Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

NAN

Fot.: palidachan / stock.adobe.com

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

 Na problemy z uzyskaniem oraz utrzymaniem erekcji cierpi wielu mężczyzn. Najczęściej skarżą się na nie mężczyźni powyżej 40. roku życia, choć mogą one zdarzyć się również w znacznie młodszym wieku. Przyczyn wywołujących ten niepożądany stan jest wiele i najczęściej nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Bywa, że niesatysfakcjonująca erekcja jest konsekwencją stylu życia.

Problemy z erekcją – przyczyny zaburzenia

Chociaż tylko nieznaczny ułamek zaburzeń erekcji jest konsultowany z lekarzami, medycyna zna wiele przyczyn wywołujących te stany. Aby mogło dojść do wzwodu, konieczne jest pobudzenie seksualne za sprawą bodźców wzrokowych, dotykowych, a w mniejszym stopniu słuchowych oraz węchowych, które są przekazywane do mózgu w formie impulsów nerwowych. Z rdzenia kręgowego impulsy są przekazywane do penisa za pośrednictwem nerwu grzbietowego prącia i nerwu jamistego.

Powstałe i przekazane impulsy nerwowe doprowadzają do rozluźnienia błony mięśniowej beleczek ciał jamistych, błony mięśniowej tętnic, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie napływu krwi do penisa, co wywołuje jego powiększenie. W momencie wzwodu następuje także ucisk żyły, dzięki czemu ograniczony jest odpływ krwi zebranej w członku. Erekcja nie byłaby możliwa bez rozkurczania się błony mięśniowej naczyń krwionośnych, którą stymuluje uwalniany tlenek azotu. Zaburzenie nawet jednego z wymienionych procesów może doprowadzić do braku możliwości uzyskania i utrzymania wzwodu.

Jak informują lekarze, jednym z podstawowych czynników ryzyka zaburzeń erekcji jest wiek mężczyzny. Problemy przytrafiają się najczęściej panom, którzy przekroczyli 40. rok życia. Kolejnym faktorem wywołującym zaburzenia erekcji jest niedostateczna aktywność fizyczna, która prowadzi do słabej kondycji organizmu. Nie bez znaczenia jest także palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Mężczyźni cierpiący na problemy z erekcją bardzo często bagatelizują wpływ stresu na ich zdrowie, podczas gdy zdaniem wielu specjalistów jest on jednym z najczęstszych powodów kłopotów z erekcją. Ponadto zaburzenia wzwodu zachodzą częściej u mężczyzn otyłych oraz z dyslipidemią polegającą na podwyższonym poziomie cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Negatywnie na potencję wpływają także inne używki oraz narkotyki.

Problemy z potencją a choroby i stosowane leki

Problemy z erekcją następują w przebiegu wielu schorzeń. Wśród nich można wymienić m.in.: cukrzycę, depresję, zaburzenia czynności nerek, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę Alzheimera, chorobę Peyroniego, zaburzenia i choroby endokrynologiczne (zbyt niski poziom testosteronu, hormonu wzrostu, choroby tarczycy), stwardnienie rozsiane, zaburzenia lękowe.

Zdarza się, że za kłopoty z utrzymaniem i uzyskaniem wzwodu są odpowiedzialne zażywane lekarstwa. Najczęściej do problemów z erekcją dochodzi u mężczyzn stosujących preparaty przeciwalergiczne (antyhistaminowe), antydepresanty, leki psychotropowe, leki hormonalne, leki obniżające ciśnienie krwi, stosowane w przebiegu choroby Parkinsona, a także leki onkologiczne.

Domowe sposoby na potencję

Istnieje wiele domowych sposobów na osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Wymagają one jednak najczęściej zmiany stylu życia. Wprowadzenie prozdrowotnych nawyków wpływa pozytywnie nie tylko na satysfakcję z życia seksualnego, ale także na zdrowie i dobrą kondycję. Skutecznymi sposobami na pozbycie się problemów z erekcją są: zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie stresujących sytuacji, unikanie noszenia ciasnej bielizny, która uciska narządy rozrodcze, leczenie aktualnie trwających chorób i zaburzeń.

Nie bez znaczenia jest otrzymanie wsparcia od partnera seksualnego, dzięki czemu napięcie nerwowe powstałe w wyniku zaburzeń erekcji znacznie się zmniejsza. Warto zwracać uwagę na to, czy okolice krocza nie są stale przegrzewane. Do takich sytuacji może dojść np. podczas długotrwałego trzymania laptopa na kolanach lub rozgrzanego telefonu w przedniej kieszeni spodni. Zdaniem wielu osób naturalne sposoby na erekcję są najlepszą metodą w walce z kłopotliwym zaburzeniem.

Farmakologiczne metody na problemy z erekcją

Jeśli wymienione propozycje nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto wybrać farmakologiczne środki, które pomogą zwiększyć potencję. Spośród leków dostępnych bez recepty warto zainteresować się produktami zawierających L-argininę (wpływa na zwiększenie produkcji tlenku azotu), prekursorami testosteronu (np. prasteronem), preparatami zawierającymi dehydroepiandrosteron (androgen DHEA nazywany hormonem młodości). Pomocne mogą okazać się także inhibitory fosfodiesterazy typu 5; część z nich jest dostępna bez recepty.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
27
Polecamy
Co to jest erekcja?
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest impotencja, jakie są jej objawy i możliwości leczenia?
Co to jest impotencja, jakie są jej objawy i możliwości leczenia? Dzień Dobry TVN
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa?
Jakie są przyczyny zaburzeń?
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń? TVN zdrowie
Tabletki na potencję dostępne bez recepty i leki na receptę oraz domowe sposoby i zioła poprawiające erekcję
Tabletki na potencję dostępne bez recepty i leki na receptę oraz domowe sposoby i zioła poprawiające erekcję TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?