Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
menu
Polub nas na Facebooku

Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii

Tabletki

Fot: DNY59 / gettyimages.com

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie są przeciwwskazane podczas brania antybiotyku. Stosowane są, by wspomóc leczenie, zwalczyć gorączkę i ból utrudniające rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Gorączka czy ból to objawy często towarzyszące infekcji, w której konieczne jest włączenie antybiotyku. Antybiotyki i leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe to powszechne połączenie, jednak dla bezpieczeństwa i optymalnego działania leków należy w miarę możliwości zachować odstęp pomiędzy dawką leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego a antybiotykiem.

Czy przy antybiotyku można podawać leki przeciwgorączkowe?

Przy antybiotyku można brać leki przeciwgorączkowe. Nie ma bowiem nic gorszego jak wysoka gorączka, która osłabia organizm, nie pomaga w walce z infekcją. Podwyższona ciepłota ciała jest bardzo częstym zjawiskiem. Mianem gorączki określa się temperaturę ciała przekraczającą 38℃. Jest to zjawisko będące wsparciem dla układu immunologicznego w odpowiedzi na czynnik zakaźny. Reakcja zapalna może być miejscowa bądź uogólniona. Dzięki gorączce bakterie mają problem z namnażaniem się, co ułatwia eliminację czynnika zakaźnego. Z drugiej jednak strony gorączka osłabia dodatkowo organizm, co utrudnia rekonwalescencję, a także grozi wystąpieniem hipertermii, czyli przegrzania organizmu.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień dobry TVN.

Grozi to uszkodzeniem białek i błon komórkowych, czyli upośledzeniem funkcji narządów. Może dojść nawet do istotnych uszkodzeń w neuronach mózgu. Dlatego też w razie wystąpienia wysokiej gorączki konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych.

Jakie leki przeciwgorączkowe można podać przy antybiotyku?

Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Wchodzi w niewiele interakcji z innymi lekami, szczególnie jeśli chodzi o antybiotyki. Jego maksymalne stężenie we krwi po doustnym podaniu występuje po około godzinie. Zostaje całkowicie zmetabolizowany po 3–4 godzinach. Podaje się około 300–500 mg paracetamolu co 3–4 godziny w stanach wysokiej gorączki. Nie wolno przekraczać 4 g paracetamolu na dobę. U dzieci dawkowanie leku uzależnia się od wieku i masy ciała. Aby być spokojnym, że paracetamol nie wejdzie w interakcje z antybiotykiem, należy przyjąć go najpóźniej 3 godziny przed dawką antybiotyku. Stężenie antybiotyku utrzymuje się na podobnym poziomie przez okres całej antybiotykoterapii. Dlatego też nie da się uniknąć obecności obu substancji czynnych we krwi. Jednak paracetamol nie należy do leków osłabiających jakiekolwiek antybiotyki czy wywierających negatywny wpływ na leczenie.

Wśród przeciwgorączkowych leków sprawdza się ibuprofen. Częściej wchodzi w reakcje z lekami, jednak przy antybiotyku również może być bezpiecznie stosowany. Jego czas działania jest podobny jak paracetamolu, jednak badania wykazały skuteczniejsze leczenie gorączki. Okazuje się też, że efektywna w redukcji gorączki jest terapia mieszana, czyli naprzemienne przyjmowanie paracetamolu z ibuprofenem.

Antybiotyk i leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe stanowią te same leki, co wymienione wyżej leki przeciwgorączkowe. Paracetamol jest lekiem działającym zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Pozostałe powszechnie stosowane leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe działają dodatkowo przeciwzapalnie. Czasami w niektórych zakażeniach konieczne jest podanie mocniejszych leków przeciwbólowych, jak opioidy (tramadol, morfina). Terapia przeciwbólowa jest konieczna w opiece nad pacjentem, wobec czego nie należy z niej rezygnować, jeśli chory otrzymuje antybiotyk.

Jak długo można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe przy antybiotyku?

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni przed konsultacją z lekarzem. Najlepiej wtedy podczas wizyty upewnić się, czy dane leki mogą być z powodzeniem stosowane podczas antybiotykoterapii. Najczęściej gorączka mija w pierwszych dobach od pierwszej dawki antybiotyku, dlatego rzadko istnieje konieczność długiego podawania leków przeciwgorączkowych. Nie podaje się ich również, gdy temperatura ciała nie przekracza 38 stopni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
360
25
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Doksycyklina – wskazania, przeciwwskazania i interakcje antybiotyku
Doksycyklina – wskazania, przeciwwskazania i interakcje antybiotyku TVN zdrowie
Antybiotyk a wino.
Kiedy można wypić lampkę wina po antybiotyku?
Antybiotyk a wino. Kiedy można wypić lampkę wina po antybiotyku? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Szerlok
Dzień dobry. Właśnie wróciłem od lekarza z przepisanym antybiotykiem OSPEN dla mojego 1,5 rocznego dziecka. Ma anginę więc i wysoką gorączkę, 40 stopni dzisiaj rano. 
Zapomniałem spytać lekarza czy mogę podawac OSPEN i ibuprofen dla dzieci tego samego dnia? Jaki odstęp pomiędzy, z artykułu wynika 3 godziny, więc tak zastosuje.
Na ulotce OSPEN wyczytałem że jest duże ryzyko alergii a moje dziecko jest uczulone na krowie mleko, przynajmniej tyle narazie wiadomo. Lekarz nie wypytywał o nic. Wizyta trwała 5 minut. 
Bije się trochę o jakieś interakcje czy to z ibuprofen czy alergiczne.
Czytaj całość
ParacetAmol
Paracetamol nie posiada działania przeciwzapalne a jedynie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Czytaj całość
Dawid
Przy penicylinie nie wolno stosowac paracetamolu, a o tym juz nie wspomniano
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia