Peloidoterapia cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na duży wpływ prozdrowotny. Znajduje się w ofercie wielu sanatoriów i uzdrowisk. Najbardziej znane zabiegi borowinowe stosowane są w przypadku chorób reumatycznych, neurologicznych, ortopedyczno-urazowych czy ginekologicznych. Wykazują też pozytywny wpływ na kondycję skóry.
Czym są peloidy?
Peloidy to twory geologiczne, które rozdrobnione i wymieszane z wodą używane są w lecznictwie i kosmetologii. Wśród naturalnych peloidów popularne są zwłaszcza borowiny. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się: muł jeziorny, np. sapropele, gytie, osady źródlane, osady morskie, fango (muł wulkaniczny), lessy, iły, gliny oraz kredy (złożone z SiO2, CaCO3 i Al2O3).
Czym jest peloidoterapia?
Peloidoterapia (inaczej peloterapia) to rodzaj balneoterapii, czyli dziedziny medycyny uzdrowiskowej, wykorzystującej właściwości wód mineralnych, gazów leczniczych, peloidów. W peloterapii zastosowanie znalazły wyłączenie peloidy, a zwłaszcza borowiny, które powstają w wyniku rozkładu roślin w wilgotnym i mało natlenionym środowisku. Podkreśla się bogactwo zawartych w niej soli mineralnych i kwasów organicznych. Określenie „peloterapia” wywodzi się z języka greckiego od słów pelos, co znaczy muł, glina, oraz therapia, czyli leczenie.
Zabiegi borowinowe – rodzaje
Wśród zabiegów borowinowych wymienia się:
- całkowite lub częściowe kąpiele borowinowe,
- okłady,
- częściowe lub całkowite zawiania,
- tampony borowinowe,
- kąpiele nasiadowe,
- zabiegi z pasty borowinowej.
Specjaliści w celu uzyskania możliwie największego pozytywnego działania zalecają poddanie się serii zabiegów, która w zależności od indywidualnych wskazań wynosi 8–15 zabiegów.
Zabiegi borowinowe – wskazania do stosowania
Pozytywne działanie borowiny wykorzystują rozmaite dziedziny medycyny, w tym reumatologia, dermatologia, ortopedia, neurologia, ginekologia, medycyna estetyczna. Po borowinę sięga także kosmetologia. Zabiegi borowinowe stosowane są zwłaszcza w terapii: stanów pourazowych narządu ruchu i tkanek miękkich, zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa, neuralgii i innych przewlekłych nerwobóli, chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, zespołów bólowych kręgosłupa, przedwczesnego przekwitania, niepłodności czynnościowej. Zabiegi borowinowe wykorzystuje się w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby, nieżycie żołądka, zaburzeniach przemiany materii, otyłości.
Zabiegi borowinowe – efekty stosowania
Badacze podkreślają, że specyfika działania peloidoterapii opiera się na sumarycznym wpływie na organizm działania: fizykochemicznego, termicznego, mechaniczno-bodźcowego, hormonalnego, immunomodulacyjnego, enzymatycznego i bakteriobójczego. Borowina zawiera związki organiczne, takie jak m.in.: lignina, bituminy, celuloza, kwasy huminowe, enzymy, składniki mikrobiologiczne, antybiotyki.
W wyniku zabiegów borowinowych dochodzi do miejscowego przegrzania tkanek, w konsekwencji czego następuje wzrost metabolizmu komórkowego. Tkanki stają się lepiej dotlenione, a stany zapalne zlikwidowane. Borowiny pobudzają do pracy granulocyty, czyli najliczniej występujące we krwi białe krwinki, wpływające na funkcje odpornościowe organizmu. Dodatkowo wspomagają oczyszczenie ustroju z toksyn, rozszerzają naczynia krwionośne, pobudzają sekrecję hormonów nadnerczowych, jajnikowych, przysadkowych oraz mięśnie gładkie. Usprawniają odpływ krwi żylnej i chłonki. Mobilizując do pracy naczynia żylne, skutecznie likwidują zastoje obwodowe.
Jakie właściwości ma borowina? Dowiesz się tego z filmu:
Zabiegi borowinowe – wpływ na skórę
Zabiegi borowinowe wśród pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm nie pozostają bez wpływu na skórę. Borowina wykazuje korzystne działanie zwłaszcza na starzejącą się skórę. Wykorzystuje się ją najczęściej w formie maseczek, które nasycają ją licznymi składnikami mineralnymi, w tym siarczanami magnezu i potasu, związkami sodu, krzemu, glinu, wapnia, żelaza. Po przeniknięciu przez skórę gromadzą się w warstwie rogowej naskórka. Skóra staje się nawilżona i napięta. Ze względu na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej borowinę wykorzystuje się w walce z cellulitem i rozstępami. Peloidoterapia oprócz działania leczniczego zapewnia odnowę psychiczną. Poprawia samopoczucie, relaksuje, głęboko odpręża. Jest to efekt lekkiego tarcia peloidu o skórę.
Przeciwwskazania do peloidoterapii
Wśród przeciwwskazań do peloidoterapii wymienia się m.in.: podeszły wiek, gruźlicę, cukrzycę, choroby nowotworowe, stany znacznego osłabienia organizmu, zaburzenia troficzne, choroby zapalne skóry, otwarte rany, zaburzenia czucia, ciężkie choroby układu oddechowego, niestabilną chorobę wieńcową oraz świeże stany pozawałowe. Dodatkowo peloidoterapia niewskazana jest dla kobiet w ciąży czy osób zmagających się z: niedokrwistością, zaburzeniami krzepnięcia krwi, ostrymi chorobami serca i jego niewydolnością, gorączką, zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem tętniczym krwi, zakrzepowym zapaleniem żył, miażdżycą, żylakami, zatorowością naczyń.
Bibliografia:
1. Helbin J., Kolarzyk E. Wykorzystanie walorów środowiska naturalnego w wspomaganiu leczenia farmakologicznego, Probl. Hig. Epidemiol 2005; 86(1): 22–26.