Polub nas na Facebooku
Czytasz: Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?
menu
Polub nas na Facebooku

Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Mężczyzna z zaburzeniami erekcji

Fot: themacx / gettyimages.com

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Erekcja, inaczej wzwód prącia, to proces konieczny do odbycia stosunku seksualnego. Pojawiające się zaburzenia erekcji stanowią poważny problem, polegają na niezdolności do uzyskania i utrzymania wzwodu. Zaburzenia erekcji inaczej określane są impotencją.

Co to jest erekcja?

Erekcja, inaczej wzwód, zachodzi w następstwie pobudzenia neuronów przywspółczulnych w rogach bocznych segmentów krzyżowych rdzenia kręgowego (kręgi od S2 do S4). W wyniku przywspółczulnego działania impulsów nerwowych dochodzi do rozkurczu tętniczki doprowadzającej krew do ciała gąbczastego i ciał jamistych prącia pod wpływem wzrostu poziomu tlenku azotu. Układ współczulny wywołuje inne działanie – skurcz najądrzy i nasieniowodów, a także pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. W wyniku tych skurczów nasienie jest wydalane do cewki, a następnie może dojść do wytrysku.

Mężczyźni mogą obserwować u siebie zjawisko porannej erekcji, choć jej przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Mogą mieć one np. związek z erekcjami sennymi.

Problemy z erekcją

Przyczyny problemów z erekcją mogą być pierwotne, a także nabyte. Dodatkowo przyczyny zaburzeń erekcji dzieli się na organiczne, psychogenne i mieszane. Problemy z erekcją nie muszą występować stale. Mogą one dotyczyć tylko wybranych sytuacji, np. zbliżeń z niektórymi partnerkami. Zaburzenia wzwodu różnią się również stopniem nasilenia problemu.

Do problemów ze wzwodem przyczynić się może wiele sytuacji klinicznych:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół metaboliczny,
  • cukrzyca,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • niedobór progesteronu,
  • stany depresyjne,
  • choroby neurologiczne,
  • niewydolność wątroby,
  • bezdech senny,
  • uszkodzenia prącia,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • radioterapia.

Ponadto do zaburzeń erekcji przyczyniają się brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, otyłość, używki, ale również stres, przemęczenie, kompleksy i niektóre sytuacje, np. problemy w związku.

Problemy z erekcją to jednak nie tylko całkowity jej brak. Niekiedy występuje słaba erekcja, zbyt krótko utrzymująca się, wynikająca z nadmiernego napięcia nerwowego i stresu. Problemem okazuje się też zbyt długa erekcja po przyjęciu leków stymulujących wzwód.

Zaburzenia erekcji są częstsze u starszych osób. Po 70. roku życia problemy ze wzwodem ma prawie 40% mężczyzn. Zaburzenia te jednak dotyczą również młodych osób.

Leczenie problemów z erekcją

Zaburzenia erekcji mogą być leczone różnymi metodami, w zależności od przyczyny, która je wywołuje. Mogą to być metody farmakologiczne, a także psychologiczne. Doustne leczenie farmakologiczne obejmuje selektywne i odwracalne inhibitory fosfodiesterazy typu 5, inne leki doustne, które są dobierane w zależności od mechanizmu wywołującego zaburzenie erekcji. Niektóre leki farmakologiczne można również stosować w postaci iniekcji bezpośrednio do ciał jamistych. Niekiedy konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, jak protezowanie członka czy udrożnienie naczyń krwionośnych prącia.

Jednak przed podjęciem leczenia farmakologicznego czy ostatecznego – chirurgicznego, należy rozważyć odpowiednie metody psychologiczne w postaci terapii indywidualnej bądź z partnerem.

Zobacz film: Owoce na problemy z erekcją. Co wprowadzić do diety? Źródło: Stylowy Magazyn.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?