Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?
menu
Polub nas na Facebooku

Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Kobieta, która trzyma zdjęcie kobiecych narządów rozrodczych

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Kobieta powinna odbyć wizytę u ginekologa raz w roku. W przypadku braku nieprawidłowości ginekologicznych pierwsza wizyta powinna nastąpić w wieku około 20 lat lub wcześniej, jeśli planowane jest rozpoczęcie współżycia. W przypadku osób nieletnich wizyta przeprowadzona zostaje po uzyskaniu zgody od rodziców lub innych prawnych opiekunów.

Kim jest ginekolog?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych. Dodatkowo ma wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu. W zakres jego obowiązków wchodzą także różnego rodzaju zaburzenia związane z piersiami. Lekarz ginekolog opiekuje się przedstawicielami płci żeńskiej w każdym wieku, jednakże dla pacjentów pediatrycznych wyodrębniona została ginekologia dziecięca. Do takiego specjalisty powinni się zgłosić rodzice z dzieckiem, u którego występują nieprawidłowości w wyglądzie okolic narządów rodnych. Nadmienić należy, że ginekolodzy dziecięcy zajmować się mogą również ginekologią normalną, tzn. leczyć dorosłe kobiety. W związku z tym po osiągnięciu dorosłości przez małą pacjentkę taki ginekolog może kontynuować opiekę nad nią. Ginekologiem zostać może lekarz po odbyciu specjalizacji z ginekologii, która od 2014 roku trwa 5 lat (wcześniej 6,5 lat).

Ile kosztuje wizyta u ginekologa?

Konsultacja ginekologiczna może zostać przeprowadzona bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wiele gabinetów ginekologicznych oferuje usługi prywatnie. Wówczas średni koszt wizyty wynosi 100 zł.

Wśród możliwych problemów, z którymi kobiety zgłaszają się na wizytę do lekarza ginekologa, wymienia się m.in.: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, endometriozę, polipy macicy, nadżerkę tarczy szyjki macicy, torbiel jajnika, mięśniaki macicy, zapalenie przydatków, przerost błony śluzowej macicy.

Badanie u ginekologa – jak wygląda?

Na badanie ginekologiczne składać się powinny:

  • badanie podmiotowe, czyli wywiad na temat m.in.:

o cyklu miesiączkowego – wiek menarche, tzn. pierwszej miesiączki, długość i regularność cyklu, data pierwszego dnia ostatniej miesiączki,

o współżycia – czy jest się aktywnym seksualnie, wiek rozpoczęcia współżycia, występowanie dolegliwości w trakcie i po stosunku,

o występowania niepokojących objawów,

o badań przesiewowych w kierunku raka sutka i szyjki macicy;

  • badanie piersi – nauka prawidłowego samobadania piersi, wykonanie przez lekarza badania palpacyjnego piersi i regionalnych węzłów chłonnych;
  • badanie stricte ginekologiczne – badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy, wewnętrzne dwuręczne – jedną ręką przez pochwę, a drugą na powłokach brzusznych, wziernikiem dopochwowym, w przypadku dziewic badania wykonywane są per rectum, czyli przez odbyt;
  • w razie potrzeby zlecenie dodatkowych badań, np. ultrasonografii (USG) piersi, mammografii, kolposkopii, USG dopochwowego, cytologii, badań laboratoryjnych.

Badanie u ginekologa wielu kobietom nie przychodzi łatwo. Niekiedy wiąże się z uczuciem strachu, niepokoju, lęku, stresem, zawstydzeniem. Kobiety oczekują od ginekologa dyskrecji, kompetencji, delikatności, wyrozumiałości, kultury osobistej, indywidualnego podejścia i komunikatywności. Jest to konieczne, gdyż podczas wizyty pytane będą o intymne, prywatne sprawy, a do badania muszą się rozebrać, co może wprowadzić w zakłopotanie lub dyskomfort.

Czym zajmuje się ginekolog i kiedy warto udać się do niego na wizytę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

Kiedy powinno się zgłosić do ginekologa?

Na wizytę do ginekologa powinny się zgłosić kobiety w przypadku m.in.:

  • krwawienia podczas lub po stosunku;
  • bólu w trakcie współżycia lub po stosunku;
  • nieregularnych cykli menstruacyjnych;
  • obfitych krwawień menstruacyjnych;
  • plamień acyklicznych, czyli między planowymi miesiączkowymi krwawieniami;
  • zbyt wczesnego/późnego dojrzewania płciowego;
  • suchości pochwy;
  • upławów.

Wizyta ginekologiczna wskazana jest, zanim rozpocznie się współżycie seksualne, by dobrać metodę antykoncepcyjną. Warto udać się do ginekologa w przypadku planowania ciąży lub w razie trudności z poczęciem.

Jak przygotować się do wizyty ginekologicznej?

Na dobę przed badaniem w gabinecie ginekologicznym nie powinno się:

  • współżyć;
  • wprowadzać do pochwy substancji mogących zmienić jej pH;
  • stosować dopochwowych wyrobów medycznych;
  • być w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Przed wizytą wskazane jest dokładne umycie okolic intymnych.

Ginekologia septyczna – co to jest?

Ginekologia septyczna to gałąź ginekologii zajmująca się kobietami obciążonymi chorobami zakaźnymi. Przykładowo na oddziale ginekologii septycznej sprawowana jest opieka nad ciężarnymi chorymi na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C.

Czym zajmuje się ginekolog endokrynolog?

Ginekolog endokrynolog to lekarz mający specjalizację ginekologiczną i endokrynologiczną, dzięki czemu może leczyć kobiety zmagające się jednocześnie z problemami ginekologicznymi i hormonalnymi. Jednym z bardziej znanych schorzeń, którym się zajmuje, jest zespół policystycznych jajników.

Bibliografia:

1. N. Panay, R. Dutta, A. Ryan, M. Broadbent, Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2006.

2. I. Komendołowicz, Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2018.

3. J. Pietras, A. Stodolak, M. Gabryś, Preferencje i oczekiwania kobiet w zakresie opieki ginekologiczno−położniczej, [w:] „Polska Medycyna Rodzinna”, 2004, 6(1), s. 353–356.

4. J. Gruszka, M. Wrześniewska, O. Adamczyk-Gruszka, Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, 20(2), s. 126–130.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?