Promienie słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne dla oczu. Zdaniem badaczy mogą się przyczynić do rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy czerniaka oka. Czasem zdarza się, że zmiany wywołane przez słońce prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście takich problemów można uniknąć. Wystarczy chronić oczy i nosić okulary przeciwsłoneczne. Trzeba o nich pamiętać nie tylko latem, ale każdego dnia, kiedy słońce świeci intensywnie. A jakie okulary wybrać? Czy tylko te drogie zapewniają prawidłową ochronę? Dowiecie się tego z filmu:
Jak słońce szkodzi oczom?
Osoby, które unikają noszenia okularów i nie chronią swoich oczu muszą się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W najlepszym wypadku promienie słoneczne uszkodzą tylko spojówkę, czyli błonkę, która osłania nasze oko. Może to doprowadzić do jej zapalenia lub owrzodzenia. Oko jest wtedy czerwone, piecze i łzawi. Jeśli promienie słoneczne dotrą do soczewki mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej. Ale to nie koniec! Nadmierna ekspozycja na słońce może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Do jakich jeszcze chorób może doprowadzić nieprawidłowa ochrona oczu przed promieniami słonecznymi? To w filmie poniżej wyjaśni Wam prof. Krzysztof Łabuzek:
Co jeść, aby mieć zdrowe oczy?
Trzeba sobie zdawać sprawę, że okulary z filtrem to najlepsza ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem warto przyjrzeć się też diecie. Korzystny wpływ na wzrok mają karotenoidy, a w szczególności luteina i zeaksantyna. Związki te chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zapewniają lepszą ostrość widzenia. Najwięcej mają ich zielone warzywa czy kukurydza, a także niektóre owoce, jak jeżyny, nektarynki. Czy sposób ich podania ma znaczenie? Co zrobić, aby wspomniane związki zostały lepiej przyswojone przez organizm? Dowiecie się tego z filmu: