Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński – chroni komórki nerwowe i opóźnia starzenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński – chroni komórki nerwowe i opóźnia starzenie

miłorząb

HUIZENG HU GettyImages

Ginkgo biloba, inaczej miłorząb to drzewo, którego liście zawierają około 60 składników bioaktywnych poprawiających pamięć, koncentrację i pracę układu krwionośnego. Korzystnie wpływają także na wygląd skóry i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Poznaj więcej właściwości ginkgo biloby - miłorzębu japońskiego.

Miłorząb japoński, inaczej: ginkgo biloba, zwany jest także miłorzębem dwuklapowym i dwudzielnym oraz miłorzębem chińskim. Ostatnia nazwa wydaje się najbardziej zasadna, ponieważ drzewo to pochodzi właśnie z Chin (dokładniej z południowo-wschodniej części kraju). Jest jedną z najstarszych roślin na Ziemi – w niezmienionej formie przetrwał ponad 150 milionów lat. W XI wieku miłorząb został rozpowszechniony w całych Chinach, a także przeniesiony do Japonii. Do Europy sprowadzono go w XVIII wieku. Miłorząb jest rośliną długowieczną, która rośnie ponad 1000 lat (w Chinach występują okazy pochodzące sprzed ponad 3000 lat) i osiąga nawet 30 – 40 metrów wysokości. Od wieków wykorzystywany jest jako preparat o działaniu leczniczym i pielęgnacyjnym.

Ginkgo biloba - Miłorząb japoński – właściwości

Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście miłorzębu, które zawierają około 60 składników aktywnych. Do najważniejszych zalicza się:

 • ginkgolidy,
 • bilobalidy,
 • glikozydy flawonowe miłorzębu,
 • laktony terpenowe,
 • kwercytynę,
 • kaempferol,
 • izorhamnetynę,
 • glukozę,
 • ramnozę,
 • proantycyjanidyny.

Jakie zioła warto mieć w apteczce? Odpowiedź na filmie:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzięki zawartości tych składników, działanie miłorzębu japońskiego jest szerokie. Ginkgo biloba wykazuje następujące właściwości:

 • Reguluje pracę naczyń krwionośnych – wyciąg z miłorzębu zwiększa napięcie naczyń krwionośnych, normalizuje krążenie.
 • Zwiększa przepływ krwi do mózgu, wzmacnia funkcje umysłowe – wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych mózgu, komórki są lepiej dotlenione, a neurony szybciej i skuteczniej przekazują impulsy nerwowe. Zmniejszają się objawy niewydolności naczyniowej mózgu. Poprawiają się procesy myślenia i zdolność koncentracji oraz zapamiętywania. Dodatkowo wyciąg z miłorzębu zmniejsza bóle i zawroty głowy, a także dzwonienie w uszach, senność i uczucie zmęczenia. Łagodzi objawy depresji (może być stosowany pomocniczo w leczeniu farmakologicznym lub jako główny element terapii).
 • Łagodzi objawy demencji i opóźnia starzenie – dzięki zawartych w nim substancjom, miłorząb ma właściwości przeciwutleniające, zapobiega powstawaniu wolnych rodników i zmniejsza syntezę tlenku azotu, które uszkadzają komórki organizmu. Zmniejsza osłabienie sprawności umysłowej osób starszych, kłopoty z pamięcią, otępienie.
 • Zmniejsza objawy choroby Alzheimera – składniki bioaktywne zawarte w miłorzębie przeciwdziałają tworzeniu się złogów beta-amyloidu, czyli substancji uszkadzającej komórki nerwowe.
 • Wyrównuje poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ciśnienie krwi, dzięki czemu zapobiega udarom mózgu.
 • Poprawia potencję – wyciąg z miłorzębu poprawia dopływ krwi do tkanki erekcyjnej, dlatego polecany jest osobom, które cierpią na zaburzenia wzwodu.
 • Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – zapobiega pojawianiu się objawów zastoju krwi, dzięki czemu łagodzi ból i tkliwość piersi, a także korzystnie wpływa na samopoczucie.
 • Łagodzi objawy menopauzy – wyciąg z miłorzębu spowalnia powstawanie zwyrodnień tkanki nerwowej, charakterystycznych dla okresu przekwitania. Zażywanie suplementów lub leków z wyciągiem z miłorzębu japońskiego zmniejsza objawy menopauzy, takie jak zawroty głowy, zmienność nastrojów, zaburzenia równowagi.
 • Poprawia wygląd skóry naczynkowej wyciąg z miłorzębu stosowany w kosmetykach sprawia, że komórki naczyń krwionośnych są wzmacniane i uszczelnione, a naczynia nie rozszerzają się, dzięki czemu na powierzchni skóry nie pojawiają się nowe „pajączki”.
 • Przyczynia się do zmniejszenia cellulitu – wyciąg z miłorzębu zawarty w kremach i balsamach antycellulitowych, dzięki zawartości flawonoidów, pobudza krążenie krwi, co z kolei przyczynia się do odżywienia tkanek i procesów rozkładania tłuszczów.
 • Chroni skórę i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się – flawonoidy zawarte w miłorzębie chronią skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, stymulują produkcję kolagenu i chronią kwas askorbinowy przed utlenieniem, wzmacniają tkankę łączną skóry, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Ginkgo biloba - Miłorząb japoński – przeciwwskazania

Mimo iż ginkgo biloba japoński ma szerokie zastosowanie lecznicze, nie wszyscy mogą stosować leki, suplementy czy nawet herbaty z miłorzębu japońskiego. Do przeciwwskazań zalicza się:

 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • zażywanie leków przeciwdrgawkowych,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zabiegi chirurgiczne,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Suplementy z ginko biloba - jak je stosować?

Dawkowanie ginko biloba zależy od ilości substancji czynnej w danym suplemencie, dlatego zawsze należy stosować się do instrukcji zawartych w ulotce lub skonsultować się z lekarzem. Z uwagi na wpływ miłorzębu na pracę układu krwionośnego, osoby, które cierpią na choroby krążenia krwi, powinny szczególnie uważać, ponieważ część specjalistów uważa, że nadmiar preparatów z miłorzębem może prowadzić do niekontrolowanego krwawienia lub stanów przedzawałowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
447
17
Polecamy
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii
Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie i kosmetologii Dzień Dobry TVN
Co to jest gotu kola?
Działanie i skutki uboczne wąkrotki azjatyckiej
Co to jest gotu kola? Działanie i skutki uboczne wąkrotki azjatyckiej TVN zdrowie
Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – roślina o niezwykłych właściwościach
Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – roślina o niezwykłych właściwościach TVN zdrowie
Komentarze (1)
j70
mam w ogrodzie milorzb i od dawna zastanawialem sie jak wykorzystac i w jakiej formie jego liscie...interesuja mnie konkretne przepisy na herbatki jako uzupelnienie lekow
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie