Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy. Jak sobie radzić z PMS?
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy. Jak sobie radzić z PMS?

NAN

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS (ang. premenstrual syndrome), to zespół zarówno subiektywnych, jak i obiektywnych objawów, które odczuwa kobieta w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego. Objawy ustępują zaraz po rozpoczęciu krwawienia.

Dane medyczne wskazują, że zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka nawet około 50% kobiet. Kryteria medyczne ustalone zostały przez Amerykańskie Towarzystwo Położników i Ginekologów i obejmują około 150 objawów, które utrudniają normalną aktywność kobiet.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – czym jest PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest charakterystyczny dla drugiej fazy cyklu menstruacyjnego. Po jajeczkowaniu dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie i jednoczesnego podwyższenia poziomu progesteronu, który utrzymuje się niemal do samego krwawienia, obniżając się bezpośrednio przed nim. Badania potwierdziły związek między progesteronem i jego metabolitami a PMS, ponieważ oddziałują one na ośrodkowy układ nerwowy kobiety.

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy psychiczne

Z badań nad PMS wynika, że za objawy psychiczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego odpowiedzialne są gestageny, które zwiększają skłonność do wystąpienia stanów depresyjnych i negatywnie wpływają na zdolność koncentracji czy zapamiętywania. Charakterystycznymi objawami PMS, których przyczyną jest stężenie tego steroidu, są: drażliwość i nadmierna nerwowość, częste zmiany nastroju, ogólne obniżenie samopoczucia, zniechęcenie, problemy z koncentracją, spadek libido, problemy ze snem.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – objawy fizyczne

Najczęściej pojawiające się objawy fizyczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego to: bóle brzucha, uczucie rozpierania w okolicy miednicy, tkliwość gruczołów sutkowych czy zwiększenie masy ciała na skutek zatrzymywania wody w organizmie oraz bóle pleców. Część kobiet skarży się w tym okresie na uciążliwe nudności, bóle głowy, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do omdleń. Częstym objawem jest też nadmierny apetyt. Niekiedy kobiety obserwują u siebie pogorszenie stanu skóry – zmiany trądzikowe, także zmiany apetytu czy zaostrzenie alergii.

Wszystkie symptomy dokuczają kobietom z różnym nasileniem i ustępują w momencie rozpoczęcia krwawienia (zazwyczaj rozpoczynają się na kilka dni przed menstruacją). Ich występowanie nie jest regułą, podobnie jak liczba objawów, na które skarżą się kobiety.

Zobacz film: Ćwiczenia na bolesne miesiączki. Źródło: 36,6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – leczenie

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego polega głównie na łagodzeniu objawów, dlatego zależne jest od ich występowania i nasilenia. Zazwyczaj przed miesiączką i w jej trakcie nie stosuje się skomplikowanej terapii, chyba że dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie.

Część objawów łagodzą leki przeciwbólowe, np. te zawierające ibuprofen czy paracetamol. U kobiet cierpiących na nerwicę bądź depresję (PMS może nasilić te stany) w niektórych przypadkach zasadne jest stosowanie leków uspokajających.

Jeżeli chodzi o zapobieganie objawom, dobre efekty daje antykoncepcja hormonalna. Przyjmowane leki regulują miesiączki – krwawienia występują w równych odstępach czasu, są mniej obfite i nie towarzyszą im aż tak nasilone dolegliwości. Należy pamiętać, aby stosowanie takich środków zawsze konsultować z lekarzem ginekologiem, który dobierze lek odpowiedni do wieku kobiety oraz dolegliwości, na które się uskarża. Podstawowym celem antykoncepcji hormonalnej jest zapobieganie ciąży, w związku z czym należy mieć na uwadze również działanie uboczne jej przyjmowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie radzić domowymi sposobami?

Objawy PMS można łagodzić domowymi sposobami, które opierają się przede wszystkim na odpowiedniej diecie i dbałości o dostateczne nawodnienie organizmu. Zaleca się picie około dwóch litrów wody dziennie, aby zapobiegać nadmiernemu zatrzymywaniu się wody w organizmie. W aptekach dostępne są herbaty ziołowe o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym, a jednocześnie delikatnie moczopędnym – ich picie pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Jej zatrzymanie objawia się opuchlizną stóp czy palców dłoni, a często również niechcianym wzrostem wagi i uczuciem obrzmienia. Należy pamiętać, że stosowanie każdego środka powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem, ponieważ odwodnienie na skutek zbyt dużej ilości środków moczopędnych jest bardzo niebezpiecznym stanem dla organizmu. W czasie PMS wskazane jest wykluczenie z diety słodyczy i napojów alkoholowych oraz kawy, a zastąpienie ich owocami i lekkostrawnymi produktami.

Ważne jest, aby uzupełniać niedobory witamin i mikroelementów, głównie witamin z grupy B, które działają wzmacniająco na organizm.

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Słomko Z., Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
4
Polecamy
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
PMS - czym jest i jak sobie z nim radzić?
Czy podczas miesiączki można farbować włosy?
PMS - czym jest i jak sobie z nim radzić? Czy podczas miesiączki można farbować włosy? TVN zdrowie
Jakie są objawy miesiączki?
Dolegliwości przed menstruacją
Jakie są objawy miesiączki? Dolegliwości przed menstruacją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?