Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dotlenić mózg? Ćwiczenia, leki, dieta na dotlenienie mózgu
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dotlenić mózg? Ćwiczenia, leki, dieta na dotlenienie mózgu

Kobieta siedzi z laptopem na kolanach i myśli.

Fot. Hero Images / Getty Images

Mózg czerpie energię z glukozy, aby jednak tak się stało, najpierw musi pojawić się tlen. Bez niego glukoza nie może być odpowiednio przetworzona. Tlen zapewnia komórkom mózgowym dopływ potrzebnych związków chemicznych, by działały prawidłowo. Jak dotlenić mózg, aby funkcjonował jak najlepiej?

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilość tlenu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Efektywne myślenie wymaga nasycenia krwi w tętnicy mózgowej tlenem aż w 90%. Wszelkie spadki tej ilości powodują zaburzenia pracy mózgu, bardzo odczuwalne w codziennym funkcjonowaniu. Kiedy saturacja spadnie do 75%, pojawiają się zaburzenia emocjonalne, brak decyzyjności i błędne osądzanie sytuacji. Dotlenianie mózgu może odbywać się na kilka sposobów.

Jak dotlenić mózg? Ćwiczenia, spacery

Najprostszym sposobem na dotlenianie mózgu oraz poprawę jego funkcjonowania jest spacer. Codzienne, 30-minutowe przechadzki nie tylko działają zbawiennie na umysł, ale również na stawy, mięśnie, układ krwionośny i psychikę. Doskonale działają ćwiczenia na dotlenienie mózgu. Warto wprowadzić w życie odrobinę sportu. Zumba, lekcje tańca, siłownia czy pilates doskonale podziałają na dotlenienie układu nerwowego. Najbardziej skuteczne są ćwiczenia aerobowe, przy których tętno jest podwyższone przez dłuższy czas. Podczas wysiłku tętno i ciśnienie krwi wzrastają. Podnosi się ilość tlenu we krwi, dlatego wszystkie tkanki organizmu dostają jego zwiększoną ilość. Najbardziej wartościowe są: pływanie, bieganie, areobik, taniec, nordic walking lub po prostu szybki spacer. Godzinę przed telewizorem warto zamienić na spacer z psem, bieganie z koleżanką lub bliską osobą.

Jak poprawić pracę mózgu? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6

Leki na dotlenienie mózgu - czy istnieją?

Na rynku nie ma dostępnych leków na dotlenienie mózgu, ale istnieją suplementy na poprawę pamięci i koncentracji. Można spotkać głównie środki oparte o wyciągi roślinne i inne substancje, które stymulują mózg do lepszej pracy. Leki poprawę pamięci i koncentracji zawierają zwykle następujące składniki:

  1. Miłorząb japoński (gingko-biloba) – charakteryzuje się dużą zawartością flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu zmniejszają się uszkodzenia komórek, powstałe w procesie starzenia. Istnieją badania mówiące o tym, że stosowanie miłorzębu japońskiego hamuje gromadzenie się białka w mózgu osób chorych na alzheimera.
  2. Lecytyna – jest ważnym składnikiem błon komórkowych w układzie nerwowym. Poprawia koncentrację, pamięć, ma działanie rozluźniające.
  3. Guarana, kofeina – łagodzą uczucie zmęczenia psychicznego, poprawiają pamięć i koncentrację. Suplementy z kofeiną są szczególnie lubiane przez studentów w czasie sesji. Guarana zawiera duże ilości kofeiny i utrzymuje stan pobudzenia dłużej niż zwykła kawa.
  4. Tłuszcze – tran, olej lniany – oba wspomagają pracę mózgu. Szczególnie dobrze na pamięć i dotlenienie mózgu wpływa olej lniany. Zawiera duże ilości kwasów omega-3 i omega-6. O tyle, o ile tran kupuje się w kapsułkach, tak olej lniany można po prostu dodawać do sałatek, gotowanych lub pieczonych ziemniaków itp.
  5. Żeń-szeń – dobry suplement dla osób uczących się i pracujących umysłowo. Ma lekkie działanie wyciszające, dlatego dobrze zażywać go przed ważnym egzaminem.

Czy ćwiczysz swój mózg?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Leki działające pośrednio na dotlenienie mózgu są przepisywane i zalecane przez lekarzy we wszelkich sytuacjach, kiedy komórki mózgu z jakiegoś powodu mają ograniczoną podaż tlenu. Działaniem wtórnym wielu leków jest dotlenienie mózgu. Chodzi tutaj o stosowanie takich leków, które zlikwidują pierwotną przyczynę niedotlenienia. Są to bardzo często leki stosowane wyłącznie w leczeniu szpitalnym lub pod ścisłą kontrolą ambulatoryjną. Niedotlenienie mózgu występuje również w czasie obrzęku, urazów, udaru niedokrwiennego oraz chorób bakteryjnych i wirusowych. W tych sytuacjach stosuje się leki mające pierwotnie na celu zlikwidowanie choroby. Ustępowanie niedotlenienia mózgu zachodzi jako efekt wtórny stosowania tych leków.

Formą leczenia i profilaktyki niedotlenienia mózgu jest terapia hiperbaryczna. Korzystają z niej zarówno osoby chore, jak i zdrowe.

Jak dotlenić mózg? Dieta

Przy dotlenianiu mózgu bardzo ważna jest dieta. Ma ona na celu odpowiednie przygotowanie komórek do przyjęcia tlenu. Należy spożywać produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Dzięki nim przepuszczalność błon komórkowych jest większa. Należy jeść ryby, orzechy, algi i stosować oleje roślinne – szczególnie lniany, arachidowy i rzepakowy. Dieta dotleniająca mózg powinna być również bogata w żelazo, które wiąże i transportuje tlen po całym organizmie. Produkty, które zawierają duże stężenie żelaza, to: buraki, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, groch, kakao, pestki dyni, sezam, brokuły, brukselka, soczewica biała i czerwona i tofu. 

Polecamy: Dieta MIND na pracę mózgu – wskazania, zasady, efekty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
11
Polecamy
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu Dzień Dobry TVN
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?
Domowe sposoby
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Tabletka zamiast ćwiczeń?
Naukowcy na tropie terapii, która pomoże opóźnić starzenie się mózgu
Tabletka zamiast ćwiczeń? Naukowcy na tropie terapii, która pomoże opóźnić starzenie się mózgu TVN zdrowie
Kwasy omega-3 – definicja, występowanie, funkcja w organizmie
Kwasy omega-3 – definicja, występowanie, funkcja w organizmie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?