Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są peloidy i peloidoterapia? Wskazania i przeciwwskazania do peloidoterapii
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są peloidy i peloidoterapia? Wskazania i przeciwwskazania do peloidoterapii

Kobieta podczas zabiegu z wykorzystaniem błota

Fot: AzmanJaka / gettyimages.com

Peloidoterapia to rodzaj balneoterapii, w którym używa się błota leczniczego. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza zabiegi borowinowe, w tym całkowite lub częściowe zawijania, kąpiele, nasiadówki. Oprócz wskazań terapeutycznych działają relaksacyjnie i odprężająco.

Peloidoterapia cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na duży wpływ prozdrowotny. Znajduje się w ofercie wielu sanatoriów i uzdrowisk. Najbardziej znane zabiegi borowinowe stosowane są w przypadku chorób reumatycznych, neurologicznych, ortopedyczno-urazowych czy ginekologicznych. Wykazują też pozytywny wpływ na kondycję skóry.

Czym są peloidy?

Peloidy to twory geologiczne, które rozdrobnione i wymieszane z wodą używane są w lecznictwie i kosmetologii. Wśród naturalnych peloidów popularne są zwłaszcza borowiny. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się: muł jeziorny, np. sapropele, gytie, osady źródlane, osady morskie, fango (muł wulkaniczny), lessy, iły, gliny oraz kredy (złożone z SiO2, CaCO3 i Al2O3).

Czym jest peloidoterapia?

Peloidoterapia (inaczej peloterapia) to rodzaj balneoterapii, czyli dziedziny medycyny uzdrowiskowej, wykorzystującej właściwości wód mineralnych, gazów leczniczych, peloidów. W peloterapii zastosowanie znalazły wyłączenie peloidy, a zwłaszcza borowiny, które powstają w wyniku rozkładu roślin w wilgotnym i mało natlenionym środowisku. Podkreśla się bogactwo zawartych w niej soli mineralnych i kwasów organicznych. Określenie „peloterapia” wywodzi się z języka greckiego od słów pelos, co znaczy muł, glina, oraz therapia, czyli leczenie.

Balneoterapia. Korzystałeś kiedyś z tego rodzaju rehabilitacji?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zabiegi borowinowe – rodzaje

Wśród zabiegów borowinowych wymienia się:

  • całkowite lub częściowe kąpiele borowinowe,
  • okłady,
  • częściowe lub całkowite zawiania,
  • tampony borowinowe,
  • kąpiele nasiadowe,
  • zabiegi z pasty borowinowej.

Specjaliści w celu uzyskania możliwie największego pozytywnego działania zalecają poddanie się serii zabiegów, która w zależności od indywidualnych wskazań wynosi 8–15 zabiegów.

Zabiegi borowinowe – wskazania do stosowania

Pozytywne działanie borowiny wykorzystują rozmaite dziedziny medycyny, w tym reumatologia, dermatologia, ortopedia, neurologia, ginekologia, medycyna estetyczna. Po borowinę sięga także kosmetologia. Zabiegi borowinowe stosowane są zwłaszcza w terapii: stanów pourazowych narządu ruchu i tkanek miękkich, zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa, neuralgii i innych przewlekłych nerwobóli, chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, zespołów bólowych kręgosłupa, przedwczesnego przekwitania, niepłodności czynnościowej. Zabiegi borowinowe wykorzystuje się w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby, nieżycie żołądka, zaburzeniach przemiany materii, otyłości.

Zabiegi borowinowe – efekty stosowania

Badacze podkreślają, że specyfika działania peloidoterapii opiera się na sumarycznym wpływie na organizm działania: fizykochemicznego, termicznego, mechaniczno-bodźcowego, hormonalnego, immunomodulacyjnego, enzymatycznego i bakteriobójczego. Borowina zawiera związki organiczne, takie jak m.in.: lignina, bituminy, celuloza, kwasy huminowe, enzymy, składniki mikrobiologiczne, antybiotyki.

W wyniku zabiegów borowinowych dochodzi do miejscowego przegrzania tkanek, w konsekwencji czego następuje wzrost metabolizmu komórkowego. Tkanki stają się lepiej dotlenione, a stany zapalne zlikwidowane. Borowiny pobudzają do pracy granulocyty, czyli najliczniej występujące we krwi białe krwinki, wpływające na funkcje odpornościowe organizmu. Dodatkowo wspomagają oczyszczenie ustroju z toksyn, rozszerzają naczynia krwionośne, pobudzają sekrecję hormonów nadnerczowych, jajnikowych, przysadkowych oraz mięśnie gładkie. Usprawniają odpływ krwi żylnej i chłonki. Mobilizując do pracy naczynia żylne, skutecznie likwidują zastoje obwodowe.

Jakie właściwości ma borowina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie właściwości ma borowina? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zabiegi borowinowe – wpływ na skórę

Zabiegi borowinowe wśród pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm nie pozostają bez wpływu na skórę. Borowina wykazuje korzystne działanie zwłaszcza na starzejącą się skórę. Wykorzystuje się ją najczęściej w formie maseczek, które nasycają ją licznymi składnikami mineralnymi, w tym siarczanami magnezu i potasu, związkami sodu, krzemu, glinu, wapnia, żelaza. Po przeniknięciu przez skórę gromadzą się w warstwie rogowej naskórka. Skóra staje się nawilżona i napięta. Ze względu na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej borowinę wykorzystuje się w walce z cellulitem i rozstępami. Peloidoterapia oprócz działania leczniczego zapewnia odnowę psychiczną. Poprawia samopoczucie, relaksuje, głęboko odpręża. Jest to efekt lekkiego tarcia peloidu o skórę.

Przeciwwskazania do peloidoterapii

Wśród przeciwwskazań do peloidoterapii wymienia się m.in.: podeszły wiek, gruźlicę, cukrzycę, choroby nowotworowe, stany znacznego osłabienia organizmu, zaburzenia troficzne, choroby zapalne skóry, otwarte rany, zaburzenia czucia, ciężkie choroby układu oddechowego, niestabilną chorobę wieńcową oraz świeże stany pozawałowe. Dodatkowo peloidoterapia niewskazana jest dla kobiet w ciąży czy osób zmagających się z: niedokrwistością, zaburzeniami krzepnięcia krwi, ostrymi chorobami serca i jego niewydolnością, gorączką, zbyt wysokim lub niskim ciśnieniem tętniczym krwi, zakrzepowym zapaleniem żył, miażdżycą, żylakami, zatorowością naczyń.

Bibliografia:

1. Helbin J., Kolarzyk E. Wykorzystanie walorów środowiska naturalnego w wspomaganiu leczenia farmakologicznego, Probl. Hig. Epidemiol 2005; 86(1): 22–26.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Co to jest balneoterapia?
W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii?
Co to jest balneoterapia? W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii? TVN zdrowie
Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania.
Jakie właściwości ma woda siarkowa?
Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa? TVN zdrowie
Borowina lecznicza – zastosowanie.
Jak działają plastry i pasta z borowiny?
Borowina lecznicza – zastosowanie. Jak działają plastry i pasta z borowiny? Dzień Dobry TVN
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?