiem coś o tym, przeżywam takie migreny od 20 lat.Tego typu porady pomagają wtedy jak ktoś nigdy nie miał migren a zwykły bòl głowy,a to jest kolosalna ròżnica
Czytaj całość
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?