Olej z siemienia lnianego i jego prozdrowotne właściwości są znane od wieków. Jego lecznicze i odżywcze efekty wykorzystywali już starożytni Grecy i Rzymianie. Posiada cierpki, intensywny zapach, żółtawe zabarwienie i lekko orzechowy smak.
Zobacz także: Siemię lniane a ciąża: pozytywny wpływ siemienia lnianego na ciężarną
Olej lniany - właściwości
Pozyskiwany z nasion lnu olej jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co
ma szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowychoraz w stanach zapalnych. Zawartość witaminy E w nasionach rośliny chroni organizm przed stresem oksydacyjnym (stan zagrażający zdrowiu, który może doprowadzić do powstania nowotworów) oraz powoduje osłabienie działania wolnych rodników, które odpowiadają za
przedwczesne starzenie się skóryoraz uszkadzają DNA komórek. Spożywanie oleju lnianego łagodzi także skutki menopauzy, wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną oraz zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.
Zastosowanie oleju lnianego
Olej lniany ze względu na swoje właściwości zdrowotne jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Przeznaczony jest do picia i spożywania na zimno. Wykorzystuje się go jako dodatek do wielu potraw oraz element
diet oczyszczających organizm. Ekstrakt z lnu jest często stosowany w kosmetyce. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których zewnętrzne stosowanie
poprawia elastyczność i koloryt skóry oraz opóźnia proces jej starzenia. Składniki oleju pomagają nawilżać naskórek, szczególnie u osób o skórze suchej i wrażliwej, a także zwalczać trądzik oraz łagodzić skutki oparzeń słonecznych.
Olej lniany na włosy
Wyciąg z lnu może być używany do nawilżania i pielęgnacji włosów. Występuje jako składnik dostępnych na rynku odżywek i maseczek, ponieważ
wzmacnia strukturę włosa i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Pomaga w likwidacji łupieżu, problemach ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. Pozytywny wpływ na wygląd i kondycję włosów ma zarówno zwiększenie ilości oleju w diecie, jak również bezpośrednia jego aplikacja i wcieranie w skórę głowy.
Zobacz także: Siemię lniane na włosy – zwykły produkt o niezwykłych właściwościach. Efekty, przepis na maseczkę, mgiełkę i płukankę.
Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie może objawiać się m.in. kruchością i łamliwością włosów. Duża zawartość kwasów omega-3 w oleju lnianym pomaga odżywić cebulki, pobudzając je do wzrostu. Dodatkowo przywraca włosom naturalny kolor i wygładza ich strukturę, dzięki czemu wyglądają na mocne i zdrowe. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zabieg olejowania włosów. Polega na stosowaniu oleju lnianego raz lub dwa razy w tygodniu jako elementu maski do włosów, co ogranicza konieczność używania innych odżywek. W przypadku rozdwajających się końcówek skuteczne jest codzienne wcieranie kilku kropel oleju w zniszczone włosy.
Olej lniany na twarz
Brak odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych w organizmie powoduje utratę wody w głębokich partiach skóry, co prowadzi do powstawania i pogłębiania się zmarszczek. Bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 olej lniany, który może być stosowany jako składnik kremów bądź bezpośrednio na twarz, poprawia ogólną kondycję skóry, niezależnie od jej typu (nie ma przeciwwskazań do zabiegu olejowania twarzy dla osób ze skórą przetłuszczającą się). Można go także używać jako płynu do demakijażu.
Olej lniany a odchudzanie
Badania naukowe potwierdzają, że produkty pochodne lnu zmniejszają apetyt i redukują tkankę tłuszczową. Już samo siemię lniane
powoduje uczucie sytości i zawiera spore ilości cynku oraz fitohormonów. Rozpoczynając dietę, nie należy całkowicie rezygnować z tłuszczów, ponieważ ich niektórych rodzajów organizm nie potrafi sam produkować, a są wskazane do poprawnego funkcjonowania. Są niezbędne do produkcji hormonów odpowiedzialnych m.in. za trawienie, produkcję insuliny i magazynowanie tłuszczów. Najnowsze badania pokazują, że olej lniany sprzyja spalaniu tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.
Zobacz także: Siemię lniane na włosy, odchudzanie i gardło: właściwości siemienia lnianego i stosowanie
Olej lniany - dawkowanie
Dawkowanie oleju lnianego powinno być dopasowane do potrzeb organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować średnio od 2 do maksymalnie 6 łyżek oleju dziennie spożywanego na zimno. Zapotrzebowanie młodego organizmu na kwasy omega-3 i omega-6 jest znacznie wyższe niż dorosłego, ze względu na większy wydatek energetyczny, dlatego dzieci i młodzież mogą przyjmować większą dzienną dawkę. Zwłaszcza że olej lniany nie powoduje tycia, ponieważ stanowi naturalny i niemodyfikowany składnik. Niestety poddany obróbce termicznej zupełnie traci swoje właściwości i dlatego nie nadaje się do smażenia. Można go spożywać bezpośrednio lub jako dodatek do sałatek lub innych potraw na zimno.