Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

NAN

Fot: nestonik / fotolia.com

Pierwsze objawy ciąży to brak miesiączki, tkliwe piersi, nudności i wymioty oraz wahania nastrojów. Test ciążowy pozwala wykryć w moczu hormon hCG, którego obecność świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia.   

Już w czasie planowania dziecka, kobieta powinna zachowywać się, jakby była już w ciąży. Przyszła mama musi więc zadbać przede wszystkim o tryb życia – zrezygnować z papierosów, alkoholu i innych używek oraz zadbać o kondycję fizyczną. Jeszcze przed ciążą można przyjmować kwas foliowy, który przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiega wadom układu nerwowego.

Bardzo wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży to wahania nastroju, za które odpowiada progesteron. Jest to hormon niezbędny do zapewnienia prawidłowego cyklu miesiączkowego. Progesteron zapobiega przedwczesnej ciąży, a także odpowiada za jej prawidłowy rozwój i utrzymanie. Jednak skutkiem ubocznym jego pracy są zaburzenia emocjonalne, które powodują wahania nastroju przyszłej mamy. Objawy ciąży mogą pojawić się już 10 dni po zapłodnieniu. Progesteron odpowiada również za obniżenie ciśnienia krwi, które może powodować senność i brak energii.

Wczesnym objawem ciąży są również tkliwe piersi. W pierwszych dniach po zapłodnieniu mogą być one nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk – nawet delikatny może sprawiać ból.

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Czy jest możliwy okres w ciąży?

Pierwszym objawem, który zdecydowanie sugeruje, że nastąpiło zapłodnienie jest brak miesiączki. Zdarza się jednak, że zagnieżdżenie się zarodka w macicy powoduje krwawienie implantacyjne. Może to zmylić kobietę, w szczególności jeśli nie miała wcześniej regularnych menstruacji. Krwawienie spowodowane zarodkiem trwa znacznie krócej, niż normalny okres i może mu również towarzyszyć obniżenie temperatury ciała kobiety.

Typowe objawy ciąży

Późniejsze objawy ciąży to mdłości i wymioty, zwłaszcza poranne, które mogą trwać przez cały pierwszy trymestr ciąży. Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada hormon hCG pojawiający się na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Skutecznym środkiem na mdłości w ciąży jest imbir, który można stosować w postaci surowej, dodając kawałek korzenia do napojów. Łagodzi on dolegliwości trawienne i nudności, a także zmniejsza wzdęcia i niestrawność.

Zachcianki pokarmowe określa się jednym z typowych symptomów ciąży, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Kobiety mogą odczuwać wilczy apetyt lub wręcz przeciwnie – zupełnie stracić ochotę na jedzenie.

Kobiety w ciąży częściej korzystają z toalety. Powiększająca się macica na skutek zapłodnienia naciska na pęcherz, powodując silną potrzebę oddania moczu. Przypadłość pojawia się najczęściej około 6 tygodnia od poczęcia.

Kalkulator tygodnia ciąży

Kalkulator tygodnia ciąży pomaga obliczyć wiek płodu, a także oszacować termin porodu. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – jest to tzw. reguła Naegelego. Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 9 miesięcy kalendarzowych. Termin porodu określony za pomocą reguły Naegelego ma jedynie charakter orientacyjny. Zazwyczaj kobiety rodzą około 2 tygodni przed lub po wyznaczonym umownym terminie przyjścia na świat dziecka.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Wystąpienie pierwszych objawów ciąży jest najczęściej momentem, kiedy kobiety wykonują próbę ciążową. Domowy tekst ciążowy wykrywa w moczu obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), świadczącego o tym, że kobieta jest w ciąży. Zarodek zagnieżdża się w macicy po około 6 dniach od zapłodnienia, gdy pęcherzyk ciążowy pęka. Po tym czasie dopiero aktywuje się hormon hCG, który można wykryć w moczu zazwyczaj między 8. a 10. dniem od poczęcia. Najbardziej wiarygodny wynik testu ciążowego będzie więc około 8 dnia od stosunku.

Jak zrobić test ciążowy?

Rozróżnia się 3 rodzaje testów ciążowych – strumieniowe, płytkowe oraz paskowe. Każdy z nich posiada specjalne pole odczytu, w którym umieszcza się kilka kropel moczu. Jeżeli minął pierwszy dzień spodziewanego krwawienia, wtedy można wykonać test o każdej porze dnia. W innym wypadku należy użyć porannego strumienia moczu.

Test ciążowy – wynik

Wynik testu ciążowego pojawia się po około 5 minutach w postaci poziomych kresek:

  • linia kontrolna C – brak ciąży,
  • dwie kreski (na linii kontrolnej C i T) – ciąża,
  • brak linii bądź linia w polu T – wynik jest nieważny i należy przeprowadzić go ponownie, używając nowego testu ciążowego.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Test ciążowy w laboratorium

Test ciążowy można wykonać w laboratorium. Badanie ma na celu wykryć ludzki hormon hCG w krwi. Test laboratoryjny pozwala wykryć ciążę już 7 dni od poczęcia. W czasie oceny wyników lekarz może dodatkowo poinformować kobietę o tym, czy poziom hormonu jest prawidłowy oraz ocenić ewentualne zagrożenia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
3
Polecamy
Miesiączka w ciąży - przyczyny.
Czy w czasie ciąży można mieć okres?
Miesiączka w ciąży - przyczyny. Czy w czasie ciąży można mieć okres? Dzień Dobry TVN
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Wiarygodność testów ciążowych.
Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?
Wiarygodność testów ciążowych. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? TVN zdrowie
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży?
Brzuch, samopoczucie
Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie