Płatki śniadaniowe cieszą się sporą popularnością. Zawierają błonnik i witaminy, których potrzebuje dziecko, dlatego chętnie podawane są na pierwsze śniadanie. Po płatki w wersji fit sięgają dorośli, którzy z ich pomocą mają nadzieję stracić kilka zbędnych kilogramów. Pytanie tylko, czy płatki śniadaniowe są faktycznie tak zdrowe i pomagają w odchudzaniu, jak zapewnia ich producent? Niekoniecznie.
Czy fit naprawdę odchudza?
Kiedy widzimy napis „fit” na opakowaniu od razu zakładamy, że produkt jest zdrowszy, a przede wszystkim mniej kaloryczny. Nic bardziej mylnego. Płatki śniadaniowe zawierają tyle cukry co pięć cukierków, a ich kaloryczność dorównuje kotletowi schabowemu. Dodatkowo zawierają sporo tłuszczu. Mają go znacznie więcej niż „zwykłe płatki”. A co z błonnikiem pokarmowym? Tu też wypadają blado. W 100 g płatków fit znajduje się zaledwie 5,7 gramów błonnika. Dla porównania w płatkach pszennych z rodzynkami jest go 11,5g, a w musli 11,7 gramów.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o płatkach fit? Zobaczcie film, w którym Katarzyna Bosacka dlaczego lepiej ich unikać:
Płatki na śniadanie – czy to dobry wybór?
A co z płatkami śniadaniowym, które wielu rodziców podaje swoim dzieciom na śniadanie? Przede wszystkim zawierają bardzo dużo cukru i sporo kalorii. Co gorsza zawarty w nich cukier jest szybko trawiony i uczucie głodu wraca. Wielu producentów dodaje do płatków syrop glukozowo fruktozowy, który jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Badania pokazują, że związek ten może przyczynić się nie tylko do szybszego przybierania na wadze, ale także do rozwoju cukrzycy, miażdżycy oraz nadciśnienia. Co jeszcze warto wiedzieć o płatkach śniadaniowych dedykowanych dzieciom? Koniecznie zobaczcie film:
Zatem co podawać dziecku na śniadanie? Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i powinno być zjedzone nie później niż godzinę po przebudzeniu. Aby było wartościowe i dostarczyło energii na cały poranek powinno być stosunkowo obfite. Dobrym rozwiązaniem będą kanapki. Im bardziej różnorodne i kolorowe – tym lepsze. Dlaczego jeszcze są lepszym rozwiązaniem niż słodkie płatki śniadaniowe? W filmie tłumaczy to prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska:
Nie znaczy to jednak, że z płatków na śniadanie trzeba całkowicie zrezygnować. Podczas zakupów dobrze jest spojrzeć na skład podany na opakowaniu i wybrać te, które zostały najmniej przetworzone, czyli mają najkrótszą listę składników. Tylko tak będziemy mieli pewność, że podajemy dziecko zdrowy i wartościowy posiłek, bez chemii i szkodliwego cukru. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jak wybrać najlepsze płatki śniadaniowe? Dowiecie się tego z filmu:
Czy musli są lepsze niż płatki?
Zamiast płatków można sięgnąć po musli, czyli sprasowane nasiona, orzechy i suszone owoce. Zawierają one znacznie więcej błonnika, wapnia oraz żelaza. Dostarczają także sporo cennego białka, dobre tłuszcze oraz pektyny, które obniżają poziom cholesterolu. Mimo że są zdrowsze niż płatki śniadaniowe to przy zakupie także trzeba zwrócić uwagę na ich skład. A z czym najlepiej jeść musli? Dowiecie się tego z filmu: