Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gałka muszkatołowa - przyprawa, właściwości, działanie, zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Gałka muszkatołowa - przyprawa, właściwości, działanie, zastosowanie

Gałka muszkatołowa - w proszku na łyżce.

Fot. Julia_Sudnitskaya / Getty Images

Gałka muszkatołowa najczęściej wykorzystywana jest jako przyprawa w kuchni. Ze względu na swoje właściwości znalazła także zastosowanie w medycynie naturalnej. Dużo kontrowersji budzi jednak jej halucynogenne działanie. 

Czym jest gałka muszkatołowa? Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Wysp Korzennych. Muszkatołowciec korzenny jest źródłem jeszcze innej przyprawy - kwiatu muszkatołowego. 

Głównym składnikiem gałki muszkatołowej jest mirystycyna. To olejek, który nadaje gałce charakterystyczny korzenny zapach i smak. Jednak mirystycyna wykazuje także właściwości halucynogenne. Żeby jednak gałka zaszkodziła, trzeba spożyć jej naprawdę dużą ilość. W 100 g suchych sproszkowanych owoców znajduje się 1050 mg mirystycyny. Dawka halucynogenna wynosi 60–315 mg (6–30 g sproszkowanych gałek). Co ciekawe tabletki miłosne MDA produkuje się właśnie z wykorzystaniem mirystycyny. Gałka musztaołowa polecana jest zatem mężczyznom mającym problemy z erekcją.

Zażycie zbyt dużej ilości mirystycyny objawia się niepokojem, zaburzeniami orientacji w czasie i przestrzeni, oderwaniem od rzeczywistości i snami na jawie. Mogą także pojawić się uczucie unoszenia się w powietrzu, złudzenia i omamy wzrokowe.

Zobaczcie, które przyprawy mają działanie antynowotworowe:

Zobacz film: Kolendra, kumin i kurkuma - przyprawy, które działają antynowotworowo. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gałka muszkatołowa - właściwości zdrowotne

W 100 g gałki muszkatołowej znajdziemy 525 kcal, 5.84 g białka, 36.31 g tłuszczu, 49.29 g węglowodanów i 20.8 g błonnika. Znajdziemy w niej także witaminy: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A i witaminę oraz minerały: żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód i cynk, a także kwasy tłuszczowe: nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone.

Gałka muszkatołowa korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy (jednak przedawkowywana może doprowadzić do raka wątroby, zatem warto stosować ją z umiarem). Poprawia funkcje trawienne, przyspiesza produkcję soku żołądkowego, działa wiatropędnie i zapobiega wrzodom żołądka. 

Gałka muszkatołowa może być stosowana w profilaktyce przeciwzakrzepowej, zmniejsza bowiem tempo agregacji, czyli zlepiania się płytek krwi. Badania na zwierzętach wykazały także, że gałka muszkatołowa pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.

Uwaga! Należy pamiętać, że gałka muszkatołowa może powodować alergię u osób uczulonych na pyłki roślin.

Gałka muszkatołowa - zastosowanie

Przyprawa znalazła zastosowanie głównie w kuchni, gdzie jest wykorzystywana do potraw z mięs, a nawet - herbat czy wypieków. Jako przyprawa korzenna świetnie sprawdzi się przy pieczeniu pierników, robieniu grzańców, podkręci smak skorupiaków. Można dodawać ją także do jajecznicy i szpinaku. Gałka muszkatołowa jest jednym ze składników przyprawy o nazwie masala, w której skład wchodzą kolendra, czarny pieprz, kmin rzymski, kardamon, liść laurowy, goździki, cynamon oraz chilli.

Gałka muszkatołowa - zastosowanie w medycynie naturalnej

Gałka muszkatołowa w medycynie ludowej była stosowana w celu złagodzenia lęku i depresji. Może również wpłynąć na poprawę koncentracji i pamięci.  

Olek z gałki muszkatołowej

Bywa także nazywany olejem z nutmegu. Jego głównymi zadaniami są uspokojenie, odprężenie oraz walka ze stanem zapalnym. Świetnie sprawdzi się jako remedium na bóle mięśni i stawów, polecany jest przy chorobie reumatycznej. Olej z gałki muszkatołowej uzyskuje się przez destylację parową nasion gałki muszkatołowej. Ma on bogaty, korzenny, słodki, który przypomina przyprawy do gotowania. 

Bibliografia

1. Rostkowska-Nadolsk B., Machoń Z., Halucynogeny. Część I – Halucynogeny pochodzenia naturalnego, „Farmacja Polska”, 2009, 2 (65)

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?