Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę? Jak zbić temperaturę?
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, gdy dziecko ma wysoką gorączkę? Jak zbić temperaturę?

Kobieta siedzi obok dziecka w krzesełku do karmienia i sprwdza gorączkę malca.

Fot. Emma Innocenti / Getty Images

Wysoka gorączka u dziecka może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to infekcje wirusowe, choć nie należy również zapominać o takich przyczynach wysokiej gorączki, jak ząbkowanie u rocznego dziecka czy reakcja po szczepieniu.

Wysoka gorączka u dziecka nie zawsze musi oznaczać chorobę. Małe dzieci, jeśli nie prezentują żadnych innych niepokojących objawów, mogą mieć gorączkę z powodu ząbkowania czy jako reakcję poszczepienną. Należy zbijać gorączkę, czyli temperaturę ciała powyżej 38℃. Stosuje się w tym celu przede wszystkim leki przeciwgorączkowe, dawkowane według wagi dziecka. W razie potrzeby można stosować dodatkowe sposoby redukcji gorączki, jak zimne okłady. Bardzo wysoka gorączka u dziecka niejednokrotnie wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli dziecko nie reaguje na podawane leki.

Zobaczcie na filmie kiedy i jak zbijać gorączkę:

Zobacz film: Gorączka - kiedy ją zbijać? Źródło: 36,6

Wysoka gorączka u dziecka – czy jest niebezpieczna?

Gorączka to stan, kiedy temperatura ciała przekracza 38℃. Powyżej tej wartości wymaga zastosowania leczenia. Wysoka gorączka u dziecka to taka, która przekracza 39,5℃, stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka i wymaga szybkiego obniżenia. Najczęstszą przyczyną gorączki u dzieci są niegroźne zakażenia wirusowe i bakteryjne. Niepokojące objawy, pojawiające się przy wysokiej gorączce wymagającej pilnej konsultacji lekarskiej, to przede wszystkim zmiana zachowania i wyglądu dziecka, a także jego sposobu oddychania. Najczęściej wtedy rodzice zgłaszający się z dzieckiem do lekarza twierdzą, że „jest ono jakieś inne”. Czasami głównymi objawami są apatyczność dziecka, brak apetytu czy senność.

Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny

Największy odsetek przyczyn wysokiej gorączki u dzieci stanowią infekcje wirusowe. Gorączka to objaw towarzyszący często innym objawom, jak:

Wysoka gorączka z biegunką jest coraz rzadziej spotykana po wprowadzeniu szczepień przeciwko rotawirusom. Do innych przyczyn gorączki u dzieci zalicza się zakażenie dróg moczowych. Bardzo często u dzieci przebieg zakażeń układu moczowego jest dość nieswoisty, kiedy gorączce nie towarzyszą inne objawy. Szczególnie dotyczy to niemowląt. Dopiero u starszych dzieci pojawiają się dodatkowo częstomocz, bolesne parcie na mocz, nietrzymanie moczu, bóle brzucha lub okolicy lędźwiowej, utrata apetytu, senność.

Przyczyny gorączki, którym nie towarzyszą inne objawy, to m.in. ząbkowanie czy reakcja po szczepieniu.

Wysoka gorączka u dzieci – jak zbić?

Najwyższą skuteczność w zbijaniu gorączki u dzieci ma naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu. Ibuprofen jest lekiem przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dawkowanie jakichkolwiek leków u dzieci, jak i forma ich podania dostosowane muszą być do wagi dziecka i możliwości przyjęcia określonego leku. Oba leki są dostępne w formie tabletek, zawiesiny doustnej jak i czopków. Dawkowanie jest zawsze przedstawione na ulotce dołączonej do opakowania. Nie wolno przekraczać dawki maksymalnej określonej w ulotce. Jeśli chodzi o ibuprofen, to maksymalne dawki tego leku to 20–30 mg/kg masy ciała na dobę w 3–4 dawkach. W przypadku paracetamolu stosuje się około 15 mg/kg masy ciała, maksymalnie 3–4 razy na dobę. Obie substancje powinno przyjmować się naprzemiennie według potrzeb. Należy jednak odczekać co najmniej 20 min, ponieważ lek musi mieć czas, by zadziałać. Zanim lek przeciwgorączkowy zacznie działać, dziecko można obłożyć zimnymi okładami, włożyć nogi do miski z zimną wodą. Konieczne jest nawadnianie.

Sprawdźcie także, jaki termometr do mierzenia temperatury najlepiej wybrać:

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Bardzo wysoka gorączka u rocznego dziecka

Najbardziej niepokojąca dla rodziców jest gorączka u dziecka, które nie potrafi jeszcze mówić. Nie jest w stanie bowiem określić, czy coś je boli itd. Dzieci w pierwszych latach życia bardzo często przechodzą tzw. trzydniówkę. Objawy obejmują wysoką gorączkę utrzymującą się nawet 3–4 dni. Po tym czasie dochodzi do wystąpienia nieswoistej wysypki na ciele. Takich epizodów gorączki bez objawów dodatkowych u dzieci jest wiele. Dlatego też należy dziecko obserwować przez 2–3 dni. Jeśli po tym czasie gorączka nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak dziecko reaguje na leczenie lekami przeciwgorączkowymi, nie ma żadnych dodatkowych objawów, można zrzucić gorączkę na karb ząbkowania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
4
Polecamy
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu
Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu TVN zdrowie
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć?
Trzydniówka u niemowląt, dzieci i dorosłych – na czym polega, objawy i jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła