Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmęczenie, senność, rozbicie – to tylko początek infekcji czy rewolucja w życiu?
menu
Polub nas na Facebooku

Zmęczenie, senność, rozbicie – to tylko początek infekcji czy rewolucja w życiu?

NAN

Fot: stokkete / stock.adobe.com

Osłabienie, senność i zmęczenie są sygnałem ostrzegawczym. W ten sposób najczęściej objawia się infekcja. Jeżeli dodatkowo występują mdłości, bóle głowy i brzucha, wrażliwość i bolesność piersi, podwyższona temperatura ciała oraz brak miesiączki, symptomy te mogą oznaczać ciążę .

W przypadku, gdy brak sił jest chroniczny i towarzyszą mu również trudności z zasypianiem, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Przewlekłe zmęczenie, apatia czy problemy z koncentracją mogą świadczyć o chorobie.

Jesteś senna - może jesteś w ciąży?

W przypadku, gdy doszło do zapłodnienia w organizmie uruchamia się cykl przemian hormonalnych, które mogą dawać symptomy przypominające przeziębienie. Powodem takiego samopoczucia jest m. in. gwałtowny wzrost poziomu progesteronu (jednego z hormonów płciowych). Ponadto praca całego ciała ulega przeorganizowaniu i początkowo musi się ono przystosować do nowej sytuacji, którą jest ciąża. Wyczerpanie i senność to naturalne objawy – organizm zaczyna odżywiać nie jedną a dwie osoby. Dlatego szczególnie w czasie pierwszych trzech miesięcy kobieta może nie tylko czuć się permanentnie zmęczona, ale również rozdrażniona, jej nastrój często ulega też drastycznym wahaniom. Pierwszym objawom ciąży często towarzyszą: katar, kaszel i gorączka. Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek leki, najpierw trzeba ustalić, czy nie doszło do zapłodnienia. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży przyjmowanie środków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych może mieć poważny wpływ na rozwijający się płód.

Senność i ciągłe zmęczenie to naturalny stan ciężarnej, który powinien złagodnieć pod koniec drugiego miesiąca. Ważne jednak jest, by wszystkie niepokojące i nietypowe objawy konsultować z lekarzem

Należy również pamiętać, że ciąża nie musi manifestować się w ten sposób. U każdej kobiety proces ten przebiega inaczej.

Zmęczenie i ogólne rozbicie – jesienne przesilenie a może dieta?

Spadek formy często obserwowany jest w okresie jesienno-zimowym. Wzmożona podatność na infekcje w tym czasie spowodowana jest m. in. obniżeniem temperatury powietrza oraz brakiem słońca. Niedobór witaminy D3, czyli witaminy, która produkowana jest w organizmie w wyniku działania promieni UV często powoduje zmniejszenie witalności. Warto wtedy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Należy też pamiętać, że restrykcyjne diety odchudzające mogą być przyczyną senności, ciągłego zmęczenia oraz uczucia zimna. Niedostateczna podaż składników odżywczych w jadłospisie znacząco wpływa na ogólne samopoczucie i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Senność a choroba

Brak energii to symptom, który często bywa bagatelizowany, przy czym warto być świadomym, że wpływ na złe samopoczucie może mieć szereg czynników, które wynikają z rozwijającej się w organizmie choroby np. anemii, niedoczynności tarczycy (w tym zespołu Hashimoto) czy depresji.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?