Laserowe leczenie nietrzymania moczu polega na koagulacji (zmiany struktury) białek pochwy oraz okolicznych tkanek. Doprowadza do czasowej poprawy ich naprężenia i ustąpienia objawów. Zabieg ten może mieć wiele komplikacji i opóźniać zastosowanie skutecznej terapii.
Zobacz też:
- Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia
- Nietrzymanie moczu. Czy można sobie szybko pomóc? Jak wygląda terapia uroginekologiczna?
- Nietrzymanie moczu to problemem 4 mln osób. Czy można je skutecznie leczyć?
Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?
Ostatnio coraz bardziej popularnym trendem w uroginekologii jest laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, osłabienia dna mięśni macicy, rozciągnięcia pochwy. Metodę tę reklamuje się jako całkowicie bezpieczną, nieinwazyjną i skuteczną. Czy jest to jednak prawda?
Mechanizm działania zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu polegać ma na przemianie kolagenu – skoagulowaniu pod wpływem temperatury białka budującego ścianę pochwy oraz otaczające ją tkanki. Prowadzi to do uruchomienia procesu naprawy rany i powstania blizny, która ma poprawiać naprężenie pochwy. Procedura wykonywana jest za pomocą wziernika laserowego, który wprowadza się poprzez pochwę. Temperatura urządzenia osiąga wartość około 60 stopni, co wystarcza do wykonania zabiegu. Procedura trwa mniej więcej 30 minut, wykonuje się ją zwykle jednorazowo, czasami rekomenduje się powtórzenia.
Kontrowersje związane z laserowym leczeniem nietrzymania moczu
Chociaż wydaje się, iż laserowy zabieg w przypadku nietrzymani moczu daje wiele korzyści, Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne (PTUG) obecnie nie popiera i nie zaleca jego wykonywania w leczeniu tej choroby. Swoje stanowisko motywuje tym, że metoda wydaje się niesprawdzona, eksperymentalna oraz może przynosić poważne powikłania. Podczas prezentacji tego sposobu leczenia osoby zajmujące się jego opracowaniem nie potrafiły odpowiedzieć na zadawane przez lekarzy pytania. Dotychczas nie udowodniono jasno i przejrzyście skuteczności tego leczenia ani ryzyka, z jakim się wiąże.
Należy zaznaczyć, iż leczenie podważa sam fakt, iż pochwa nie jest narządem, który podtrzymuje macicę i pęcherz moczowy. Funkcję tę pełnią inne struktury, takie jak więzadła, i one odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu nietrzymania moczu. Wydaje się natomiast, że skoagulowanie tkanek w konsekwencji doprowadza do utraty elastyczności cewki moczowej, co jest stanem bardzo trudnym do leczenia.
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest nieinwazyjne?
Laserowa korekcja nietrzymania moczu nie jest metodą nieinwazyjną, a jej zastosowanie może opóźniać lub nawet uniemożliwiać wdrożenie prawidłowej terapii i skutkować nieodwracalnym pogorszeniem stanu zdrowia.
Wydaje się, że przy obecnych wynikach badań naukowych metodę laserowej terapii nietrzymania moczu należy traktować jako leczenie uzupełniające, w razie nieskuteczności innych, tradycyjnych sposobów. Nie powinna być ona proponowana w pierwszej kolejności.
Cena zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu
Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest zabiegiem wykonywanym jedynie prywatnie. W internecie można znaleźć szeroką ofertę gabinetów wykonujących tę procedurę. Koszt pojedynczego zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu to średnio 2000 zł (w zależności od gabinetu jest to zwykle 1000–4000 zł). Niekiedy rekomendowane jest ponowne wykonanie procedury.
Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu
W przeciwieństwie do niesprawdzonej metody, jaką jest laserowy zabieg, istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia nietrzymania moczu. Są one dobierane indywidualnie po uprzednim przygotowaniu pacjentki, z uwzględnieniem jej stanu ogólnego i typu dysfunkcji.
W pierwszej kolejności zaleca się postępowanie zachowawcze: ćwiczenie mięśni Kegla (dna miednicy). Silna potrzeba natychmiastowego oddania moczu – parcia naglące – leczona jest za pomocą terapii behawioralnej. Otyłym kobietom zaleca się redukcję masy ciała. Niekiedy istnieje konieczność wdrożenia terapii lekami, szczególnie w przypadku parć naglących, u których ćwiczenie pęcherza moczowego nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zabiegi chirurgiczne rekomendowane są w razie nieskuteczności leczenia zachowawczego. Zalecanymi metodami są operacje pętlowe, które wykonuje się z zastosowaniem taśm, oraz operacja sposobem Burcha.
Należy pamiętać, iż niesprawdzone, eksperymentalne zabiegi, do jakich należy laserowe leczenie nietrzymanie moczu, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji i narażają na powikłania. Pacjentki, zgadzając się na uczestnictwo w badaniach klinicznych, powinny podpisać stosowną zgodę i być poinformowane o konsekwencjach stosowanej terapii.
Zobacz film: Jak można leczyć nietrzymanie moczu?
Bibliografia:
1. Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego odnośnie stosowania laserów do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej https://ptug.pl/stanowisko-ptug-odnosnie/.
2. Jorge E., Gaviria P., Jose A., Lanz L. Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome. Journal of the Laser and Health Academy, Vol. 2012, No.1; 59-66, 2012.
3. Salvatore S., Nappi R.E., Zerbinati N., Calligaro A., Ferrero S., Origoni M., Candiani M., Leone Roberti Maggiore U. A 12-week treatment with fractional CO2 laser for vulvovaginal atrophy: a pilot study.Climacteric 4: 363-369, 2014.
4. Quaseem A. Nonsurgical Management of Urinary Incontinence in Women: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. [w:] Ann Intern Med. 2014;161(6):429-440.
5. Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym.