Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, gdy nadmiernie pocą się nam stopy? Jak zniwelować przykry zapach nóg?
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, gdy nadmiernie pocą się nam stopy? Jak zniwelować przykry zapach nóg?

Stopy

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Pocenie się stóp i towarzyszący temu przykry zapach wymagają leczenia, gdyż nie tylko powodują dyskomfort, lecz także stanowią istotne ryzyko rozwoju grzybicy i nadkażeń bakteryjnych.

Potliwość stóp to naturalne zjawisko, lecz czasami jest nadmierna i powoduje dyskomfort. Kłopotliwy jest przykry zapach nóg przy nadmiernej potliwości. Czasami warto zacząć od domowych sposobów na nadpotliwość stóp, choć zdarza się, iż konieczna jest konsultacja lekarska. Podłożem potliwości stóp mogą być zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwe obuwie, wykonane z nieprzepuszczalnego materiału.

Potliwość a nadpotliwość stóp

Potliwość stóp jest zjawiskiem zupełnie fizjologicznym. Stopy, podobnie jak dłonie, stanowią bogate skupisko gruczołów potowych. W niektórych sytuacjach pot wydzielany jest, by chronić organizm przed przegrzaniem. Zalicza się tu np. nadmierny wysiłek fizyczny, wysoką temperaturę otoczenia, stres. Zdarza się jednak, że pot wydzielany jest w nadmiernej ilości, co określa się mianem nadpotliwości stóp. Powoduje to nie tylko przykry zapach i dyskomfort, ale również wilgotną skórę, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju patogenów typu grzyby. Ponadto spocone stopy są bardziej podatne na otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, a to z kolei zwiększa ryzyko nadkażeń, np. bakteryjnych. Czasami nadpotliwość stóp jest na tyle duża, iż powoduje wycofanie się człowieka z relacji towarzyskich.

Zobacz film i dowiedź się wszystkiego o nadpotliwości: 

zobacz film: Nadpotliwość - skąd się bierze? Dlaczego się pocimy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Spocone stopy stają się problemem szczególnie latem. Jeśli jednak przyczyną jest podłoże psychogenne czy zaburzenie gospodarki hormonalnej, wtedy też nadpotliwość stóp nie ma związku z porą roku. Mechanizm nadpotliwości stóp polega na wydzielaniu nadmiernej ilości potu przez gruczoły potowe. Bardzo częstą przyczyną nadpotliwości stóp są zaniedbania higieniczne. Na drugim miejscu znajdują się wysoka temperatura i niewłaściwe obuwie. Nadmierna ilość potu wydzielana jest także w odpowiedzi na stres.

Zaburzenia związane z nadmierną potliwością to:

  • zaburzenia hormonów tarczycy i hormonów stresu,
  • nadreaktywność układu nerwowego,
  • skłonność genetyczna.

Domowe sposoby na pocenie się nóg

Pierwsze kroki w walce z poceniem stóp należy rozpocząć od domowych metod. Konieczna jest właściwa higiena i pielęgnacja, a także inwestycja w skarpety wykonane najlepiej z bawełny. Najważniejsze, by były przewiewne. Ważny jest również zakup obuwia zapobiegającemu przegrzewaniu się stopy. Obuwie powinno być dostosowane do pory roku i temperatury powietrza. Nie można nosić butów, które doprowadzą do przegrzewania się stopy. Mycie stóp nie powinno być ograniczone jedynie do codziennej kąpieli. Ważne, by myć nogi po każdym wysiłku fizycznym czy zbyt długim trzymaniu stopy w bucie (np. po całym dniu pracy w butach). Warto sięgnąć po dostępne w drogeriach czy aptekach środki w postaci pudrów, zasypek czy dezodorantów. Konieczne jest również przestrzeganie zasad zdrowej diety, utrzymywanie właściwej masy ciała i ograniczenie stresu. Pomocne bywa picie ziół na bazie melisy, rumianku, pokrzywy czy skrzypu polnego, ponieważ dobrze wpływają na regulację procesów metabolicznych wewnątrz organizmu. Należy unikać słonych, pikantnych potraw, a także używek w postaci papierosów, alkoholu czy kawy, które mogą wpływać na nadmierne wydzielanie potu. Poprzez złą dietę i używki dochodzi do zaburzenia pH skóry, co wpływa na zaburzenia produkcji sebum czy potu.

Bardzo skuteczne może okazać się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli, a także preparatów zawierających jony miedzi, srebra czy na bazie szałwii lub innych naturalnych wyciągów. Skuteczne są również sole glinu.

Co zrobić, by stopa nie pociła się w bucie?

Należy ją porządnie umyć, wysuszyć, zastosować puder zmniejszający potliwość stopy czy też antyperspirant. Następnie nałożyć bawełnianą skarpetkę i but zapewniający właściwą wentylację stopy i dostosowany do temperatury otoczenia, a także rodzaju wykonywanej aktywności.

Jak skutecznie pozbyć się nadpotliwości? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36,6.

Jaki preparat na przykry zapach nóg?

Na nadmierne pocenie stóp i związany z tym przykry zapach można zastosować liczne preparaty, które są dostępne w przeróżnych formach, jak dezodoranty, żele, płyny, pudry. Kiedy mycie nóg i stosowanie zasypek nie jest wystarczające, nogi nadal wydzielają nieprzyjemny zapach i nadmiernie się pocą, można wykorzystać antyperspiranty do stóp, które hamują pocenie, działają miejscowo antybakteryjnie i niwelują nieprzyjemny zapach.

Co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy sięgnąć po bardziej radykalne metody. Należy rozważyć leczenie doustne za pomocą leków na bazie naturalnych składników, które ograniczają pocenie. Nie mają jednak bezwzględnej skuteczności w każdym przypadku. Specjalistyczne leczenie jest konieczne w sytuacjach, gdy już nic nie pomaga. Zawsze należy wykluczyć chorobowe tło nadpotliwości. W dalszej kolejności można rozważyć zabiegi jonoforezy, czyli poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego. Zabieg polega na wprowadzaniu różnych jonów mineralnych w głąb skóry, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania potu.

Ostateczną metodą jest ostrzyknięcie okolic objętych nadmierną potliwością toksyną botulinową. Ma działanie hamujące na gruczoły potowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Pocą ci się stopy?
Jakie dezodoranty stosować i co robić, by pozbyć się problemu?
Pocą ci się stopy? Jakie dezodoranty stosować i co robić, by pozbyć się problemu? Dzień Dobry TVN
Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego?
Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego? Dzień Dobry TVN
Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia nadpotliwości?
Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia nadpotliwości? TVN zdrowie
Zwykłe antyperspiranty i blokery potu – czy są bezpieczne dla zdrowia.
Jak zrobić domowy antyperspirant?
Zwykłe antyperspiranty i blokery potu – czy są bezpieczne dla zdrowia. Jak zrobić domowy antyperspirant? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Renia
intensywnym poceniem stóp cierpiałam od dzieciństwa i dopiero w tym roku udalo się problem rozwiązać. To co przeżywałam mam już nareszcie za sobą. Piąty miesiąc suchych stóp zagwarantował elektryczny antiperspirant z czego się mocno cięszę ponieważ okazał się świetnym rozwiązaniem a na efekty nie było trzeba długo czekać.
Czytaj całość
Damian
Znam problem ale znam i ten srodek. O pierwszym nie chcę mowić, niszczył mi życie do momentu kiedy zacząłem się go w końcu całkowicie pozbywać. Kiedy po raz pierwszy po kilku sesjach moje wiecznie spocone stopy były suche i przestały po prostu śmierdzieć, była to dla mnie ulga jak mało co. To nie tylko leczy ale zmienia życie, usuwa pot naprawdę szybko.
Czytaj całość
Lidia
Nadmiernym poceniem wraz z przykrym zapachem stóp cierpię od kilku lat. Zmeniałam obuwie, skarpetki, i po za tym zadnej zmiany. Dopiero w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy w życiu, doświadczyłam całkowicie suchych stóp czego zwykłe kremy nawet mi tego nie obiecaly. Właśnie coś takiego jak elektryczny antyperspirant jest jedynym srodkiem które mi teraz wystarczy bo działa idealnie i zatrzymuje pocenie na kilka miesiecy. O tym akurat mogę mówić bez żadnych przeszkód.
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?