Siemię lniane (czyli nasiona lnu) to produkt, który znajduje zastosowanie w naturalnych terapiach oraz w kosmetyce. W medycynie szczególnie doceniane są jego właściwości oczyszczające, kojące i osłaniające. W kosmetyce siemię lniane stosuje się do nawilżania i odżywiania skóry, paznokci i włosów. Wysoka zawartość witamin, minerałów i kwasów omega-3 sprawiają, że włosy szybciej rosną i nabierają zdrowego blasku. Skóra (w tym skóra głowy) jest bardziej nawodniona, dzięki czemu regulowany jest poziom wydzielania sebum. Siemię lniane możemy stosować dwojako:
- wewnętrznie – pijąc zawiesinę przygotowaną z ziaren zalanych gorącą wodą; spożywając potrawy (np. sałatki) z surowymi ziarnami;
- zewnętrznie, przygotowując maseczki, płukanki, wcierki lub mgiełki do skóry i włosów.
Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Zobaczcie na filmie:
Siemię lniane – właściwości
Nasiona lnu zaliczane są do grona superfoods – produktów o bardzo wysokiej zawartości składników odżywczych. W siemieniu lnianym znajdziemy m.in.:
- witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K;
- kwas foliowy;
-
nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3;
-
żelazo;
- fosfor;
- wapń;
-
magnez;
- potas;
- cynk;
- miedź;
- selen;
-
błonnik.
Nasiona lnu zmieniają postać pod wpływem kontaktu z ciepłą wodą – uwalniają dużą ilość substancji śluzowych. Ziarna zalane ciepłą wodą szybko zmieniają się w maź przypominającą galaretkę lub gęsty kisiel. Dzięki takiej postaci składniki aktywne mają większą szansę na wniknięcie w błony śluzowe, skórę lub włosy.
Siemię lniane – włosy jak z salonu
Zabiegi z wykorzystaniem ziaren lnu są szczególnie polecane do włosów:
- suchych i zniszczonych;
- z dużą skłonnością do wypadania;
- przetłuszczających się;
- rozdwajających się;
- farbowanych, a zwłaszcza rozjaśnianych;
- kręconych lub falowanych;
- często prostowanych lub kręconych na gorąco (prostownicą lub lokówką).
Regularne stosowanie siemienia lnianego sprawi, że włosy będą szybciej rosnąć. Skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona i ukojona, włosy zyskają naturalny blask.
Maseczka na włosy z siemienia lnianego – przepis
Dwie łyżki siemienia lnianego umieść w rondelku lub niedużym garnku. Ziarna zalej szklanką wody i gotuj na małym przez 10 minut, cały czas mieszając. Przygotowaną miksturę przecedź przez sitko lub gazę – tak, aby pozbyć się ziaren. Jeżeli maź jest zbyt gęsta, przez co nie możesz jej prawidłowo odcedzić – dodaj odrobinę wody. Gotowa maska ma przypominać w konsystencji gęsty kisiel.
Maskę stosuj na wilgotne, umyte włosy i skórę głowy. Po nałożeniu mikstury, głowę zawiń w ręcznik (możesz zastosować również foliowy czepek) i odczekaj godzinę. Po upłynięciu tego czasu spłucz maskę.
Maska pozwala na dogłębne odżywienie skalpu i włosów. Sprawia, że kosmyki są nawilżone, dociążone i łatwiej się rozczesują. Stosowana regularnie, przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów.
Siemię lniane na włosy – przepis na płukankę
Dwie łyżki siemienia lnianego zalej dwiema dużymi szklankami wody. Podobnie jak w przypadku maski, gotuj całość na małym ogniu przez 10 minut. Na koniec odcedź uzyskany płyn od ziarenek. Płukanka powinna być odrobinę gęstsza od czystej wody – w razie potrzeby rozcieńczaj miksturę aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Płukanki używaj podczas mycia włosów – do ostatniego płukania. Polewaj nią umyte i opłukane wodą włosy. Nie spłukuj!
Płukanka pozwala na uzyskanie błyszczących, śliskich włosów. Poprawia także skręt loków i fal.
Mgiełka z siemienia lnianego – jak przygotować
Jedną łyżkę siemienia lnianego zalej 100 ml wody i gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Uzyskaną maź przecedź na sicie lub gazie i wlej do czystej butelki z atomizerem. Do żelu z siemienia dodaj 2-3 krople oleju roślinnego – kokosowego, z pestek winogron lub oliwy z oliwek. Do butelki możesz opcjonalnie dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Zakręć butelkę i mocno nią wstrząśnij, by składniki dokładnie się wymieszały.
Mgiełką możesz spryskiwać wilgotne lub suche włosy, aby je wygładzić i nawilżyć.
Mgiełka z siemienia lnianego pozwala natychmiastowo zapanować nad puszącymi lub elektryzującymi się włosami.
W jaki jeszcze sposób można wzmocnić włosy? Zobaczcie:
Siemię lniane na porost włosów
Aby przyspieszyć wzrost i ograniczyć wypadanie włosów, siemię lniane warto włączyć do codziennej diety. Jak je spożywać?
Jedną łyżkę ziaren zmiel w młynku do kawy lub rozgnieć w moździerzu. Zalej odrobiną wrzątku. Uzyskaną papkę możesz zjeść samą lub dodać do posiłku, np. do dressingu sałatki.
Jedną łyżkę ziaren gotuj w szklance wody przez 10-15 minut. Odcedź. Wypij powstały odwar.
Jakie siemię wybrać?
W sklepach spożywczych i zielarskich znajdziesz 2 wersje siemienia:
- całe nasiona – zawierają najwięcej wartości odżywczych, przed spożyciem należy je samodzielnie zmielić lub rozdrobnić;
- len mielony – jest mniej wartościowy od ziaren. Len po zmieleniu bardzo szybko wietrzeje, jełczeje i traci wartości odżywcze.