Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać katar u noworodka? Jak leczyć dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać katar u noworodka? Jak leczyć dziecko?

Bardzo małe dziecko, które ma katar

Fot: oneblink-cj / gettyimages.com

Katar u noworodka najczęściej jest leczony objawowo, ponieważ lista środkówdopuszczonych do stosowania u dzieci poniżej 3. miesiąca życia jest niedługa. Objawy kataruu noworodka nie są tak oczywiste jak u dorosłych. Można przegapić pierwsze oznaki kataru,co prowadzi do rozwoju infekcji.

Noworodek nie powie, że ma katar. Głównym objawem nieżytu jest problem z karmieniem. Zatkany nos uniemożliwia dziecku swobodne picie mleka. Noworodek jest bardziej zmęczony jedzeniem, je mniej, czasem wykazuje zupełną niechęć do ssania. W przypadku wystąpienia kataru u noworodka konieczne jest odpowiednie czyszczenie nosa, ponieważ wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może być przyczyną powikłań.

Katar u noworodka – przyczyny

Katar u noworodka, który nie zdążył nawet wybrać się z mamą na swój pierwszy spacer, może trochę dziwić. Jednak należy pamiętać, że katar może rozwinąć się w wyniku delikatnego owiania dziecka, np. po kąpieli, wyziębienia, a także zawleczenia infekcji ze środowiska zewnętrznego przez innych domowników czy nawet położną. Delikatny, wodnisty katar u noworodka może się zdarzyć, najczęściej mija samoistnie. Ważne jest jednak odpowiednie postępowanie, by uniknąć powikłań. W wieku noworodkowym rzadko pojawia się katar na tle alergicznym. Może się jednak zdarzyć, że katar, a właściwie przytkany nos, wynika ze zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu (np. zimą przy mocno działających kaloryferach).

Objawy kataru u noworodka

Noworodek, leżąc na plecach bądź na boku, nie ma możliwości przekazać mamie, że doskwiera mu katar. Cała wydzielina z nosa, wraz z siłą grawitacji, zamiast na zewnątrz, spływa po tylnej ścianie gardła. Pierwszym objawem, który sugeruje wystąpienie kataru u dziecka, jest problem z karmieniem. Dziecko, pijąc, nie potrafi oddychać, ponieważ ma zatkany nos. Dużo szybciej się męczy przy jedzeniu, jest apatyczne lub wręcz przeciwnie – mocno rozdrażnione. Budzi się często, ma problem z zaśnięciem. Najczęściej katar u noworodka jest wodnisty. Objawy niepokojące to:

  • żółta lub zielona wydzielina z nosa,
  • kaszel.

To, czego najbardziej powinna bać się mama u noworodka mającego katar, to przede wszystkim powikłania. Spływająca wydzielina z nosa noworodka może spowodować szerzenie się infekcji, z zapaleniem płuc włącznie. Współistnienie kataru i kaszlu u noworodka może świadczyć o tym, że doszło do rozprzestrzenienia się infekcji. Noworodek nie jest w stanie efektywnie kaszleć, czyli nie oczyści drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny. Wszystko więc pozostaje w jego drogach oddechowych.

Leczenie kataru u noworodka

Katar u noworodka, jeśli nie przejdzie w bardziej złożoną infekcję, często mija samoistnie. Szczególnie gładko przechodzą katar noworodki karmione piersią. Karmienie naturalne wspomaga niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka, dostarcza mu przeciwciał potrzebnych do walki z drobnoustrojami. Istnieją teorie mówiące o tym, by w czasie kataru zaaplikować po kropelce mleka do nosa dziecka, co miałoby pomóc w walce z katarem. Nie wiadomo, na ile jest to prawdziwa teza, ponieważ nie dowiedziono, by mleko mogło wywierać miejscowe działanie lecznicze.

Leczenie kataru u noworodków opiera się przede wszystkim na odpowiedniej toalecie nosa. Rodzice powinni jak najczęściej odsysać wydzielinę. Najlepiej najpierw wkropić do nosa po kropelce soli fizjologicznej, która ułatwi oczyszczenie nozdrzy.

Istnieje wiele dostępnych aparatów do czyszczenia noska noworodka. Można posłużyć się standardową „gruszką”, jednak sprawdza się ona przy niezbyt nasilonym katarze. Z kolei przy nasilonym nieżycie po kilku odciągnięciach dziecko traci cierpliwość i zaczyna płakać, co jeszcze bardziej stymuluje produkcję wydzieliny w nosie.

Kolejnym aparatem dostępnym w aptece jest aspirator do nosa „sopelek”. Jest to kawałek rurki w kształcie sopelka. Najwęższą stronę przykłada się do ujścia dziurki w nosie dziecka. Po przeciwnej stronie wmontowany jest specjalny filtr, a tuż za nim wężyk, który dorosły musi wziąć do ust i zassać powietrze. Dzięki filtrom nie ma niebezpieczeństwa zaaspirowania przez mamę wydzieliny.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto

Ponadto dostępne są aspiratory, które podłącza się do domowego odkurzacza. Sprawdzają się one przy bardzo nasilonym katarze. Budzą dość sporo kontrowersji, choć firmy je produkujące zapewniają o bezpieczeństwie i braku jakichkolwiek efektów ubocznych u dziecka.

Delikatny katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru, szczególnie kiedy na dworze jest ciepło, nie wieje, a dziecko jest odpowiednio ubrane. Należy wystrzegać się przegrzania noworodka. Nie ma on jeszcze ukształtowanego systemu termoregulacji, dlatego rodzic czy opiekun muszą dobrać odpowiednią grubość ubrania. Noworodek powinien mieć o jedną warstwę ubrania na sobie więcej niż mama. Jeśli na dworze wieje, jest zimno czy akurat panuje pora przejściowa, lepiej nie wychodzić z dzieckiem z domu. Tak naprawdę pierwszy spacer powinno się odbyć z dzieckiem około 6. tygodnia życia. Dlatego tym bardziej, jeśli wystąpi u noworodka katar, lepiej wstrzymać się z decyzją o pierwszym wyjściu.

Leczenie kataru u noworodka z użyciem środków farmakologicznych jest ograniczone ze względu na niewielką ilość preparatów na katar dopuszczonych do stosowania u tak małych dzieci. Można wykorzystać dostępną na rynku oksymetazolinę w kroplach, jednak nie może ona być stosowana dłużej niż 3–5 dni. Jeśli katar u dziecka jest nasilony, wskazana jest konsultacja pediatryczna. Lekarz może przepisać np. specjalne kropelki dostosowane do organizmu noworodka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
15
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Gruszka do nosa dla dziecka – zasady stosowania
Gruszka do nosa dla dziecka – zasady stosowania TVN zdrowie
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości
Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (3)
Mama
Pierwszy spacer ok 6 tyg życia? Ale macie specjalistów....
Czytaj całość
aga
nie ma takiej lekarki
Czytaj całość
all
Noworodek to młody człowiek do ukończenia 4 tygodni życia, tymczasem pani doktor pisze, że pierwszy spacer powinno się odbyć z dzieckiem około 6. tygodnia życia. .... kiepsko uczą na tych uniwersytetach
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?