Potliwość stóp to naturalne zjawisko, lecz czasami jest nadmierna i powoduje dyskomfort. Kłopotliwy jest przykry zapach nóg przy nadmiernej potliwości. Czasami warto zacząć od domowych sposobów na nadpotliwość stóp, choć zdarza się, iż konieczna jest konsultacja lekarska. Podłożem potliwości stóp mogą być zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwe obuwie, wykonane z nieprzepuszczalnego materiału.
Potliwość a nadpotliwość stóp
Potliwość stóp jest zjawiskiem zupełnie fizjologicznym. Stopy, podobnie jak dłonie, stanowią bogate skupisko gruczołów potowych. W niektórych sytuacjach pot wydzielany jest, by chronić organizm przed przegrzaniem. Zalicza się tu np. nadmierny wysiłek fizyczny, wysoką temperaturę otoczenia, stres. Zdarza się jednak, że pot wydzielany jest w nadmiernej ilości, co określa się mianem nadpotliwości stóp. Powoduje to nie tylko przykry zapach i dyskomfort, ale również wilgotną skórę, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju patogenów typu grzyby. Ponadto spocone stopy są bardziej podatne na otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, a to z kolei zwiększa ryzyko nadkażeń, np. bakteryjnych. Czasami nadpotliwość stóp jest na tyle duża, iż powoduje wycofanie się człowieka z relacji towarzyskich.
Zobacz film i dowiedź się wszystkiego o nadpotliwości:
Przyczyny nadpotliwości stóp
Spocone stopy stają się problemem szczególnie latem. Jeśli jednak przyczyną jest podłoże psychogenne czy zaburzenie gospodarki hormonalnej, wtedy też nadpotliwość stóp nie ma związku z porą roku. Mechanizm nadpotliwości stóp polega na wydzielaniu nadmiernej ilości potu przez gruczoły potowe. Bardzo częstą przyczyną nadpotliwości stóp są zaniedbania higieniczne. Na drugim miejscu znajdują się wysoka temperatura i niewłaściwe obuwie. Nadmierna ilość potu wydzielana jest także w odpowiedzi na stres.
Zaburzenia związane z nadmierną potliwością to:
- zaburzenia hormonów tarczycy i hormonów stresu,
- nadreaktywność układu nerwowego,
- skłonność genetyczna.
Domowe sposoby na pocenie się nóg
Pierwsze kroki w walce z poceniem stóp należy rozpocząć od domowych metod. Konieczna jest właściwa higiena i pielęgnacja, a także inwestycja w skarpety wykonane najlepiej z bawełny. Najważniejsze, by były przewiewne. Ważny jest również zakup obuwia zapobiegającemu przegrzewaniu się stopy. Obuwie powinno być dostosowane do pory roku i temperatury powietrza. Nie można nosić butów, które doprowadzą do przegrzewania się stopy. Mycie stóp nie powinno być ograniczone jedynie do codziennej kąpieli. Ważne, by myć nogi po każdym wysiłku fizycznym czy zbyt długim trzymaniu stopy w bucie (np. po całym dniu pracy w butach). Warto sięgnąć po dostępne w drogeriach czy aptekach środki w postaci pudrów, zasypek czy dezodorantów. Konieczne jest również przestrzeganie zasad zdrowej diety, utrzymywanie właściwej masy ciała i ograniczenie stresu. Pomocne bywa picie ziół na bazie melisy, rumianku, pokrzywy czy skrzypu polnego, ponieważ dobrze wpływają na regulację procesów metabolicznych wewnątrz organizmu. Należy unikać słonych, pikantnych potraw, a także używek w postaci papierosów, alkoholu czy kawy, które mogą wpływać na nadmierne wydzielanie potu. Poprzez złą dietę i używki dochodzi do zaburzenia pH skóry, co wpływa na zaburzenia produkcji sebum czy potu.
Bardzo skuteczne może okazać się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli, a także preparatów zawierających jony miedzi, srebra czy na bazie szałwii lub innych naturalnych wyciągów. Skuteczne są również sole glinu.
Co zrobić, by stopa nie pociła się w bucie?
Należy ją porządnie umyć, wysuszyć, zastosować puder zmniejszający potliwość stopy czy też antyperspirant. Następnie nałożyć bawełnianą skarpetkę i but zapewniający właściwą wentylację stopy i dostosowany do temperatury otoczenia, a także rodzaju wykonywanej aktywności.
Jak skutecznie pozbyć się nadpotliwości? Dowiesz się tego z filmu:
Jaki preparat na przykry zapach nóg?
Na nadmierne pocenie stóp i związany z tym przykry zapach można zastosować liczne preparaty, które są dostępne w przeróżnych formach, jak dezodoranty, żele, płyny, pudry. Kiedy mycie nóg i stosowanie zasypek nie jest wystarczające, nogi nadal wydzielają nieprzyjemny zapach i nadmiernie się pocą, można wykorzystać antyperspiranty do stóp, które hamują pocenie, działają miejscowo antybakteryjnie i niwelują nieprzyjemny zapach.
Co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy sięgnąć po bardziej radykalne metody. Należy rozważyć leczenie doustne za pomocą leków na bazie naturalnych składników, które ograniczają pocenie. Nie mają jednak bezwzględnej skuteczności w każdym przypadku. Specjalistyczne leczenie jest konieczne w sytuacjach, gdy już nic nie pomaga. Zawsze należy wykluczyć chorobowe tło nadpotliwości. W dalszej kolejności można rozważyć zabiegi jonoforezy, czyli poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego. Zabieg polega na wprowadzaniu różnych jonów mineralnych w głąb skóry, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania potu.
Ostateczną metodą jest ostrzyknięcie okolic objętych nadmierną potliwością toksyną botulinową. Ma działanie hamujące na gruczoły potowe.